työttömyys on lisääntynyt ja verorahat on hukkaan heitetty.palkataan näillä rahoilla työttömiä valtion ja kuntien hommiin koska töitä ei muualta löydy
työttömyys
kokki
2186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
millä rahoilla,jäi epäselväksi.
Kertoisitko miksi aina pitää palkata? Miksei yksinkertaisesti sallittaisi jokaisen, joka kykenee työllistämään itsensä, tekemään sen?
Miksi meillä pitää antaa 20 000 - 400 000 euron rangaistus siitä jos yrittää työllistää itse itsensä tai toisia?
Meillä on jo nyt noin 36 % enemmän julkisen sektorin työntekijöitä verrattuna siihen, mitä meidän kokoisella yhteiskunnalla tarvittaisiin. Työttömyyteen hukkaan heitetyt rahat eivät mene työttömille, vaan niillä tosiaan työllistetään työntekijöitä valtion ja kuntien hommiin.
Jokainen hoidettava potilas, joka sairastuu suuren työttömyyden vuoksi, tarvitsee hoitohenkilokuntaa, joka palkataan valtion ja kuntien hommiin. Mielestäni turhaan, koska sallimalla työn tekemisen kansalaiset eivät sairastuisi eivätkä tarvitsi hoitoa. He voisivat työllistää itsensä tai päästä töihin niihin paikkoihin, joita muut ovat synnyttäneet.
Töitä löytyy aivan joka paikasta jos töiden tekemisestä ei rangaistaisi jos niitä antaa joku muu kuin ulkomainen sijoittaja. Jotta voi työllistää itsensä ja muita, tarvitaan soviteltu päiväraha kaikille. Tämä mahdollistaa kaikkien töiden aloittamisen ja turvaa sen, jos oma työllistäminen ei jostakin syystä ei onnistuisikaan.
Se ei maksa yhtään enempää kuin nykyinenkään tukijärjestelmä, koska kukaan ei voi saada enempää tukea kuin nykyisinkään. Voi kuitenkin hankkia itse tuloja, jotka vähentävät saatavan tuen määrää.
Kenenkään ei ole pakko niin tehdä. Jos haluaa, voi olla nykyisellä tuella. Mutta jos haluaa kokeilla siipiään, siitä ei rangaista työttömyysturvan menettämisellä. Jos hankkii itselleen velkaa eikä pysty niitä maksamaan, siihen ei yhteiskunta tule apuun.
Yhteiskunnan tehtävä on ainoastaan maksaa työttömyystukea kuten nykyisinkin, mutta työn teon tulee olla sallittua kaikille. Kun hankkii itse tuloja, niiden puolikas vähentää saatavaa tukea.