Uskonnot ovat yksilö- ja massasuggestioita

Anonyymi-ap

Uskontoja tutkitaan kuin mitä tahansa ihmisen luomaa ilmiötä viimeistä kirjoitettua tekstiä myöten. Sitähän ne ovat, ihmisten kirjoittamia historiallisessa kontekstissa. Se on vain uskomusjärjestelmän oppi, että teksissä olisi jotain muutakin kuin mitä ihminen on sattunut kirjoittamaan.

Uskonto ei myöskään ole sama asia kuin uskonnollinen teksti. Uskonnon synty oppijärjestelmänä on hidas kultuurinen prosessi missä valitaan tietyt kirjoitukset pyhiksi teksteiksi ja sieltä määritellään dogmit. Kirjallista vaihetta on edeltänyt suullisen tradition vaihe. Kristinuskossa tämä vaihe kesti satoja vuosia ja paljon enemmän jos lasketaan mukaan juutalaisuus.

Eikä uskonto suinkaan pysähdy siihen että pyhä kirja kanonisoidaan ja keskeiset opit sovitaan. Tuon jälkeen usko muuttuu lihaksi miten sitä sovelletaan ihmisyhteisöissä. Tästä alkoi pitkä kaari kristinuskossa, missä uskonnolla on perusteltu kaikkia ihmillisiä kärsimyksen muotoja aina julmista hallintomuodoista orjuuttamiseen ja vähemmistöjen vainoihin ja surmaamiseen. Toki on tyypillinen anakronistinen tapa nähdä kristinusko laupeuden kehityskulkuna nykypäivän tasa-arvoon ja demokratiaan asti. Osan mielestä menty liian pitkälle (vrt Räsänen).

Uskontoa voi tutkia myös vallankäyttönä ja sitähän se on ollut, poliittista ja yksiloiden yli menevää.

Entä uskonnolinen kokemus? Eipä ole suggestiota kummempaa yksilö- ja ryhmätasolla. Uskontotieteissä empiirisesti tiedetään että jokainen uskonto tuottaa uskonnon mukaisia kokemuksia eli ne eivät tieteellisesti todista mitään muuta kuin korrelaation uskonnon ja kokemuksen välillä.

Vaikutus tulee myös ylätasolla kulttuurin kautta. Elikkä vaikkapa ei uskovaisen eurooppalaisen uskonnollinen kokemus tulee eurooppalaisen kulttuurin kristillisen kuvaston ja käsitteistön kautta ellei yksilö ole niistä tietoisesti irrottautunut eli vaihtanut uskomusjärjestelmää.

Tuottaako usko ja uskonto tietoa ja rinnasteisia selityksiä tieteelliselle tiedolle? Ei tuota, ei mitään. Uskonnon tarjomat seltykset ovat pelkkiä uskomuksia ja käsitys ”ilmoituksesta” vain uskonnon sisäinen oppi. Uskonto ei tee tutkimusta eikä uutta ”ilmoitusta”. Historiallisesti uskonnoilla on elinkaarensa, ne kuihtuvat tai muuttuvat radikaalisti kun menettävät selitysvoimansa.

No, miten uskonto ja ufouskonto poikkeavat toisistaan? Molempia voidaan tutkia uskomusjärjestelmänä mutta melkeinpä mitä vain voi tutkia näin.

Molemmat ilmiöt ovat myös todellisia tieteellisesti. Usko tuottaa uskonnollisia kokemuksia mitkä ovat todellisia kokijalle ja saman uskon jakavalle ryhmälle. Näitä uskomusryhmiä on taas valtava määrä. Mitään muuta tämä ei todista tieteellisesti eikä myöskään muille ihmiselle. Oma tai oman ryhmän jaettu kokemus ei todista mitään. Juuri tästä syystä on olemassa Yk julistuksessa uskon ja ajattelun vapaus.

Ufoilmiö on todellinen samassa mielessä kuin uskonnollinen kokemus. Se silti enemmän tieteellisessä mielessä. Siitä on olemassa ihmisen aivokemian ulkopuolista mitattavan fysiikaalisen maailman monisensori mittausdataa, mitä tukevat myös aistihavainnot.

Tätä vasten Pentagon on todennut että ilmiö on todellinen eivätkä ole löytäneet selitystä mikä maassa voisi tuottaa nämä liikkuvat kohteet. Kun Pentagon sanoo ettei ole löytänyt todisteita että UAP olisi ulkoavaruudesta se tarkoittaa ettei ole riittäviä todisteita. Tämä ei tietenkään sido merkittävässä asemassa olevia US politiikkoja ottamasta kantaa ilmiöön.

Mitäpä vaihtoehtoja jää käytännössä pöydälle jos mikään valtio lähellekään pysty tuottamaan lentäviä laitteitta validoiduilla suoritusarvoilla.

Usko on kuin polkupyörän ketju, se ei koskaan lopu.

3

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaahas, kävikö Närvä poistamassa kommentin?

      Oliko ohi sinun uskosi sanoa että kaikki uskonnot ovat yhtä vääriä tai oikeita eikä kokemus todista yhtään mitään?

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3663
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      72
      3225
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      3015
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      161
      2775
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      2497
    6. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2299
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      1740
    8. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1728
    9. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1647
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1376
    Aihe