Sähköautoilla kolaroidaan useammin

Belgialaisen laatulehden tutkimuksen mukaan sähköautoilla ajetaan törmäyskolareita 50% useammin kuin polttiksilla.

https://www.brusselstimes.com/287315/electric-cars-involved-in-more-accidents-than-regular-vehicles-study-shows

Mitäs patteriterot tähän?
5700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla on ollut Tesla Model 3 nyt kolmisen vuotta. Hieman yllätyin artikkelista ensin, mutta ehkäpä siinä totuuden siemen kuitenkin on. Leveillä matalaprofiilirenkailla on tehokkaalla autolla varsin helppo joutua vesiliirtoon. Ja liian hyvät turvajärjestelmät antavat virheellisen turvallisuuden tunteen muissakin ääritilanteissa ja ahtaissa paikoissa. Enpä enää annakaan Teslaa pojalle lainaksi - menköön vaimon Insignialla.

Äänestä

Matalat patterilelut jäävät pohjastaan kiinni jopa nimismiehen kiharoihin kylätiellä 😂😂😂

Äänestä
  • Miten liittyy asiaan? Veikkaan, että kaikki matalat autot on samassa asemassa.

    Äänestä

  • jep sinne ne jää maalihengarit ristiriipuntaan kiraharoihin, ja sitten on akut kovilla

    Äänestä

Aivan sama mitä Belgiassa kohelletaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Belgialaisen laatulehden tutkimuksen mukaan sähköautoilla ajetaan törmäyskolareita 50% useammin kuin polttiksilla.

https://www.brusselstimes.com/287315/electric-cars-involved-in-more-accidents-than-regular-vehicles-study-shows

Mitäs patteriterot tähän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu