Toisen palkka-asiat

Anonyymi-ap

Kuuluvatko ne muille?

2

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eivät ne sinällään kuulu.

      Mutta… Asioista on hyvä keskustella, etenkin jos saman tiimin sisällä vastuu ja tehtävät ovat epäsuhdanteessa. Suomessa on ihan paska järjestelmä missä maksetaan työvuosien mukaan. Palkkaa on vaikea siitä lähteä korottamaan, sillä työnantaja voi vedota aina palkkataulukoihin. Ei väliä laadulla tai itse tuloksella, kunhan on vuosia takana.

    • Anonyymi

      Tavallaan voivat kuulua. Esimerkiksi jossain avustajaringissä. Mitä mieltä olette seuraavasta? Työpäivät jaetaan usean avustajan kesken edellisen kuun lopussa. Yksi sitten 'sairastuu' maanantaina, joka oli merkitty hänelle työpäiväksi. Ei siinä mitään. Toinen avustaja tuuraa häntä. Kun sitten tuntilistat kerätään, havaitaan, että kyseinen sairaslomalainen on käynyt lääkärissä ja saanut sairaustodistuksen kolmeksi päiväksi. Kaikki nuo päivät hän nyt sitten laittaa tuntilistaansa, odottaen noilta päiviltä palkkaa. Siis päiviltä, joille hänelle ei ollut laitettu tunteja. Onko tämä oikein?

      Palkanlaskija ei havaitse, mitä tapahtui. Hän näkee, että noina kahtena päivänä yksi on ollut sairaana ja joku toinen on tehnyt tytöt. Hän ei tiedä, kenen päiviä ne päivät alunperin oli tarkoitus olla. Avustettava ei tarkasta tuntilistoja. Toiset avustajat eivät katso listoja, koska eihän toisten asiat kuulu heille. Tulos? Röyhkeä tekee itselleen tuloja kahdelta päivältä. En tiedä, onko hänellä tapa toimia niin jatkuvasti, vai oliko tämä ainut tapaus. Enkä tiedä, voiko noin toimia. Mitä mieltä te olette, tai tiedättekö, menikö kaikki oikein?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3670
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3138
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2605
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2499
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      67
      2445
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      21
      2346
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      136
      2307
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2195
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1909
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1806
    Aihe