Sävelkorvan tarkkuus

ske

Heips!
Olen kehittänyt lauluääntäni: kroppa soundaa jo jonkun verran jne.

Mutta miten saisin tarkennettu sävelkorvaani?

Tiedän, että siinä on kyse muistista: toinen muista helpommin, missä kuuluu mennä, joten toinen joutuu reenaamaan enemmän, jotta muistaisi.

Mutta: onko konsteja kehittää tuota sävelkorvaa?

8

1557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bändin laulava jäsen
      • ske

        Kiitti !!
        Just sitä matskua, jota olen kaivannut.


      • Baryton

        Kävin kyseisellä sivulla, mutta mistä vastaavia harjoituksia SUOMEKSI?


    • Yllättävää kyllä, sävelkorvan tarkkuus paranee, kun kuuntelee riittävän monta kertaa jotain samaa teemaa. Sitten sen mahdollisen epätarkkuuden huomaa muissakin vastaavissa sointukuvioissa.
      Harjooitusvaiheessa kannattaa pysähtyä soinnulle ja löytää sen jokainen sävel yksittäin. Tällä tekniikalla voi vähitellen hahmottaa kokonaisia biisejä tai olettettuja sointukuvioita.

      Kuulin kerran väitteen, että absoluuttinen sävelkorva olisi kehitettävissä oleva ominaisuus. Sehän ei vielä sinällään kerro musikaalisuudesta mitään, ainoastaan tapa, millä ko.ominaisuutta hyödyntää...

      • ske

        Kiitos tästäkin.

        Samantapainen reeni oli tuolla toisessa vihjeessä, jonka sain. Siis tuo soinnusta eri äänien tunnistaminen.

        Kyllä se kehittyy, no doubt.

        Itselläni on ongelma, että vaikka itse kitaran kaa pysyn aika hyvin sävelessä, niin bändin kanssa on vaikeampaa kun siellä vaik mitä meteliä, mm. rummut.


      • Bändin laulava jäsen
        ske kirjoitti:

        Kiitos tästäkin.

        Samantapainen reeni oli tuolla toisessa vihjeessä, jonka sain. Siis tuo soinnusta eri äänien tunnistaminen.

        Kyllä se kehittyy, no doubt.

        Itselläni on ongelma, että vaikka itse kitaran kaa pysyn aika hyvin sävelessä, niin bändin kanssa on vaikeampaa kun siellä vaik mitä meteliä, mm. rummut.

        siis bändissä laulaessa, joskus jos ääni hukkuu sinne jonnekkin, tulee tilanne milloin täytyy laulaa aivan sokkona, siis ei kuule ollenkaan omaa ääntään, ja vain pätkittäin esim kitaran tai koskettimet, niin siinä sitten vain laulat menemään...
        siinä sitä sävelkorvaa ja semmoista "tajua" tarvitaan että tietää laulavansa oikein.
        Sekä se että pystyy hallitsemaan äänenkäyttönsä, ettei ala vaistomaisesti huutamaan vaikkei kuulekaan mitään.

        Harjoitusta, harjoitusta...


    • Nallukka

      Sävelkorvaa voi kehittää. Treenaa keskiäänellä intervalleja, esim. Saint-Saensin Mon coeur s'ouvre a ta voix'issa on hyviä laskuja. Treenatessa sävelkorvaa pitää olla helppo korkeus. Nuo laskut eivät ensin sujuneet, en erottanut säveliä - nykyään en voi tajuta, mikä siinä muka oli niin vaikeaa. Kyllä se siitä. Ja kuuntele aarioita, ne on riittävän kinkkisiä. Tarpeeksi monta kertaa kun kuuntelet samaa, niin kyllä se tarttuu päähän. Kaikissa niissä ei ole ennakoitavaa melodiaa, joten niillä on hyvä treenata vaikka vihellellen.

    • Tapsan tyttö

      Minä olen sitä mieltä, että jos henkilöllä ei ole minkäänlaista sävelkorvaa ja perusmusikaalisuutta, niin sävelkorvaa ei voi paljon parantaa. Sitä ei kukaan voi toiselle opettaa. Itseopiskelukin on takuulla aivan hukkaanheitettyä aikaa!
      Asia erikseen on tietysti sellainen, jolla on ihan ok sävelkorva jo ennestään, sitä voi hyvinkin kehittää.
      Esim. minun lauluopettajani ei ala opettamaan henkilöä, jonka sävelkorva on melko nollilla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      42
      4477
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      253
      3511
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      263
      3309
    4. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      276
      2559
    5. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      31
      2148
    6. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      140
      1782
    7. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      251
      1642
    8. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      20
      1353
    9. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1145
    10. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      20
      1139
    Aihe