Ammattiliitot perivät kynnysrahaa työtenkijän palkasta yli 1%, liitosta riippuen. Se on kuulemma pakko, että saa ansiosidonnaisen, vale, tai palkan sopimusten mukaan, vale. Työnantaja maksaa kaikille TESin mukaan, kuuluu liittoon tai ei. Ansiosidonnaisen saa, kun kuuluu työttömyyskassaan. Liitoilla ei ole sen kanssa mitään tekemistä. Ansiosidonnainen maksetaan valtion budjetista.
Rakennusalan ulkomaisten firmojen laittomat kynnysrahat ovat tulleet ilmi. Rakennusliitto ei ole kyennyt tekemään asialle mitään. Eikä voikaan, koska vain virkamiehillä on vastuu ja oikeus puuttua epäkohtiin. AVI:n virkamiehet poliisien avustamana ovat ne, jotka voivat puuttua työoloissa oleviin ongelmiin.
Ammattiliittojen perimät kynnysrahat menevät lakkoihin ja liittopomojen palkkoihin. Kuka haluaa sellaista tukea?
YTK on kasvanut yli puolen miljoonan kassaksi. Sieltä saa ansiosidonnaisen paljon halvemmalla kuin liittojen kautta. Eikä tarvitse lakkoilla. Kuka haluaa?
Kun eroaa liitosta, niin se on yli 1%:n suuruinen palkankorotus puhtaana käteen.
Ammattiliitot perivät kynnysrahaa suoraan palkasta yli 1%.
7
257
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko miettinyt että paljonko se ytk neuvottelee työnantajan kanssa palkoista ja muista eduista mitä meillä tällä hetkellä on.
- Anonyymi
YTK on työttömyyskassa. Ei etujärjestö, joten edunvalvonta tietenkään ei kuulu YTK:n tehtäviin.
- Anonyymi
tiedätkö paljonko lakot ja tukilakot maksavat yhteiskunnalle,enemmän kun saatu palkankorotus. Liitot ovat muinaisjäänne ja hyödyttävät vain pomojen huikeita palkkoja.Nyttenkin kaikki valittavat huonoja palkkoja,joten ei ole liitoista ollut mitään hyötyä. Lakiin minimipalkat ja paikallista sopimusta.
- Anonyymi
Kukaan fiksu ei enää kuulu liittoon!
- Anonyymi
Joo, viimeksi kun lomauttivat, meni 14 viikkoa ensimmäiseen korvaukseen liitolta. Kesä pilalla ja kallista luottokortin vingutusta. Erosin liitosta, enkä ikinä enää ole mihinkään liittoon liittynyt. Edes Loimaan kassaan.
- Anonyymi
Ansiosidonnaisturvan siirto liitosta YTK:hon on helppoa kuin heinäntekoa. Ota yhteys YTK:hon. He opastavat. Varmista, että palkasta ei siirron jälkeen enää pidätetä suoraan yli prosenttia liitolle. Se on palkankorotus nettona käteen.
- Anonyymi
Onko nyky päivänä edes järkee maksaa liittoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1204929Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu434660Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524427Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693988- 853414
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673289IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523271Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291160