Jopa niin hyvin, että jos et usko heidän valheitaan vaan pysyt biologisissa totuuksia sinut vaiennetaan ja eristetään yhteiskunnasta.
Miten Seta on saanut niin paljon ihmisiä uskomaan valheensa?
Anonyymi-ap
4682366
6Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 42 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 468
Vanhimmat
Voitko listata Setan top-5 valheet. Kiitos!
Sukupuolia on enemmän kuin kaksi.
Sukupuolensa voi itse valita ja vaihtaa.
Pojalla voi olla pimppi ja tytöllä pippeli,
Poika voi kehittyä ja kasvaa naiseksi.
Mies synnyttää.
Sitten vielä lähteet jossa Seta valehtelee näin. Kiitos.
Seta . fi
Yritin etsiä kyseisiä valheita tuosta osoitteesta mutten löytänyt yhtäkään.
https://seta.fi/jarjesto/asiakirjat/toimintaperiaatteet/
Asiakirjat valikon alta löytyi toimintaperiaatteet eikä siinäkään mainita väitettyjä valheita.
Voitko siis pistää tarkan linkin ja lainauksen mistä nämä valheet voi löytää. Kiitos
En voi kun sinä löydät kaikki nuo asiat itsekin. Älä nyt ala jankuttaa!
Siitä huolimatta sinua ei eristetä yhteiskunnasta.
Tarkastellaanpa nuita valheiksi väitettyjä tapauksia:
"Sukupuolia on enemmän kuin kaksi."
Tosielämässä kaikkien sukupuoli-identiteetti ei asetu binäärisiin lokeroihin.
"Sukupuolensa voi itse valita ja vaihtaa."
Virallisen sukupuolensa voikin. Sillä keinoin sen saa esimerkiksi vastaamaan omaa sukupuoli-identiteettiään.
"Pojalla voi olla pimppi ja tytöllä pippeli,"
On tapauksia, joissa sukupuolielimet eivät ole linjassa sukupuoli-kromosomien ja/tai virallisen sukupuolen kanssa.
"Poika voi kehittyä ja kasvaa naiseksi."
Aina toisinaan niin käy.
"Mies synnyttää."
Kyllä nykyään saa synnyttää vaikka ei virallisesti olisikaan nainen.
Ymmärrän, ettei nämä asiat kaikille avaudu vaikka kuinka rautalankaa väänneltäisiin, mutta tosiasioiden kutsuminen valheiksi on kyllä tyhmää ja pilaa uskovaisten mainetta vakavasti otettavina keskustelijoina.
-xx-
ToIIoja ei tosiaan kaivata grillille.
Nuita! Olet ennenkin jankuttanut nuita samoja valhettasi.
Johan kerroin että yrityksestä huolimatta en löytänyt.
Sinulla kun on varmaa tietoa tästä asiasta niin voit ystävällisesti sen jakaa.
Muutenhan jollekin saattaa tulla käsitys että jälleen kerran hihhuli valehteli eikä mitään väitettyjä valheita löydy seta.fi sivustolta.
Sellaista vaIhetta tällä kertaa.
Et voi tietää. Kävin viime kesänä ensimmäistä kertaa lähes 50 vuoteen grillillä.
Kieltämättä olet aika lahjakas valehtelija. Jaksaa päivästä toiseen hämmästyttää palstalla 😂😹
Jari ja lapset ovat kurkkuaan myöden täynnä teitä pappoja.
OIet tosiaan VaIheem mestari.
Turha syyttää Setaa, jos et itse löytänyt heiltä ainuttakaan valhetta. Näyttää, että kristityt itse keksivät näitä valheita mustamaalatakseen. Tietenkin olkiukkoja on aina helpompi hakata, kun yrittää käydä ihan aitoa keskustelua sukupuolen moninaisuudesta.
Ei siltä vaikuta. Elät koko elämäsi luulleen kaikenlaista.
Miksi sellaista Iuulet?
Näinhän se on.
Ilmeet kertovat ihan muuta. Olette heille kiviriippa joita pitää aina kuskata.
Onko Setan mielestä sukupulis kaksi?
Voiko Setan mielestä mies synnyttää?
Voiko Setan mielestä sukupuolta vaihtaa?
Et sinä papparainen ymmärrä mitään.
Ymmärrän, että sinua ei eristetä yhteiskunnasta. Vai onko asia toisin sinun kohdalla?
Sinä tollo mitään ymmärrä. 🤣🤣🤣
Teiltä kahta ei kaivata grilliä!
Ette ole tervetulleita grillille!
Alan ymmärtää, että sinut on pantu yhteiskunnan ulkopuolelle.
Voitko todistaa?
Kahta ToIIoa ei tosiaan kaivata grillille!
Ei sinulle kelpaa, että et ole yhteiskunnan ulkopuolelle jäänyt
Kysy vaikka Marko kivelältä....
....jos pääset sisään Provinssin.
Meitä ei pidä kuskata. Kurikkaan pääsee nykyään bussilla aamulla. Jari pienempien lasten kanssa tuli syömään thaimaalaiseen ravintolaan kanssamme. Ostosten jälkeen Jari ajoi porukan kanssa Jurvaan.
Ette te mihinkään yksin pääse, Jarin piti kuskata City-markettiin .
OIet RRR tosiaan.
"Sukupuolia on enemmän kuin kaksi.
Sukupuolensa voi itse valita ja vaihtaa.
Pojalla voi olla pimppi ja tytöllä pippeli,
Poika voi kehittyä ja kasvaa naiseksi.
Mies synnyttää."
Siinä on vain osa Setan valheista, mutta näkyvimmät nämä mitä tyrkytetään median voimalla ja jopa Opehallituksen ohjeissa lapsille.
Jatkuva toisto mediassa- on aivopesua kuten: maahanmuutto, ilmasto-hömppä. korona, kokoomus, persut, UKRaina-NATO-vouhotus. jne.
"Mies synnyttää."
Kyllä nykyään saa synnyttää vaikka ei virallisesti olisikaan nainen."
luettele kaikki miehet jotka ovat synnyttäneet
Et varmasti voi, kun siellä ei ole väittämiäsi juttuja. 😊
>tosiasioiden kutsuminen valheiksi on kyllä tyhmää ja pilaa uskovaisten mainetta vakavasti otettavina keskustelijoina.
Mitä lahkouskovaisiin tulee, he pilasivat tuon maineensa varmaan jo joskus vähän maailman luomisen jälkeen, siis siinä 4000-5000 vuotta sitten.
Synnyttäminen on jokaisen yksityisasia eikä mikään hihupellepalstoille leviteltävä juttu.
Ne jotka huutelevat valheista eivät ole mitenkään olleet koskaan lähelläkään erilaisella suuntauksella syntynyttä . Yksinkertaisuus on heidän ainoa tapa ymmärtää, joten väittävät omiaan. Se joka on nähnyt erilaisuuksia ymmärtää myös.
Joten tälle on kaikki valetta mikä on liian monimutkaista ymmärtää. Tavallinen ihminen ei reagoi yleensä näihin asioihin mitenkään kielteisesti, sillä pystyy ymmärtämään että maailmassa on muutakin kun ennakkoluuloisten ihmisten olettamukset.
Jos poika onkin tyttö , sen ei pitäisi juntteja mitenkään häiritä. Miksi yleensä ovat niin hanakoita tähän asiaaan , vai onko vanha totuus esillä ” siitä puhe mistä puute , kun niin kovasti asia kiinnostaa
Ei ole valheita, et varmaan ole ollut lähelläkään näitä ihmisiä joita väität valheeksi. He ovat ihan todellisesti ja ovat aina olleet niin kauankin ihmisiä on ollut maapallolla olemassa
Joten sinä kiellät eräiden ihmisten existenssin vaan siksi ettei ole omalle kohdallesi sattunut, ei Seta valehtele , sinä vaan et osaa ajatella miten muiden ihmisten elämä saattaa olla erilaisena , yhteiskunnassa jossa sinunlaisiasi tomppeleita on. Kun et ymmärrä niin sille ei voi mitään .
Miten ne kromosomit vaihdetaan?
Nimimerkki Jari alias papparainen kirjotitkin aiemmin tuolla toisella. Setan agenda on uskonto kuten tiedeuskonto korona jossa toiset katsoivat että maskismi piikit on eksodus way to heaven mutta ei ollutkaan.
Olisikin kamalaa, jos joku vastaisi täällä toistuvaan hälmöilyyn useamman kerran.
Näissä ei ole mitään totuutta. Miehestä ei koskaan ei KOSKAAN millään tavalla VOI tulla naista tai naisesta miestä. Se on aivan täysin paskapuhetta jota yritetään nyt väkisin syöttää lapsille. Sukupuolia ON KAKSI! Se mitä luulet ei muuta sukupuoltasi eikä edes se jos joku vajaa lainsäädäntö muuttaa lain että voi muuttaa siltikään sukupuoli ei muutu. Jos sinulla on munat olet mies ja se ei muuksi muutu vaikka leikkelisit millaisen värkin sinne jalkojen väliin tai saisit suomelta millaiset paperit tahansa. Samoin naisien kohdalla. Sitten on ne määrittelemättömät joiden elimistä ei saa selvää mutta ne eivät ole sukupuolia vaan heidän kehityksessään on mennyt joku pieleen. Mies ei voi koskaan synnyttää. Mieheksi kutsuttu joka synnyttää on aina nainen joka haluaa olla mies ja on tehnyt asioita sen eteen. Aivan kuten euroviisuissa ei ollut parrakasta naista vaan mies naisten vaatteissa. Ymmärrän ettei tämä avaudu kaikille jotka on uskoneet roskaan jota jaetaan totena ja yritetään saada kirjoihin totena. Kaikki muu väite on täyttä paskaa.
Seta maalaa uhkakuvia ja valehtelee että seksuaalivähemmistöt kokee uhkaa esim kirkossa käydessään tavallisissa tapahtumissa. Ei pidä paikkaansa ketään ei kirkossa kiinnosta kenen kanssa sängyssä touhuilet se ei voisi sitä henkilökuntaa vähempää kiinnostaa eikä se heille kuulu millään tavalla. Ehkä se onkin juuri setan mielestä ongelma..
Älä viitti valehdella kuten Seta. Ihan turhaan, valheet ei kestä.
Babbissa?
Siellä kaksi nàismaista ToIIoa ja miesvaimo.
Ei koskaan avioIiittoa.
Kaksi surkeaa ToIIoa.
Tuttu typpi.
Etkö näe niitä ympärilläsi?
Kuka ja miten joku on "eristetty" yhteiskunnasta jos hän on ollut eri mieltä SETAn kanssa???
Eivät saa mielipiteelleen tilaa mediassa.
Eristetään messuilta, konserteista ym tapahtumista.
Vuokrasopimus peruttiin jnejne…
Taisi olla paha kysymys kun aloit heti syyttää uskovia. 🤣🤣🤣
Uskovat ovat tunnettuja valehtelusta ja kiroilusta joten eipä ihme .
Kukaan ei usko sinun trollauksiasi. Opettele käyttänytkään tai vaikene.
Opettele sinä kirjoittamaan tai ole kirjoittamatta.
Älä länkytä vaan kerro toki lisää niin keskustellaan siitä täällä yhdessä!
No, aloita keskustelu.
Ja lähinnä helluntaiseurakuntalaiset ovat rääväsuita. Elämä on ollut sellaista.
Siellä kaksi rääväsuura ToIIoa.
Kyllä täällä taas nähdään, minkälaiset öykkärikäytöstavat näillä seta-aktivisteilla on. Moni homokaan ei muuten kannata setaa, koska seta ajaa aggressiivisesti äärimielipiteitä, jotka ovat tieteen vastaisia.
Niin kerro nyt millaisen "öykkyröinnin" kohteeksi sinä tai sinun ystäväsi ovat joutuneet SETAN taholta? Siis ihan käyttännön esimerkkejä, kiitos.
Ymmärtäväthän lahkohihut sananvapaudenkin niin, että jokaisella medialla on velvollisuus julkaista heidän vähä-älyisiä hönöilyjään. Elleivät julkaise, maassa ei ole sananvapautta.🥱
Voi olla että kaikki homot eivät kannata Setaa, mutta ihan Helvetin paljon harvempi kannattaa uskonlahkoja.
Taas tuo mollaus "uskonlahkoja". Vaikkei kyse ole lahkoista.
Kansan puheenparressa kyllä on. Te tietenkin toivoisitte että muut puhuisivat kivasti "vapaista suunnista", mutta ei se nappaa.
Miksei fiksummat, harhaanjohtamattomat ja toista kunnioittavat sanavalinnat nappaa.. sitä sopii miettiä.
Minulle on sosiaalisissa tilanteissa syntynyt välillä vaikutelma ja käsitys että jotkut ainakin 'pikkaisen' kiroavat ettei vaan luultaisi ns. uskovaiseksi. Toisaalta on saatettu ihmetellä jos joku uskovaiseksi mielletty on kironnut ja on jopa saatettu sellaista ei-uskovaisen taholta moittia tuosta kiroamisesta.
Toisia Helvettiin tuomitsevat omahyväiset typerykset eivät ansaitse mitään ihmisoikeudet ylittävää kunnioitusta.
Ei ainakaan uskovat julista kuolemantuomiota, vaan välittävät Jumalan sanaa siitä mikä johtaa kadotukseen, herättävänä varoituksena.
Ilman todisteita se menee tosin ohi kaikilta paitsi elämänsä täysin sössineiltä onnettomilta, jotka tarttuvat mihin tahansa oljenkorteen. Heitä lahkot tosin jäsenikseen tavoittelevatkin, kun ovat taviksiin verrattuna hyvin helppoja nakkeja.
Monenlaiset ihmiset löytävät uskon.
Näin unta viime vuoden lopulla, että tältä palstalta juuri sinä tulit uskoon.
Toivottavasti oli enneuni ja tulee tapahtumaan, sössimisen kautta tai ilman.
Oletkin niin paatunut hihhuliateisti
Ei vaan omilla aivoilla ajatteleva ihminen. Koettaisit sinäkin joskus ajatella omilla aivoillasi, niin et uskoisi kaikkea taikauskoista soopaa...
Mikäs siinä, mutta tarvitsen todisteita jotta johonkin uskon, ja uskon että olisin ne jo nähnyt jos sellaisia teillä olisi.
Itse asiassa olen iän karttuessa käynyt yhä vain vähemmän uskomuksia sietäväksi, vaikka en ihan ateisti olekaan.
Järkeni mukaan mahdollinen Jumala ei puutu ihmisten asioihin lainkaan, sillä jos puuttuisi, se tarkoittaisi että hän olisi sadisti, mitä en pidä mahdollisena.
On mahdollista nimimerkin "Mistänäitäoikeintulee" kohdalle se minkä "Late" Johansson ilmaisi sanoessaan että "kun luterilainen mummo menee polvilleen ja panee kädet ristiin, niin peli on menetetty".
Lässyn lässyn lässy
Tästä on kysymys
https://www.vauva.fi/keskustelu/4558403/ketju/tarkoin_harkittu_homoagenda
Tämä on pelottelun ja valheiden tulos.
Tämä niin sanottu sateenkaariväki painostaa kansalaisia ja viranomaisia toteamaan epänormaalin normaaliksi ja koko yhteiskunta on valjastettu toimimaan nykyisin sen mukaan!
No miten se näkyy esim tällä palstalla? Tai siinä kun sinä käyt kaupassa?
Kyllä sinä tiedät. Jos et osaa keskustella, vaihda palstaa.
Ai että minun pitää vaihtaa palstaa sen vuoksi, että esitän sinusta "vääriä" mielipeiteitä? Mutta etkö sinä juuri väittänyt että
" sateenkaariväki painostaa kansalaisia ja viranomaisia toteamaan epänormaalin normaaliksi ja koko yhteiskunta on valjastettu toimimaan nykyisin sen mukaan!"??
Nyt sinä sitten haluat että minun pitää toimia sen mukaan mitä sinä kirjoitat ja painostat minua tähän. Kerro toki miltä tuntuu ampua omaan jalkaansa....
Jankuta keskenäsi, IR. 🤣🤣🤣
Sinun on pestävä alapääsi paremmin jos noin koet.
Minun on todella mahdotonta tietää mitö sinun perseessäsi tapahtuu, eikä kiinnostakaan.
Juu, ei kiinnosta. Voit lopettaa sen pyllistelysi.
Voi sinua, IR. 🤭
On pakko puuttua taas kirjoitteluusi. Olen tehnyt sen kerran jo aikaisemminkin mutta se ti näyttänyt pitkään tehoavan. Olen uskovainen ihminen ja olen todella hämmästynyt ja kiukuissani sinun kirjoitteluistasi tällä palstalla. Etkö sinä voisi joskus lopettaa älyttömyyksiesi esiin tuominen.
Kuten aikaisemmin jo sanoin, niin sinä kirjoitat täysiä valheita ja teet sen muka uskonnon nimissä. Sinun kirjoituksesi ovat älyttömiä ja mielestäni jonkun sellaisen ihmisen kirjoituksia, joka ei tajua mistään mitään. Lue Raamattua ja opiskele sitä. Äläkä keksi Raamatusta kaikenlaisia hölmöjä ajatuksia ja tuo niitä muille ihmisille tiedoksi.
Aloita vaikka Raamatun suurimmasta käskystä, rakkauden kaksoiskäskystä. Jos et todellakaan tiedä, miten se kuuluu niin se kuuluu näin:
"Kun fariseukset kuulivat, että Jeesus oli tukkinut saddukeuksilta suun, he kokoontuivat neuvonpitoon. Sitten yksi heistä, joka oli lainopettaja, kysyi Jeesukselta pannakseen hänet koetukselle: »Opettaja, mikä on lain suurin käsky?»
Jeesus vastasi: »Rakasta Herraa, Jumalaasi, koko sydämestäsi, koko sielustasi ja mielestäsi. Tämä on käskyistä suurin ja tärkein. Toinen yhtä tärkeä on tämä: Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. Näiden kahden käskyn varassa ovat laki ja profeetat."
Sinun kirjoittelusi on todella kaukana tästä käskystä. Ne pitävät sisällään vain pilkkaa ja pikku asioilla saivartelua. Sinä ihan tahallaan täällä loukkaat kaikkia niitä ihmisiä jotka ovat asioista eri mieltä. Miten ihmeessä siinä näkyy se, että Jeesuskin opetti meitä kuuntelemaan ja ymmärtämään toisia ihmisiä? Siitäkin juuri tuo rakkauden kaksoiskäsky kertoo.
Mikä olikaan älytöntä sinun oman käytöksesi lisäksi?
Miten sinä ja muut ateistit yritätte ymmärtää Heimoa?
Sinä fariseus!
OIet aivan aito HlNTTl.
🤓
Oho. Nyt taas tuo sama uskovainen henkilö puuttuu sinun kirjoitteluusi kuin on tehnyt aikaisemminkin. Ja tästä olen itse sinulle aikaisemmin sanonut. Että sinun kirjoittelusi vain häätää palstalta pois uskoa mahdollisesti etsiviä ihmisiä. Se ei "pelasta" eikä "käännytä" ketään.
Ai, sekö on ketjun aihe?
Etkö ymmärrä ollenkaan mitä rakkauden kaksoiskäsky pitää sisällään? Näytä nyt yksikin sinun kirjoitus, jossa olisit tällä palstalla toteuttanut tätä Jeesuksen mukaan käskyistä suurinta? Sinä et tee muuta kuin pilkkaat ja halveksit muita ihmisiä. Se ei todellakaan olen Jeesuksen opetusten mukaista.
Olisi falski esitys, et ollut pätkääkään uskottava ”uskova”. 🤣🤣🤣
Sinäkö pelastat ja käännytät?
Puhutaan siitä ensimmäisestä käskystä joka on suurin.
Ihmistä tulee rakastaa v a i n kuin itseään,
Joten älä suotta yritä ottaa malkaa minun silnäsni kun omassasi on hirsi.
On se hupaisa.
Miksi minun pitäisi käännyttää tai uskoa yhtään mihinkään? Pelastaa voi nuoria, kun opetan heitä ajattelemaan omilla aivoillaan ja olemaan suvaitsevia.
Miksi Heimon pitäisi?
Jaa. Nyt kyllä osuit - taas kerran - ihan väärään. Tuo sama henkilö on kirjoittanut sinulle aikaisemminkin. Jos et usko niin katsele taaksepäin. Kyllä hänen teksti sieltä varmaan löytyy. Muistaaseni silloinkin siinä oli mukana suora lainaus raamatusta. Silloin sinä et siihen vastannut vaan pakenit paikalta.
Juu, huono kesäteatteriesitys 🥱
Juttusi ovat niin räävittömiä, että se viittaa tiettyyn suuntaan, missä olet joutunut olemaan.
Oletpa lapsellinen jankuttaja, minkä ikäinen olet!?
OIet tosiaan bottom.
Se oli kyllä päinvastoin.
Vai olisiko niin päin, että kansalaisten käsitys normaalista on tiedon tason noustessa muuttunut ikään kuin itsestään?
Kun uskonlahkojen kannatus heikkenee heikkenemistään, yhä harvempi jakaa niiden primitiivisen kuvan "epänormaalista" ja "luonnonvastaisesta" ja moni pitää sitä suorastaan sairaana.
>Sinä et tee muuta kuin pilkkaat ja halveksit muita ihmisiä.
Ei toki kaikkia! Esimerkiksi Juha Ahvio, Pasi Turunen ja Päivi Räsänen (tai "Räivi" kuten hän kerran kirjoitti) eivät ole usko.vaisen pilkan ja halveksunnan kohteita, vaan kiitoksen ja ylistyksen.
Miten niin epänormaalin ?
Ei näissä ihmisissä ole mitään muuta erilaista kun sukupuolinen suuntaus kaikki muu on ihan vaan tavallista ihmisen oloa, eiköhän teikäläisellä ole jotenkin kiero kuva sateenkaari väestä.
Käsittäkö että jos joku on homo niin se on hänelle se normaali olotila, ei hänen tarvitse sinun normejasi noudattaa.
Tottakai sateenkaari väellä on oltava samat oikeudet kun teikä persoonalla .ämitä tulee viranomaisiin niin tiede asioista on heillä , joten lopeta kuule tuo yksinkertaisuutesi jos voit ja ole ennemmin hiljaa, munaat vaan itsesi kun et käsitä asioita
Siinä taas yksi joka vääntää asiaa rautalangasta . Ei kai tuollaiselle viitsi edes kommentoida, kun pää on täynnä tyhjää.
Kuule kun sinusta ei ole kommentoimaan asioita mitenkään fakta- eikä järkiperusteisesti. Sinä huutelet pelkkää huuhaata. Mutta oletko siis sitä mieltä että minun pitäisi todella vaihtaa palstaa?
Sarjamurhaajaa kuuntelemalla ei sarjamurhaaja muuksi muutu samoin Filippiiineiltä pienten vauvojen oikeita kidutusmurhavideoita osteleva ei muutu ilman ihmettä lakeja kunnioittavaksi ja empaattiseksi ihmiseksi.
Ei ihme ettei Venäjälläkään tunneta kovin suurta luottamusta läntisiä yhteiskuntia kohtaan kun lännessä selkä vääränä kumarrellaan setalaiselle epätieteelliselle ääripropagandalle.
Ei tosiaankaan ole.
Setan ihmiskuva perustuu hyväntahtoiseen pyrkimykseen ja tieteelliseen ajatteluun. Jos haluaa taistella näitä vastaan, erottaa itse itseään normaalista yhteiskunnasta.
Tuo onkin esimerkki miten tätä Setan valhetta ruokitaan uusilla valheilla.
Niin parempi vain uskoa 2000 vuotta sitten lammaspaimenten hiekka-aavikolla teltassa sepustettuihin tarinoihin, joiden mukaan aasi puhuu, maa on litteä ja aurinko kiertää maata...
Aihetta on nyt Setan valheet. Yritä pikkuisen keksittyä.
Kerro nyt sitten oikein juurta jaksaen mitä sinusta homoille ja transuille pitäisi oikein tehdä? Mihin sinä heidät "ohjaisit"?
Seta voisi ihan alkuun lopettaa valheiden levittämisen.
En minä sitä kysynyt vaan sitä että mitä sinusta homoille ja transuille pitäisi oikein tehdä? Etkö ymmärrä kysymystä vai mikä on hätänä?
Minä vastasin sinulle alkulähteeseen vaikuttamisen.
Niin ja vastauksesi oli samaa muotoa kuin että "oletko jo lakannut hakkaamasta vaimoasi"?
Ilmeisesti et ole.
Miksi ihmeessä sellaista harrastat?
Elävien vesien Kesäviikolle nyt ainakin...
Varokaa tiedon nimellä kulkevaa valhetietoa.
ArtoTTT
Satu taisi alkaa 2% synnynnäisestä ja muuttumattomasta ominaisuudesta, johon mediatoistolla saatiin ihmiset uskomaan, nyt mennään prosenteissa jo toisella kymmenellä ja satu "synnynnäisestä muuttumattomasta" ominaisuudesta edelleen jatkuu.
Niin että sinusta siis vain tämä vajaa 20 pronsenttia äänesti eduskunnassa translain puolesta? Mukana myös pääministeri Petteri Orpo? Kuitenkin laki meni läpi. MIten tämä voi olla mahdollista? Varsinkin kun uuteen eduskuntaa äänestettiin translain puoltajia niin paljon että on sen kumoaminen ei todellakaan voi toteutua....
