Tätähän on pelätty, viimeksikin persut petti, hajosivat ja sitten loivat nahkansa ja pettivät taas
Purra jousti mamutuksessa... persut petti taas
Anonyymi-ap
20261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
No ei voi olla ullatuus!
Ääripopulistipuolueena persut on suorastaan tehty pettämään äänestäjänsä.
Mamut eivät ole miedän tolkun persujen ykkösaihe vaan jossain 10-20 muun tärkeämmän aisian perässä. Ensin tärkeimmät asiat hoitoon ja maahanmuutosta ja pakolaisista voi vähän joustaakin. Minusta niihin ei tarvitse edes koskea vaan ovat ihan ok nykyhetkelläkin.
Sinäkin käänsit takkisi, hihii!
Halla-ahokin on pettäjä!
Persujen puheenjohtajan Riikka Purran mukaan maahanmutto kylläkin on persujen kynnyskysymys hallitukseen lähdölle.
Purra ei ilmeisesti kuulu teihin tolkun persuihin vaan johonkin äkkiväärään persulahkoon.
Olen äänestänyt kaksissa peräkkäisissä vaaleissa perussuomalaisia.
Edellisissä vaaleissa äänestettyäni heitä eivät menneetkään hallitukseen vaan suodista jäivät Suomen politiikassa leukojen louskuttajien kastiin ja järkyttävöt ala-arvoiset tulokset näkyvät maamme syöksyessä yhä syvemmälle katastrofin syövereihin.
Jos nyt Perussuomalaiset annatte periksi joka ”hallituksen luudalle” RKP:lle 4% kannatuksen saaneille en tule enää yksissäkään vaaleissa perussuomalaisia äänestämään.
Joku roti on saatava Suomen poliittiseen kenttään ja päätöksentekoihin, että vaalihäviäjät (sitä se on 4.% äänimäärä)pystyvät vedättämään toiseksi suurimman äänimäärän kahminutta Perussuomalaisten puoluetta viikko tolkulla.
Ookkonää ajatellu että ehkä ajatuskulkusi ei ole ihan kunnossa?
Persujen sietäisi hävetä, jos edes osaisivat.
Pöydällä oleva kompromissi kehitysavusta ei sovi RKP:lle?
Ei olemassa mitään kompromissia ennen kuin kaikki neuvottelijat ovat päässeet kompromissiin.
Jospa persut nyt laatisivat lain, joka takaa kaikille kansanedustajille ja hallitukselle iloa ja valoa tuottavat hetket lähibaarissa, niin sitten vasta demaritkin olisivat tyytyväisiä!
Nuo hetket taattiin kansanedustajille ja kaikille muillekin kansalaisille jo vuonna 1932.
Perussuomalaisissa täytyy olla pelkkää hyvää koska Sanna ei suostunut samaan hallitukseen.
Toi voi hyvinkin pitää paikkansa, tai sitten olisi ite joutunut tekemäänkin jotain ilman avustajakaartia?
Rkp tuskailee mutta ei kävele ulos neuvotteluista 😥
Rkp ajattelee persujakin.
Jos Rkp kävelisi ulos neuvotteluista, saisi persut kävellä perässä ja uusiin neuvoteluihin kävelisi vain Rkp.
"Purra jousti mamutuksessa... persut petti taas"
Niinhän se jousti ilmastokysymyksessäkin ja tulee joustamaan vielä monessa muussakin asiassa.
Ei muuten, mutta sen hillotolpan takia.
Jos persut lähtee hallitukseen, on sen jätettävä se hyvissä ajoin ennen seuraavia eduskuntavaaleja niin kuin viimeksi, jotta sille jää tarpeeksi aikaa sumuttaa kansaa unohtamaan tekemänsä takinkäännöt ja syyttää muita hallituksessa tekemistään ikävistä päätöksistä.
Ihan jokainen persu vaalilupaus petetty.
Eli...
Persut pettivät ja joustivat maahanmuuttokysymyksessä mutta silti aiheuttivat natsimaisen maahanmuuttajien vainon hallituslinjaukseen?
Eikö osata päättää kumpi noin niinkuin omasta mielestä tapahtui?