Paavali antoi esikuvan ja luvan tehdä syntiä

Paavali antoi esimerkin ja luvan tehdä syntiä. Laitkin on hänen mielestään kumottu tarpeettomina.
Riittää kun rakastaa kaikkia vastaantulijoita.

Room. 7:19 sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.

Room. 7:17

Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu.

Room. 7:20

Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu.
13163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Valehtelukaan ei ole Paavalin mielestä syntiä!

Room. 3:7

Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?

Äänestä
  • Jos et tajua mitään Paavalin teksteistä niin onko se pakko kuuluttaa koko maailmalle häh!?

    Äänestä

Johannes on ihan eri linjoilla kuin Tarsolainen Paavali. Jumalasta syntynyt ei voi tehdä syntiä.

Jumalasta syntyneellä ei ole enää mitään vanhoja aatameita, joita syyttäsi omista synneistä kuten Paavali yrittää ulkoistaa sen synnin tekemisen.

1. Joh. 3:9

Yksikään Jumalasta syntynyt ei tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä.
Hän ei voi tehdä syntiä, koska on syntynyt Jumalasta.

Äänestä
  • Onko synnin ja kuoleman laki voimassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Onko synnin ja kuoleman laki voimassa.

    Katso ympärillesi, onko taivas ja kadonnut?

    Matt. 5:18

    Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]

    Paavali yritti kumota lait omilla valtuuksillaan, mutta huonolla menestyksellä.

    Äänestä

Paavali kuvaa erinomaisesti synnin olemusta ,kuinka se vaikuttaa uskovassakin mikäli antaa sille vallan.

Äänestä
  • Paavali sanoo itse valehtelevansa ja tekevänsä sitä syntiä, mutta ei ota siitä vastuuta.

    Uusi käännös sanoo suoraan, että Paavali tunnustaa olevansa valheellinen eli luonteeltaan epärehellinen. lögnaktighet

    Room. 3:7

    Mutta jos minun valheellisuuteni vain lisää Jumalan kirkkautta, kun sen ansiosta hänen totuutensa yhä korostuu, miksi minut sitten tuomitaan syntisenä?
    Och å andra sidan, om Guds sannfärdighet genom min lögnaktighet ännu mer har trätt i dagen, honom till ära, varför skall då jag likväl dömas såsom syndare?

    Paavali yrittää ulkoistaa synnin tekemisen jollekin kolmannelle osapuolle. Ei ota itse siitä vastuuta. Kieroa puhetta.

    Room. 7:17

    Niinpä en enää teekään itse sitä, mitä teen, vaan sen tekee minussa asuva synti.

    Room. 7:20

    Mutta jos teen sitä, mitä en tahdo, en tee sitä enää itse, vaan sen tekee minussa asuva synti.

    ----

    Daavid oli Jumalan mieleinen mies. Hän tunnusti reilusti, että on perisynnin saastuttama heti sikiämisestä alkaen.

    " Syntinen olin jo syntyessäni, synnin alaiseksi olen siinnyt äitini kohtuun."
    [1. Moos. 8:21; Job 14:4, 25:4]

    Äänestä

Yksi selitys tuolle kolmannen osapuolen syyttelemiselle Paavalin omasta synninteosta on se, että siinä vaiheessa Paavalissa oli jo Saataan enkeli.

Room. 7:20

Mutta jos teen sitä, mitä en tahdo, en tee sitä enää itse, vaan sen tekee minussa asuva synti.

Siihen viittaa esim. tämä Paavalin epäonnistunut rukous: joss hän puhuu "Hän", muodossa siitä Saatanan enkelistä, joka oli hänen elämänkumppani koko lopun elämän ajan.

Sentähden olen minä kolmasti Herraa rukoillut, että hän läksis minusta.

Äänestä
  • Kuningas Saulille ja Paavalille kävi samalla tavalla. Jumala veti oman Henkenä ensin pois ja sitten tilalle tuli Saatanan enkeli vaivaamaan heitä koko lopun elämän ajan.

    "Ja Herran henki läksi Saulista, ja paha henki vaivasi häntä."

    Men sedan HERRENS Ande hade vikit ifrån Saul, kvaldes han av en ond ande från HERREN.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Kuningas Saulille ja Paavalille kävi samalla tavalla. Jumala veti oman Henkenä ensin pois ja sitten tilalle tuli Saatanan enkeli vaivaamaan heitä koko lopun elämän ajan.

    "Ja Herran henki läksi Saulista, ja paha henki vaivasi häntä."

    Men sedan HERRENS Ande hade vikit ifrån Saul, kvaldes han av en ond ande från HERREN.

    Paha henki saa ihmisessä hurmostilan syntymään vaikka kotona ollessa. Onko kokemusta?

    Musiikki rauhoittaa. Taivaslaulut etenkin. Kultaiset kadut ja helmiportit kun aukeaa..ja kristallikruunut loistaa...

    1. Sam. 18:10

    Seuraavana päivänä Jumalan lähettämä paha henki valtasi Saulin, ja hän riehui hurmoksissa kotonaan. Daavid soitti tapansa mukaan harppua, mutta Saul puristeli keihästään.

    Äänestä

Tuollaisia voi kirjoitella kun ei tunne Raamattua. Kaiken maailman raamatunpaikkojen irrottamista asiayhteyksistään...

Äänestä

Vauvakastetut herjaajat eivät hyväksy kirkolliskokouksen hyväsymän Raamatun tekstejä! Tehkää oma "raamattu".
Voitte jättää Apostolien Teot ja kirjeet pois.
Lisätkää vauvakaste, kummit, valtiokirkko, pride-aate...

Äänestä

Hellluntailaisuuden takana on Antikristuksen henki, joka ottaa erilaisia muotoja,
Parhamista ja Olsenista se teki miehimyksiä, jotka vietiin vankilaan sodomiasta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Paavali antoi esimerkin ja luvan tehdä syntiä. Laitkin on hänen mielestään kumottu tarpeettomina.
Riittää kun rakastaa kaikkia vastaantulijoita.

Room. 7:19 sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.

Room. 7:17

Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu.

Room. 7:20

Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu