4 vuotta vankilassa ilman, että olisi tuomittu mistään

Kuulostaa oikeusvaltion vastaiselta tai ainakaan missään länsimaisessa demokratiassa ei voi näin käydä.
Mutta yllätys yllätys… kyllä voi.
Jos julkaiset esimerkiksi USA:n tekemiä rikoksia netissä. Voit joutua loppuelämäksesi vankilaan, ilman että sinua tuomitaan mistään.

Näin on käynyt esimerkiksi Julian Assangelle. Wikileaksin perustajalle.
Julian julkaisi USA:n tekemiä sotarikoksia yms. Eikä ole tämän jälkeen saanut enää elää vapaasti missään. USA haluaa tehdä hänestä varoittavan esimerkin.


https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009703754.html
11302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Joo, sattuuhan sitä "paremmissakin piireissä".....


----Navalny vs Assange eli valikoivan raivon geopolitiikka
Thomas Scripps
20 huhtikuuta 2021


---Yhdysvaltojen poliittisten johtajien ja sen imperialististen liittolaisten sydämet vuotavat verta vangitun Venäjän oppositiojohtaja Aleksei Navalnyn takia. Navalny vangittiin tämän vuoden helmikuun 2. päivänä palattuaan Saksasta, jossa hän sai hoitoa epäillyn Venäjän valtion myrkytyksen vuoksi, on sittemmin aloittanut nälkälakon.

Raivo Navalnyin vangitsemisesta ja siitä seuranneesta terveyskriisistä on imperialistisen kyynisyyden ja juonittelun objektiopetus. Kiihkeimmin hänen demokraattisiiin oikeuksiinsa vetoavat WikiLeaksin perustajan Julian Assangen jatkuvan ja huomattavasti ankaramman vainon arkkitehdit.
https://www.wsws.org/en/articles/2021/04/21/pers-j01.html

Äänestä
  • Samasta

    ----Erityisen ankarasti tuomittiin "hänen [Navalnyn] elämää vastaan ​​suunnattu törkeä hyökkäys", viitaten hänen väitettyyn myrkytykseensä Venäjän valtion toimesta. Mitään ei kuitenkaan sanottu, kun Ecuadorin suurlähetystöä valvoneen espanjalaisen turvayrityksen UC Globalin tutkinta paljasti CIA:n juonen joko siepata tai myrkyttää Assange.

    Äänestä

  • Rinnastaa Assangen ja Navalnyin.

    Äänestä

  • ----CIA:n salamurhasuunnitelmat kohtasivat kuurouttavan hiljaisuuden

    Jos Assange olisi ollut Navalny
    Länsimedia kohtelee Julian Assangea ja Aleksei Navalnyja hyvin eri tavalla: he mieluummin ottavat sankarinsa ​​autoritaarisia vastaan olevista ​​​​eivät lähellä kotia olevia kohteita vastaan nousseista.

    Äänestä

Jos rikkoo lakia, joutuu vankilaan. Luulisi sen olevan selvää kenelle tahansa.
Syytä lakeja. Jos lait ovat typeriä, niitä pitää muuttaa. Se on hallitusten tehtävä.

Äänestä
  • Joutuakseen vankilaan pitäisi saada tuomio.
    Assangen on ollut pidätettynä 4 vuotta, ilman oikeudenkäyntiä. Navalny sentään tuomittiin edes leikki oikeudenkäynnin teatterissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Joutuakseen vankilaan pitäisi saada tuomio.
    Assangen on ollut pidätettynä 4 vuotta, ilman oikeudenkäyntiä. Navalny sentään tuomittiin edes leikki oikeudenkäynnin teatterissa.

    No kuka hänet on pidättänyt?

    Äänestä

Ja vielä Navalnyi vs Assangen

---Navalny on jopa ollut ehdolla Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi. Nobelin rauhanpalkinto pitäisi varmastikin antaa Julian Assange, joka työskenteli väsymättä paljastaakseen Yhdysvaltain armeijan Afganistanissa ja Irakissa tekemät julmuudet?

Mutta ajatus, että Assange voi saada minkä tahansa tällaisen palkinnon, on toiveajattelua. Olemme tulleet länsimaisen sivilisaation erittäin vaaralliseen historian aikakauteen, jolloin oikeasta on tulossa väärää, mustasta valkoista, vapaudesta autoritaarisuutta ja perinteiset arvot ja normit yhdessä "terveen järjen" kanssa ovat yhä harvinaisempia hyödykkeitä.---

---Julian Assangen ahdinko koskee meitä jokaista. Sillä se horjuttaa täysin lännen narratiivia, jonka mukaan se on vapauden ja demokratian edistäjä. Yksi demokratian pilareista on vapaa lehdistö. Kun puhumme, tämä oikeus on hajonnut pois, kun Yhdysvaltain osavaltion raskasta kättä käytetään murskaamaan toisinajattelua.

Miksi jopa Amnesty International, ihmisoikeusjärjestö, joka on ollut oikeudenkäynneissä eri puolilla maailmaa, on kielletty tarkkailemasta Assangen viimeisintä kuulemista Lontoossa. On todellakin aivan poikkeuksellista, että koko Assangen oikeudenkäynnin ajan brittimedia on ollut suurelta osin hiljaa. Jättämättä raportoimatta Assangen oikeudenkäynnistä tiedotusvälineet ovat osoittaneet, että he ovat ketään muita kuin valtion propagandisteja, jotka ovat vain valmiita noudattamaan "puolueen linjaa": ironista kyllä, sama syytös yleensä heitettiin venäläisille toimittajille.

http://infobrics.org/post/31862/

Äänestä
  • Assangen tapaus vaikuttaa se iihen miten muu maailma näkee lännen.

    Äänestä

Venäjän federaation kansa koko johtajistonsa kera (paitsi petturi Prigotshin) on murheissaan Wikileaksin vuotajan kohtalosta.
Venäjän federaatiossa ei voisi edes kuvitella moista ihmisoikeusrikosta tapahtuvan.

Generalissimus Stalin loi Neuvostoliittoon sellaisen perustuslain, että lukuisa joukko suomalaisia työväenluokan tovereita niin SKDL:n kuin uudistuneen SDP:n piiristä sitä kaihoten ihaili vielä vuosia myöhemmin.

Onneksi Suomessa on vielä demlalaiset perustuslakiasiantuntijat ja ihmisoikeusprofessorit vaalimassa Stalinin perintöä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuulostaa oikeusvaltion vastaiselta tai ainakaan missään länsimaisessa demokratiassa ei voi näin käydä.
Mutta yllätys yllätys… kyllä voi.
Jos julkaiset esimerkiksi USA:n tekemiä rikoksia netissä. Voit joutua loppuelämäksesi vankilaan, ilman että sinua tuomitaan mistään.

Näin on käynyt esimerkiksi Julian Assangelle. Wikileaksin perustajalle.
Julian julkaisi USA:n tekemiä sotarikoksia yms. Eikä ole tämän jälkeen saanut enää elää vapaasti missään. USA haluaa tehdä hänestä varoittavan esimerkin.


https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009703754.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu