Pitkät sairaalajonot ovat hallituksen keino säästää rahaa.

Anonyymi-ap

Kun ihmisiä ei päästetä julkiseen terveydenhuoltoon, ei tule kulujakaan siitä.

1 potilas, korkeintaan, pidetään kansa sairaana, säästöä TULEE HEE!
Raha on tärkeämpi kuin kansanterveys JEEEE!

4

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siitähän puhutaan aina, että pitäisi ajoissa hoitaa, niin ei tarvitsisi välttämättä mennä sinne kalliiseen erikoissairaanhoitoon asti.
      Julkiset terveysasemat eivät kuitenkaan paljoa välitä, ajan myötä monet joutuvat lopulta sinne erikoispuolen potilaaksi.

      Ja tulisiko ehkä kuitenkin halvemmaksi tutkia ja hoitaa, mieluummin kuin juoksuttaa potilaita edestakaisin, käyntejä voi joillain tulla useitakin, ja nekö ei tule kalliiksi?
      Onkohan kunnanvaltuustoilla loppujen lopuksi käsitystä siitä, miten heidän julkinen sairaanhoito toimii ( tai ei toimi ), tai siis tätä nykyä näillä hyvinvointialueilla.
      Nouseehan kustannukset kun väkeä pompotetaan edestakaisin, niin ainakin voisi ajatella herkästi.

    • Anonyymi

      Asiaa kirjoititte mutta valitettavasti siitä ei ole mitään hyötyä heille keitä asia haittaa. Puolestani kaikille tk-lääkäreille joutas antaa potkut, säästyisi nekin rahat herroille itselleen.

      • Anonyymi

        Köyhemmiltä loppuisi kokonaan ne vähäisetkin lääkäripalvelut, jos tk-lääkäreitä ei olisi.
        Rahastahan nykyään kaikessa on kysymys.
        Johtajat voivat sitä paremmin, mitä enemmän tili karttuu.
        Älytöntä tosin, että sekin tapahtunee sairaiden ihmisten kustannuksella.
        Ainoa lohtu on, että ehkäpä ne johtajatkin ovat joskus tulevaisuudessa itse samojen ongelmien äärellä, oli rahaa tai ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2428
    2. 134
      1905
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1246
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      105
      1216
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1111
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      32
      1072
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1049
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1016
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1009
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      942
    Aihe