mikä kappale olis hyvä soittaa lakkiaisissa sello-piano-yhdistelmänä? Pitäisi olla kotimainen.
Kertokaapas
Slartibartfast
8519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Soita apoa. Siinä on sopivasti tyhjää jytyä vastaleivotun yloppilaan pään täytteeksi.
jos siis ymmärsin oikein että tarkoitat apocalypticaa,niin ..
Missäs koulussa opettajat antais soittaa sitä lakkiaisissa.( Lukuunottamatta niitä kouluja/koulua jonka oppilaita apon jäsenet ovat olleet.) Meidän koulun reksi saisi kohtauksen jos menisi ehdottamaan etttä soittaisin heviä lakkiaisten kaltaisessa juhlassa.
Sä olet kaavoihin kangistunut epäluova konservatiivi. Niitä Suomessa jo liikaa. Asutko muuten tasakattoisessa elementtitalossa?
meidän koulussa yksissä ylioppilasjuhlissa bändi soitti heavyä. Biisejä en muista, mutta hyvin pojat revittivät.
Valitkaa alun perin sellainen koulu, missä pidetään hyvin soitetusta musiikista, musiikin lajista riippumatta.
koulun rehtori joka muuten on tosi hyvä ei välttämättä apoa hyväksyisi.Itselläni on 1 levy jonka kuunneltuani totesin että kappaleet muistuttaa aika paljon toisiaan.Olisi kiva kuunnella niiden covereita,ne varmasti on TOSI hyviä.Ei millään pahalla onhan ne niiden omatkin biisit hyviä mutta vähän väsyttävän samankaltaisia. Ja muuten asun ihan vain harjakattoisessa omakotitalossa.
Pitäisköhän mun paljastaa mitä soitan... Ei se paljastais melko paljon asuinpaikasta.
Soitappa vaikka sibeliuksen romanssi op.82. Siinä saa laulattaa selloa. Tai Palmgrenin Violoncello. Muut suomalaiset jotka nopeasti tulee mieleen ovat melko melankolisia eivätkä ehkä siksi sovi ylppäreihin.
tulivat ensi hätään mieleen.
Otto Palmgrenin "Heijastus" ja
Merikannon "Valse lente"
On mielestäni parempi, että kappale olisi edes sellainen suht tunnettu, jotta yleisökin voi samaistua siihen.
Melankolisuutta tulee välttää kuten muusikonretkukin tuossa totesi. Tosin, kun puhutaan sellosta, niin eihän sen äänen värin takia mitään aivan "lakkiaisten iloista" kai pysty soittamaan. No makuasia. =)
Arvo Pärtin fratres sellolle ja pianolle. Mukavaa vaihtelua, vähän mutta ei liian moderni. Vaikkei olekaan suomalainen niin onhan sentään naapurimaasta