Kyllä tämä hulluus vielä lippuu. Valheella on lyhyet jäljet.
Niin kerro ne länsimaiset demokratiat, jossa homous on ensi julistettu ihan normaaliksi toiminnaksi ja sitten myöhemmin siitä on tehty rikos / sairaus? Minulle ei tule mieleen kuin vanha Neuvostoliitto, joka ei taatusti ollut mikään länsimainen demokratia.
NL:ssa homous oli aluksi ok. Kun Stalin nousi valtaan siitä tehtiin sairaus ja homot tungettiin mielisairaalaloihin. Toinen esimerkki on ISIKsen toiminta. Niillä alueilla joilla ISIS nousi valtaan, homoja heiteltiin katolta alas. Tätäkö toimintaa kaipaat Suomeen?
Juu, Neuvostoliiton tyyliin yritetään kieltää sukuolen muuttumattomuus, ensimmäiset korjausleikkaukset” tehtiin siellä.
Mitä sanottavaa sinulla on aloituksen aiheesta?
Olet siis eläkkeellä oleva opettaja?
Niinkö?
No mitä se nyt tähän kuuluu? Niin olen.
Eikö hävetä kun ryvetät opettajien maineen?
Ai siksikö kun pidän homoja ihmisinä ja annan heille luvan olla sitä mitä he ovat? Olisko minun pitäisi saarnata homoille sitä kuinka syntisiä he ovat ja kuinka he joutuvat helvettiin? SIttenkö minä olisin ollut sinusta hyvä opettaja?
Ja kutsua tunnille teikäläisiä, jotka olisivat messunneet samaan suuntaan kuin te fundupellet teette palstalla? Etkö ollenkaan tajua että olisi silloin rikkonut Suomen lakia enkä sen jälkeen olisi kovinkaan pitkään toiminut opettajana?
Tietääkö kolleegasi miten täällä esiinnyt?
MItä ihmettä minun kolleegani tänne kuuluvat? Ja lohdukseksi sinulle voin kertoa että olen syksyllä menossa jatkamaan opetusta. Tuossa koulussa on helluntainen rehtori, joka vielä kaiken lisäksi tietää tasan tarkkaan mikä on uskonnollinen vakaumukseni. Siitä huolimatta hän palkkasi minut sijaiseksi.
Eivät siis tiedä, selvä.
Sulla on ihan naurettava kuvitelma siitä, että nykyajan koulussa opettaja pitäisi raamattua opettajanpöydällä ja katsoisi sieltä tämän tästä ohjeita kuinka pitää opettaa. Et taida tietää edes sitä, että nykyään kouluissa ei ole aamuhartauksia ollut enää pitkään aikaan. Nykyään ne ovat aamunavauksia. Paitsi lukiossa, joissa ne on lopettu kokonaan.
Häpeäisivät sinua vielä enemmän jos tietäisivät.
Kyllä rangaistuksen saavat, mutta sen tekee itse Kaikkivaltias Jumala!
Valitettavasti!
Siitä huolimatta Jumala antaa homojen elää rauhassa elämäänsä puuttumatta siihen millään tavalla.
Teitä kahta ToIIoa inhotaan.
Mutta kunnon diktaattorit, kuten Putin, Stalin ja Franco ym. jotka vannovat / vannoivat jumalasi nimeen pääsetvät taivaan iloon?
Kokoa itsesi, papparainen.
Aivan! Kuten veli Ano opettaa, Venäjä tulee, antaa meille tukkapöllyä ja lopettaa Pridet, Setat ja muut humputukset. Sitten Suomi on taas itsenäinen eikä Jumalaa enää pilkata rankaisematta!
Harhasi nykyopettajien laajasta lahkouskovaisuudesta olisi naurettava, ellei se olisi säälittävä. 😅
Juuri noin veli Anokin opettaa!
Aamunavauksiakaan ei pidetä välttämättä ollenkaan
Mitä nämä biologiset valheet ovat tarkalleen ottaen?
Luet ketju!
Muistamme jyrgikagaisen sanoman kuin valtaa otetaan. Nythän jyrgikagainen on päässyt päägonttoriin. Jyrgiä ei saa lyödä enempää.
Valetta ei osoiteta valeeksi sillä, että toistetaan ja toistetaan, vaan tuomalla esiin todisteita. Millä konkreettisilla todisteilla siis perustelet, että Seta valehtelisi? Tuot ja jauhat vain mielipidettä.
Sukupuolia ei ole enempää kuin kaksi.
Sukupuoltanss ei voi itse valita ja vaihtaa.
Pojalla on pimppi ja tytöllä pippeli,
Poika ei voi kehittyä ja kasvaa naiseksi.
Mies ei voi synnyttää.
"Miten Seta on saanut niin paljon ihmisiä uskomaan valheensa?"???
Suuri syy siihen on se, että lut kirkon johto on niin helposti mennyt ansaan ja kuvittelee tällä tavalla saavansa lisää kannatusta, koska kirkon väki vähenee nopeasti.
Setassa on niin vähän väkeä, että se ei vaikuta kirkkoon millään tavalla.
Puhut paskaa!
Seta ei kai nyt tuollaista väitä. Sukupuolen ei-binäärisyys ei suoranaisesti tarkoita kolmatta sukupuolta - vaan sitä, että raja ei ole musta-valkoinen. Harmaan eri sävyjä löytyy paljon.
Joku voi kutsua ”harmaita” ihmisiä sukupuolivammaisiksi, mikä on äärimmäisen loukkaavaa. Tuollaisen haukkumatermin käyttö osoittaa lähinnä kirjoittajan ahdasmielisyyttä ja halua syrjiä muita erilaisia ihmisiä.
Jos uuden testamentin kuvaama Jeesus eläisi tänä päivänä, niin hän olisi interseksuaalisten luona - ja nämä haukkujat olisivat tämän päivän fariseuksia, mitkä Jeesus tuomitsi.
Toki myönnettäköön, että Paavalilainen kristinusko perustuu ahdasmieliseen patriarkkaalisuuteen, mikä tuomitsee nais-johtajat ihan siinä missä homoseksuaalisuudenkin. Tuo varhainen kristinusko muistuttaa aika paljon konservatiivista islamia, missä mies asetetaan naisen yläpuolelle palvelijaksi.
Miten tuomitsee?
Homoseksuaalisista saa jotain 200 000, ja siitä Setassa korkeintaan 50 000. Ei mitään vaikutusta kirkkoon
Mitä sitten?
Valitettavasti väite ei ole edelleenkään todiste, vaikka sen esittäjä olisi miten hartaasti uskomassa.
Seta on surkea amatööri.
Luterilainen kirkko kerää miljardin liikevaihdon myymällä olemattoman Jumalan lupaamaa kuviteltua taivaspaikkaa. Kuka muu pystyy yhtä härskiin huijaukseen?
Nythän ne ovat lyöneet hynttyyt yhteen.
Niin näkee sokea.
Ymmärrä.
Teitä ei kaivata grillille!
Ilmaiseksi söisivät.
Viime kerralla maksoi päälle 20 euroa.
Halvat hinnat.
Voi olla. En osaa vertailla.
Et osaa mitään muutakaan.
Tänään kuulin, että nuo lapset saavat ilmaiseksi, kun äiti on grillin töissä.
Kaksi ToIIoa.
Ei ikinä enää grillille. Teitä ei kaivata sinne.
Raamattua lukiessa pistää silmään, ettei Jeesuksella kuvata olleen juuri lainkaan tyttöystäviä tai naisia. Sen sijaan hän kulki mies-porukan mukana.
Yhden opetuslapsen, Johanneksen, läheiseen suhteeseen Jeesuksen kanssa viitataan jakeessa Joh. 13:23: ”Yksi opetuslapsista, se joka oli Jeesukselle rakkain, oli aterialla hänen vieressään.” Kautta aikojen kristillinen taide on tuonut esiin tätä mielikuvaa kuvaten Johanneksen nuoreksi mieheksi monesti nojaamassa Jeesuksen käsivarteen. Harvoinpa hetero-mies nojaa päätään toisen miehen olkapäähän tuolla tavalla. Ja jos kuljet miesporukassa, niin kuka äijä kuvaisi parasta kaveriaan ”kaikkein rakkaimmaksi”? Vähintäänkin outo ilmaisu.
https://www.churchofjesuschrist.org/study/liahona/2019/01/john-the-disciple-whom-jesus-loved
Olihan hänellä naispuolisia ystäviä ja sukulaisia.
Jeesus ei tullut maan päälle naimaan.
Onko tosiaan niin, että sinulle kaikki rakkaus on seksuaalista?
Eikö seksuaalinen rakkaus ole jo seksiä?
Niinkö sanoin?
Rakkaus on lämpöä. Tieteellinen totuus on se, että maailma lämpenee, kuumenee, sulaa. Palaa alkutilaansa, josta sitten eriydyttiin kahdeksi säikeeksi, vastakohdiksi, jotka vetää toisia puoleensa.
Tarkoittaa sitä, että alunperin kun on ollut kaksi toisiinsa kietoutunutta säiettä, kuin villalangassa tai johdossa, niin lämpö aiheuttaa sen, että johdot sulaa yhteen. Se on rakkautta.
Siksi kohta ei enää ole erikseen miestä ja naista, vaan yhdistetty maisnies.
Turhaan pullikoitte maailmankaikkeuden lakeja vastaan.
Mitäs vihkivslassa sanotaan ?
”Tahdotko rakasta…”
Siis rakkaus on tahtoa, eikä Setan aivopesu sukuolia poista.
Vihkivalat ei kuulu maailmankaikkeuden lakeihin.
Eihän kukaan niin väitäkään.
Kuumassa sulaneessa tilassa hikiset vartalot on kuin yksi. Hekuman hehkua ilman mitään tahtomisia. Fluidi sula laava vastaa sitä.
Meinaat, että Jeesus tyytyi vain omaan käteen ja kuoli neitsyenä?
Vain sinä teet niin.
Kuuleppa, kun Jeesus ei ollut ihan tavallinen, vaan synnitön ihminen ja Jumala!
Varmasti sukulaisia, se nyt on päivänselvää, mutta miesten kanssa Jesse silti hengaili melkein yksinomaan.
Eiköhän nuo meinaa, että Jeesus oli aseksuaali.
Pelottelulla ja uhkailulla. Sen saavat nyt tuta ne jotka uskaltavat sanoa totuuden. 😼
Kenellä totuus on.
Aikoinaan Aitoavion teltalla sanoi, että jos homot pääsevät avioliittoon, niin heillä ei olisi enää lapsenlapsia.
Eli älä usko uskovaa. Heillä ei ole järkeä.
Eihän homoilla koskaan ole ollut yhteisiä lapsiakaan.
Ei ole eikä tule,
Menee samalla tavalla kuin niillä miehellä ja naisella, jotka eivät saa lapsia.
Millä tavalla se menee?
Saadaan joko adoptiolapsi tai keinohedelmöitys tai sijaissynnytys.
Kaksi erittäin Isiskaa ja Iihavaa ToIIoa.
Citymarketiin ette edes omin voimin päässeet.
Väärin. Bussi vei Kurikkaan ja kauppoihin, sekä kirkkoon.
Valehtelit, Jariko muka bussilla? 🤣
Viinakaupassa kävit! Mikset sitä kuvannut?
VaIetta taas kerran.
Valehteli senkin jokunen viikko sitten että juominen muka loppu.
Jarilla on yhdeksän autoa. Menimme Kurikkaan bussilla.
Takaisin tultiin viiden hengen porukalla Jurvaan.
Eli ToIIoja kuskattiin.
VaIehetelit jälleen. Ja viinaakin ostit.
Jari ei bussilla kulje! Mikset sano, että kävit viinakaupassa?
Viiden hengen porukka Jarin autossa tollot..+Jari+Jarin lapset.
Ja nyt sitten Thaimaan tuliaisina Pirkka-pullaa. 🤣
Etkö itse edes tajua valehtelevasi?
Käytiin monessa kaupassa ja paikassa. Kuvia jäi, eivät menneet Facebookiin.
Alkon ostokset näkyvät usein kotipöydällä.
Eli kävit viinakaupassa koska olet alkoholisti !
Miksi valehtelit lopettaneesi viinan juonnin?
Alkoholisti valehtelee juomisestaan.
Nykyään harvoin. Voi sanoa, että muutama kerta kahdessa kuukaudessa.
Joka päivä edelleen.
Kuka ne ostamasi viinat ja kaljat juo?
Valheitasi ei usko kukaan.
Kun et tajua vaikka kuinka monta kertaa sanoo.
Kankaanpää ja sieltä Thaimaan makuja tyttöystävältä meille itse tehtynä. Facebookissa ne ymmärtää, jotka tietävät.
Jari ei bussilla kulje vaikka kuinka intät.
Kyllä se Pirkka-pulla ainakin pakkauksen mukaan oli eikä Viljasen.
Olet järjetön. En ole koskaan sanoi, että Jari menee bussilla.
Ja luet, että tuotu Thaimaasta, vaikka siinä lukee tuotteet Thaimaasta. Kookostuote. Pirkkaa oli, kun Jari tuli.
Muutama kerta kahdessa kuukaudessa.
Yksi kakkara ja sinä puhut herkuista. 🤣
Pelkät kuvasi puhuvat ihan muuta. Miksi salaat alkoholismisi?
”Saimme tuliaisia. Thaimaan tuotteet, erittäin hyvää.”
Valehtelit taas!
Eipähän niitä suomalainen tehnyt.
Ei voi sanoa, että Suomen tuotteet saatiin, kun Suomessa ei sellaista ole olemassa edes.
Olihan niitä pussissa useampi.
Halpaa moskaa ja sinä kehut miellyttääksesi.
Olet sinä juntti, Pirkka-pullapitko revitty paketti auki ja pöytään.. 🤣
En tiedä hintaa, kun on itse tehty. Kookosmaito aineena.
Olin tiskaamassa kun Jari tuli. En voinut vaikuttaa asiaan. Olet liian negatiivinen ihminen.
Moskaa se on! Sinä kehut. 🤣🤣🤣
Sinä et arvosta ulkomaan sapuskaa.
Olet siis Etelä-Pohjanmaalla oleva perussuomalainen. Siitä ei voi enää erehtyä.
En mitään jätevaimojen tekemää skeidaa.
OIet vähä-äIyinen Vihreä ToIIo.
Ei mitään epäilyksiä asiasta.
Osaat kyllä halveksia ihmisiä. Eli sinuakin voi halveksia vapaasti.
Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa.
Miettisit omaa käytöstäsi täällä…
Vain sinä soIvaat.
Näköjään sulla on yhä se sama meininki, että alat puhua yksityisistä asioistasi ja sitten kusipäät innostuvat, etenkin se yksi, niin että ketjussa on peräkanaa jumalaton määrä asiaan mitenkään liittymättömiä viestejä aivan turhaan.
Näin poissaolon jälkeen tämä ikään kuin hyppää silmille aika lujaa.
Mitäpä jos tarinoit omista asioistasi täällä hyvin säästeliäästi tai et lainkaan ja enemmän jossain ihan toisaalla. Näin et yllytä hulluja.
Tollo on tollo!
Azdoptoimalla miespari voi saada lapsen, ei mitenkää muuten! Uskotkoheimovesa? Vai olitko sä oleggi vai mitem se menikää.
Sinähän se vasta huIIu oIetkin, Räyhis.
🤓
Sinun sanomanasi tuo vastaa hyvinkin kunnniamerkkiä. 😁🎖️
Se on todella kipeä.
Siksi nämä helvetin edustajat eli Setalaiset saavat näkyvyyttä kun heidän herransa pian tulee esiin hetkeksi maailmaa hallitsemaan.
Se on antikristus ja sen voima lisääntyy kun ihmiset luopuvat Jumalasta.
Tämän kuuluu tapahtua ,kuten raamattu selvästi ilmoittaa ,mutta sitä suurempi ilo on ,että Kuningasten Kuningas saapuu pian sen jälkeen hakemaan omansa.
Mikä sinua vaivaa?
Vihaat ihmisiä.
Missä hän niin sanoi?
Itseasiassa alle 30 prosenttia suomalaisista uskoo Jumalaan.
Teitä kuskataan.
Kaksi Iaiskaa ToIIoa.
Vain sinä vihaat.
Uskovia esimerkiksi.
Jos kerran Raamatusta tulkitsemasi ennaltatietämyksen mukaisesti tulee tapahtumaan, niin sehän tarkoittaa meidän jokaisen joutuvan välttämättä toimimaan tulkintasi mukaisesti?
Kukaan ei voisi toimia mainitsemasi ennaltatietämyksen vastaisesti, jokaiselle olisi askelmerkit määrätty valmiiksi ja rikkaviljan siemenestä kasvanut ei voi muuttua hyväksi viljaksi vaikka mitä tekisi.
Millään parannuksen tekemisellä ei siis olisi mitään merkitystä.
Juuri noin veli Anokin opettaa!
Lisäksi Maa on litteä eikä mitään avaruutta taivaankappaleineen ole olemassakaan.
Ja naisia tää ukko vihaa, tekee kaikkee väkivaltaa.....
Hanki urpo aivot!
Ja paaaaljon lisää tietoa!
Mikset itse ole hankkinut?
Mikä ihme näitä ihmisiä vaivaa kuin muiden erilainen seksielämä kiinnostaa? Eikö voisi keskittyä omiin asioihin ja antaa muiden harrastaa seksiä kuten he haluavat ilman turhanpäivästä ulkopuolisten vouhotusta.
Joku tykkää pippelistä ja joku pimpistä. Ei se sen kummempi asia ole. Koittakaa kestää.
Ootpa kummallinen höpöttäjä. Homothan niitä touhujaan tunkevat ihmisten silmille röyhkeästi kenenkään heteron pyytämättä !
Ihan pienestä saakka muistan nähneeni kaikkialla heteroseksiin ja heterojen touhuihin liittyviä juttuja niitä lainkaan pyytämättä. Ei olisi yhtään haitannut, vaikka homoilla olisi ollut hieman näkyvämpi edustus siinä infotulvassa.
Eihän se tartu, se homous siis, usko tai älä!
Te lahkouskovaiset taidatte ihan oikeasti ajatella, että kun homous on piilossa, kenestäkään ei tule homoa? Ja kuitenkin muslimimaissa on miljoonia hinureita...
Heterous on normaali ja huomattavasti suuremman väestönosan toimintaa. Homous on vain pienen piirin kehitysvirheestä johtuvaa toimintaa. Siksi heteroutta näkyy joka paikassa.
Heteromiehelle homoilun katsominen on vastenmielistä ja jos yrittää vaikka markkinoida homoilla mainoksissa jää tuotot saamatta koska se on vastenmielistä eikä normaalia. Heteropariin pysyy lähes kaikki samaistumaan ja tulot on paremmat. Homoilun katsominen joka paikassa ja sen kritisoimisen kieltäminen on samaan tasoa kun katsoisi jonkun syövän ulostetta ja sinun pitäisi myös sitä syödä ja esittää että se on hyvää muuten olet ahdasmielinen vihaaja. Ikävää jos koette normaalien ihmisten toiminnan ja parinvalinnan olevan vastenmielistä katsottavaa. Teidän pitää tehdä joku oma homo tv kanava jossa on homo uutiset homo sää homo mainoksia homo elokuvia yms.
KYSYKÄÄ VANHALTA EX RESSA HALOSKALTA HÄN SETAN KUNNIA PUHEEHJOHTAJA HÄN PUMPPAS VALTION VERORAHOJA SETAAN JA PASKAA PUHUU TÄNÄ PÄIVÄNÄKIN. VENÄJÄN KÄTYRI.
Tarkoitatko että Venäjä on jotenkin Seta- ja homomyönteinen, vai mitä? 😮
Ihmistä eivät uskalla olla erimieltä koska pelkäävät joutuvansa käräjille.
Tutkielmasi taitaa hiljalleen valmistua.
Lopunaikoina ihmiset menettää järkensä ja viha saa vallan kuten yhteiskuntien jakautumisista näemme.
Kyllä
Moni uskova on menettänyt järkensä.
Aitoavion teltalla sanoi, että heillä ei ole enää lapsenlapsia, jos homot pääsevät avioliittoon.
Miksi menetit järkesi?
En ole tuota sanonut. Sen sanoi Aitoavion kannattaja.
Sinulle pitää sekin sanoa kun itse et tajua.
Tajusin heti, kun näin videon noin vuonna 2014.
Ketä kiinnostaa? Vaihda välillä palstaa!
Minua ainakin kiinnosti Aitoavion teltan videot. Katsoin ne kaikki.
Näkyi uskovien älyttömyys. He ihan esittivät sitä.
Veli Anon opetus on aika lailla tämänsuuntaista.
Homoilu se älytöntä on.
Elämme lopunajassa hyvin pitkällä ja airue nimeltä homous on tullut.
En haluaisi yhtään ihmistä joutuvan helvettiin ,mutta tiedän sen minkä Jumala ilmoittaa homojen kohtalosta.
Tämä on 100 pros varmaa ja tiedän sen Hengessäni.
Siksi yritän homoille kertoa ,että tehkää parannus sillä jokaisen tulee tehdä parannus vääryyksistään ja kuoleman synneistään.
Parannuksen teko kuuluu kaikille.
Homot itse ovat valinneet tulla Jumalan hylkäämiksi,
Mutta aina voi tehdä parannuksen!
Onko kukaan valinnut tulla Jumalan hylkäämäksi?
Todellisuudessa Jumalaa ei edes ole missään.
Näytöt tosiaan aivan Jammulta!
Homo ei ole sellaisenaan se, joka tekee pahaa. Olet väärillä jäljillä.
Voi olla.
Turha yleistää.
Homous ei tarkoita olla pahantekijä. Sen voi kerralla yleistää.
Kyllä se tarkoittaa.
En satu tuntemaan homoa enkä lesboa, joka olisi pahantekijä. Sillanpää on kyllä ollut pahoilla teillä.
Et tietenkään kun itse olet pahan kyllästämä.
Sillanpää. En tunne itse yhtään. Homot ja lesbot ovat kilttejä..
Sillinpää on homo! 🤮
Homoista kyse olikin.
Jo aikoinaan työpaikalla sanoin, että Sillanpää on homo. Kukaan ei uskonut.
Kommenttisi mukaan mainitsemastasi homouden synnistä pitää kaikkien tehdä parannus, myös sellaisten, jotka eivät ole kiinnostuneita samaa sukupuolta olevien välisestä seksistä.
Tarkoitatko, että miehen- ja naisen välisessä avioseksissä ei saa käyttää ehkäisyä ja te vanhat paapat ette enää saa yrittää hedelmöittää hedelmällisen iän ohittanutta vaimoanne?
Jeesus on Jumala, sillä Hänellä on kaikki valta taivaassa ja maan päällä !
Hän lupasi ilmoittaa itsensä niille, jotka Häntä etsivät.
Miksi siis valehtelet ateisti ja petät itsesi?
Se on kauhistus Jumalan silmissä. Muuta meille ei ole siitä ilmoitettu.
Miksi sitten Jumala tuhosi kaiken pahuuden vedenpaisumuksessa, ja ilmoitti siitä Nooalle vuosia etukäteen, ja Nooa varmasti siitä kertoi muille, mutta ateistit vain pilkkasivat ja irvistelivät, eivätkä luopuneet pahuudestaan, joten Jumalan oli pakko tuhota kaikki noituus ja pirunpalvonta ja lasten hyväksikäyttö.
Sinä väität, ettei homot on kilttejä, vaikka heissä on bedofiilejä laumoittain, ja tuhoavat lasten elämän täysin itsekkäistä syistä.
Jeesushan sanoi, että heille olisi parempi laittaa myllynkivi kaulaan ja upottaa meren syvyyksiin.
Ano Veli Samuel opettaa meitä juuri näin! 👍
Helppoa on luvata, mutta lupauksen täyttäminen voi olla paljon vaikeampaa.
>Jeesushan sanoi, että heille olisi parempi laittaa myllynkivi kaulaan ja upottaa meren syvyyksiin.
Siinä oikeassa raamatunkäännöksessä (1933/1938) Jeesus puhui vain _häneen uskovista_ lapsista, joiden viettelijälle oli omiaan kuvaamasi kohtalo.
Siihen maailmanaikaan noin vuonna 31 Jeesuksen Jumalaksi uskovia lapsia lienee ollut enintään kymmenkunta koko tämän litteän Maan päällä.
Ei myöskään sitä ole meille ilmoitettu, että itse homous olisi kauhistus Jumalan silmissä, joten älä hyvä veli/sisko keksi omiasi.
Älä saivartele.
Homous on kuoleman synti.
Siitä ei ole pienintäkään epäilystä.
Jumala on jo tuominnut homouden ja pahuuden aiemminkin useita kertoja tässä ajassa ja tulee tekemään sen lopullisesti maailmanlopussa.
Kyllä homous kauhistukseksi luokitellaan.
Niinhän ei lukenut, vaan että ”jokaisen tulee tehdä parannus vääryyksistään ja kuoleman synneistään. Parannuksen teko kuuluu kaikille.”
Kaikilla on omat syntinsä.
Lukisit huolellisemmin.
Naismainen on SiItsu.
Kuten kaksi ToIIoa siellä.
Mikä on "Setan valhe"?
Sekö, että ihmisiä on erilaisia ja lähtökohtaisesti kaikkiin pitäisi suhtautua arvostavasti?
Setan valhe eli saatanan valhe on ,että eikun teet vaan syntiä jota muka ei ole vaan on suvaitsevaisuutta ja tasaarvoa seksuaali asioissa.
Nuo valheet tulevat viemään ihmisiä helvetin tuleen raamatun selvän tekstin mukaan.
Seta edustaa saatanaa ja antikristuksen henkeä.
Sen tehtävä on kääntää kaikki siis kaikki Jumalan ilmoitukset ylösalaisin eli juuri vastakkaisiksi.
Syy se ,että se vihaa Jumalaa ja Jumalan lapsia ja kaikkea hyvää ,mihin Jumala johdattaa eli lopulta taivaaseen.
Seta ja sen johtajat....en halua edes kuvitella heidän kohtaloaan kuoleman jälkeen sillä niin karmiva on Jeesuksen ilmoitus heistä joiden kautta nuo saatanan voimat tulee käyttöön maanpäällä.
Seta on seksuaalisten vähemmistöjen järjestö. Siihen ei liity synti mitenkään.
OIet bottom tosiaan.
Kuutio paineli takaa.
Olet väärässä. Pääosin panin.
Panit Päiviä tosiaan 21 vuotta.
Olet bottom tosiaan ja naismainen.
Niin se teki ja molempiin aukkoihin.
Sinulla silmät harittaa.
Omasi on kuin särjellä.
Veli Ano opettaa tosiaan juuri noin! 🕺
Kuten uskoviin tällä palstalla?
Setan valheet nro 1. Homous on tervettä ja ihannoitavaa, parempaa kuin heterous. Heteronormatiivisuus on tuomittavaa ja sen kannattajat vaiennettava ja heidän eliehdot tuhottava tai näivetettävä ja maine pilattava lopullisesti. Se, että jokainen ihminen on syntynyt miehen ja naisen yhtymisestä hämmärretään ja kielletään. Kaksi lesboa hankkii kasvatteja, kaksi homoa hankkii kasvatteja, mutta ei saa kertoa, etteivät nämä kaksi oikeasti lisäänny, ainoastaan toinen näistä ja jonkun ulkopuolisen avustuksella. Leikitään, esitetään teatteria, eletään järjettömässä valheessa, ihan kuin se ei tulisi julki ja jokainen sitä tietäisi. Seta on stasi, tyranni, valheen koneisto, yhteiskunnan mädättäjä.
Sinulla on Setassa erikoinen käsitys.
Eipä ihme, että vihaat Setaa.
Sinä olet läpeesi täynnä vihaa. Näet sitä kaikialla.
Täällä kyllä vihataan Setaa yli kaiken.
Jurvassa vai Tollolassa?
Tällä palstalla aina.
Jari korjasi Viljasen jämät.
Ehkä on ja ehkä ei, mutta kuitenkin suuri enemmistö suomalaisista hyväksyy homppelit tasa-arvoisiksi ihmisiksi. Poikkeus olette lähinnä te pääluvultanne koko ajan hupenevat lahkouskovaiset.
Ja väitän että on ikään kuin fakta, että tälläkään hyväntahtoisella kommentillasi et saanut ketään enemmistöön kuuluvaa edes harkitsemaan suhtautumistaan homoihin ja heidän oikeuksiinsa.
Homoseksin valtaannousu on ainakin Jumalan mielestä se viimeinen niitti. Nyt taas elämme aikakautta missä leivän yltäkylläisyys on saanut aikaan että homoseksi nostaa taas päätään. Näinhän kävi Raamatun mukaan Sodomassa ym. Toiseksi elämme ns. vihan aikakautta missä viha on päällimäinen tuntemus ja se näkyy somessa ja yhteiskuntien jakautumisessa. Eli kaikenkaikkiaan nämä ovat vain profetioiden toteutumaa ja tämä taas merkkaa sitä Jeesuksen tulo on lähellä. Nostakaamme päämme sillä Herramme tulo on lähellä.
Jeesus sanoikin, että Hänen paluunsa aikaan maailma on kuin Nooan ja Lootin aikoina.
Raamatussa ei näy homoseksin valtaannousua. Heteroseksi on ollut vallassa aina ja ikuisesti.
Suihinottoako olet etsinyt?
Et taaskaan ymmärrä.
Sodomassahan miehet eivät kyenneet toteuttamaan halujaan, mistä johtuen kaupunki ja sen asukkaat sitten tuhottiin.
Sehän kummallinen juttu.
Raamatussa on ihmisten ajatuksia ja tarinoita.
Tuo eroaa Ano Veli Samuelin muuten vastaavasta opetuksesta sen verran, että hän povaa meille tulevan kohta nälkä, kun emme enää saa mahtavalta Venäjältä ruokaa. Pian ei siis ole enää leivän yltäkylläisyyttä!
Eli kävellen tai aaseilla mennään – ja ilman housuja. 🫏🚶🏻♂️
Sitä odotellessa.
Olet ollut selvästi Anon kuunteluoppilaana
Lopunaika on NYT.
JOS 40- luvulla olisi voitu näyttää s marinin hallituksen toimet niin ei varmaan olisi löytynyt sanoja .
Kukaan tuskin olisi uskonut millainen maailma on 2020 luvulla..
Touhua suoraan helvetistä.
Minne järkesi on mennyt?
Onhan nykyään ihan hyvin.
Ei sinulla järkeä ole koskaan ollut.
Silti nykyisin on paljon paremmin kuin vaikkapa 100 vuotta sitten.
Väitit jotain pahantekijöistä. Ulkomailla on naistenraiskaajia jotka vaihtaa sukupuolta päästäkseen naisvankilaan käsiksi
En tunne asiaa. En käsitä miksi joku haluaa vankilaan.
Kaksi älyttömän Iihavaa ToIIoa.
Kuulostaa siltä, että digitaidoissasi on puutteita ja se kiristää pinnaa.
Tämä on palstan uusi kestosuosikki heti räyhiksen jälkeen :D
Mikset tee työtä?
Setassa on pantavan näköisiä ämmiä mutta kun ei tiedä niiden sukupuolta
Se on huono homma tässä, ettei nimestä ulkonäöstä vaatteista
erota sukupuolta ja vaikka riisuisi ei sittenkään
Sinulleko ei oma "ämmä" riitä, vaan uskot tarvitsevasi useita?
Noin kunnioittavalla asenteella et ainoastaa saa, vaan sinulle suorastaan tyrkytetään ns. hajurakoa.
Rakkaus on rakkautta ja tämänkin sivun fobiat ja pelot perustuu vihaan. Kun on erilainen niin täytyy vihata sitten. Heterot ovat enemmistönä maailmassa mutta luonto on moninainen, sitä sitten vihataan.
Luonto ei ole moninainen.
Mies ja nainen
Uros ja naaras.
Siinä on ollut Totuus aina paitsi nyt jumalattomuuden ja tieteen tullessa valtaan.
On se moninainen. Toiset tykkäävät eri eläimistä kuin toiset.
Ihminen on muuten tyhmin ja lähes hitain kaikista.
Montako ihmistä olisi tässä maailmassa jos vain homous olisi sallittu? Eikä muuta olisi.
Montako eläintä tällä maapallon pinnalla olisi jos vain uroksia olisi ?
Ihan lyhyt vastaus riittää..
En osaa olla teoriitikko.
On homoja, biseksuaalisia ja heterot.
Kaksi todella Iihavaa ToIIoa siellä.
Turhaan kiistät faktat.
OIet erittäin tyhmä kyllä.
Älä yhtään aristele.Kerro se Totuus mikä on tässä Universumissa minkä Jumala on Luonut ja siunannut.
Totuus on, että maailmassa on erilaisia ihmisiä, joissa on homoja, biseksuaalisia ja heteroja.
Ihminen oli ainoa, joka jäi kuvaamaan tsunamia, kun muut eläimet juoksivat nopeasti kauas.
Miksi kiistät?
Kaksi Iihavaa ToIIoa siellä.
Mitä kiistän? Nyt viime aikoina paino on ollut alle 88 kg. Vähän paremmin.
Hyvinpä se tiede sullekin kelpaa, kun siinä mossottelet. 😅
Kiitos kommentista. En osaa oikein moittia ketään, koska mielipiteen vapaus tietysti oikeusvaltiossa on olemassa. Tuo on kyllä totta, että aina voisi ajatella, että kannattaako jokin asia sulkea pois, jos se on selvä todistettavissa oleva asia.
Esim. jos joku mies tuntee olevansa nainen ja haluaa naiseksi ja on valmis käyttämään lääkkeitä ja menemään leikkaukseen tullakseen naiseksi. Hän ikään kuin sulkee kaikki ne asiat mielestään pois, mitkä ovat vaikuttaneet siihen, että hän on ulkoisesti mies.
Eli tuntemus siitä, että hän on nainen sulkee pois krosomien sukupuleen liittyvän informaation, ulkoiset sukupuoliominaisuudet jne.
Onko filosofisesti ajateltuna ihmisen perimmäisen hyvinvoinnin mukaista se, että yhden tekijän (tuntemusten) vaikutuksesta kaikki muut olemassa olevat asiat tehdään mielessä merkityksettömäksi, ikään kuin ne olisivat itsessään sairaus, mikä täytyy hoidollisesti poistaa. Uskallan epäillä, että se koskaan tuo lopullista hyvinvointia yksilölle.
Joka tapauksessa voimia kaikille, jotka joutuvat näiden asioitten kanssa kamppailemaan! Ei heillä ole helppoa.
Nykytilanteessa, jossa herätysliikkeet arvostelevat ikävin sanoin toisten ihmisten uskoa Jeesukseen, ihmettelen että ylipäätään kukaan on kiinnostunut uskoon liittyvistä asioista.
Palstalla on toistuvasti tuotu esiin herätysliikkeiden edustajien toimesta, miten Jeesuksen seuraajaksi pääsee herätysliikkeiden jäsenien tietyillä rituaaleilla joilla Jeesuksen mielipide asiaan voidaan ohittaa.
Mistä rituaaleista puhut?
Täytyy ottaa herätysliikkeen hyväksymällä tavalla kaste ja tehdä herätysliikkeen hyväksymällä tavalla ratkaisu uskoontulosta ja Uudestisyntymisestä.
Jeesus siis ei voi tehdä kenestäkään seuraajaansa ilman noita temppuja, mutta ihminen voi pakottaa Jeesuksen ottamaan seuraajakseen nuo temput tekemällä.
Lutherin mukaan uskoontulo on Jumalan teko ihmisessä, yksin armosta ja koska Kaikkivaltias tietää ennakkoon kaikkien ihmisten valinnat elmässään, tarkoittaa kaiketi että jokainen tekee sen mitä jokaisen on tarkoitettu tekevän tullakseen ihmisenä sellaiseksi kuin hänen on tarkoitettu tulevan.
Eikö se ole jokaisen seurakunnan oma asia minkälaisen kasteen hyväksyvät?
Valhe on nykyajalle tyypillinen taktinen ase niitä muita vastaan mitä suvaitsevaiset surutta käyttävät. Tämähän on profetoitu Raamatussa että lopunaikoina valhe saavuttaa valta-aseman ja rakkaus katoaa kuten somessa ja medioissa tulee näkyvällä tavalla esiin. Tämä taasen merkkaa meille uskoville että nostakaamme päämme, Jeesuksen tulo on lähellä ja rakkauden ja ilon aikakausi alkaa ilman sotia, lukkoja ja poliiseja.
Tässä se näkyy.
Ajattelet rakkautta vain Jeesuksen tulon kautta. Eli sinulla ei rakkautta ole eikä näy.
Tietääkö Jari pervoiIuistasi?
Ja ei, niistä ei olla kiinnostuneita muuten.
Pakko kertoa silti miten asiat ovat.
Jos niitä pervoiluita edes olisi.
HeIsinkiJokkeri muistetaan.
KAIKKI setalaisuus on tullut syntiinlankeemuksen seurauksena. Ilman syntiä ei olisi setalaisuutta olemassakaan.
"Ei ole olemassa mitään
translapsia! Älkää menkö SETA-harhoihin mukaan!"
Setan valhe lasten tuhoamiseksi! Valhehan on profetoitu Raamatussa että lopunaikoina valhe saavuttaa valta-aseman ja rakkaus katoaa kuten somessa ja medioissa tulee näkyvällä tavalla esiin. Tämä taasen merkkaa meille uskoville että nostakaamme päämme, Jeesuksen tulo on lähellä ja rakkauden ja ilon aikakausi alkaa ilman sotia, lukkoja ja poliiseja.
Kuten veli Ano opettaa, muun muassa tästä syystä Venäjän on pakko miehittää Suomi. Toki on muitakin syitä.
Olivatko Adam ja Eeva siis SETA:n ensimmäiset jäsenet? Hehän toivat synnin ihmisiin.
Se joka on nähnyt kaikki nämä SETAN asiat käytännössä,ei höpöttelemsinun tavallasi.
Olet jotenkin kielteinen sille että ihmisiä on muitakin kun heteroja , sillä heitä on aina ollut halusit sinä sitä tai et.
Joten hoitele omia asioitasi äläkä ala keskustelemaan edes asioista mistä et tiedä mitään
Ensimmäisistä valheista on kulunut niin kauan aikaa, siksi.
Kertoo vain, miten helppoa osaa ihmisiä on höynäyttää. Samankaltaiset ihmiset kumarsivat Neuvostoliittoa ja osallistuivat rauhanmarsseille.
Ihmiset menee helposti valheisiin mukaan, esimerkkeinä kommunisti ja natsismi. Molemmat ovat jo muuttuneet hornomaisiksi dystopioiksi. Samoin käy woketusutopismille - ei mene kauaakaan kuin ne muuttuvat dystopiaksi suoraan helvetistä.
Uskovaisuus vasta hyvä esimerkki tuosta onkin.
"Samoin käy woketusutopismille - ei mene kauaakaan kuin ne muuttuvat dystopiaksi suoraan helvetistä."
Janne Saarikivi kolumnoi tänä aamuna tästä osuvasti, kaikki utopiat muuttuvat dystopioiksi ennen pitkää ja asianomaiset kilvan sanoutuvat irti hirmuisista opeista joihin olivat tyhmyyttään sortuneet.
Ajattelu on mennyt onneksi eteenpäin niistä ajoista kun vuohien paimentaminen oli pääelinkeino. Tai siis useimmilla on mennyt.
Mnot esitti hyvän kysymyksen:
"Kerro nyt sitten oikein juurta jaksaen mitä sinusta homoille ja transuille pitäisi oikein tehdä? Mihin sinä heidät "ohjaisit"?"
Julistaa evankeliumia Jumalan tahdosta ja kehoittaa uskoon Jeesukseen. Toiseksi opettaa heitä olla elämöimättä ja ähäkuttiloimasta toisille ihmisille omilla taipumuksillaan kuten hetoret menettelevät. Eivät heterotkaan elämöi omilla seksitaipumuksillaan eikä siis tasapuolisesti pitäisi homojenkaan.
Jos julistetaan myös homoille ja transuille evankeliumia niin aina sitä vaan viidestä kymmeneen sadasta uskoo evankeliumin ja tekee parannuksen kuten heteroistakin sama %-määrä. Muut sitten menee helvettiin omine himoineen mutta heidänkin pitäisi olla hienotunteisia kuten heterot ja homotkin olivat ennen 1990 - lukua.
Himot eivät ole se asia, joka määrittää helvettiin menon.
Olet valheellinen julistaja.
OIet täynnä vaIhetta.
Missä kohtaa RAAMATUSSA sanotaan, että himojen perusteella mennään helvettiin?
Room 1:26->
Helvettiin?
Ei kai nyt sentään.
Tulet yllättymään kun sääresi suoristat.
Tuskinpa. En usko minkään uskonnon juttuihin.
Se ei vaikuta mitenkään.
Elät oman uskosi varassa, todellisuudessa varmasti tiedetään vain kovin vähän ja mitä enemmän tiedetään, sitä enemmän aukeaa avoimia kysymyksiä. Tiedekään ei tiedä, mitä pimeä aine todellisuudessa on vai onko yleinen suhteellisuusteoria tämän johdosta väärä.
Mikset ymmärrä hävetä itseäsi?
Se tiedetään, että mitään tulessa kituvien paikkaa ei ole. Se kuuluu yhden uskonnon uskomuksiin.
Kyllä se luterilaisuuteen kuuluu, jos ei miellytä niin vaihda vihdoinkin palstaa.
Ei ole kyse mikä miellyttää.
Kun luovuin kristinuskosta huomattuani sen pulmat, niin sen jälkeen tajusin kaikkien uskontojen olevan huijausta.
Mitä jos luopuisit tästä palstastakin?
Olet pelkkä trolli!
Niinkö teillä viidesläisissä miehet tapaavat toisilleen tehdä?
Miksi sekoitat viidesläiset kys. kommenttiin? Et tiedä todellisuudessa hänen taustoistaan, mutta kyseinen kommentti ei vaikuta uskossa olevan ihmisen kommentilta, vaan anonyymin trollaukselta asian vierestä
Miksi sinä sitten typerästi trollaat täällä jos kerran edes usko mihinkään?
<<Miten Seta on saanut niin paljon ihmisiä uskomaan valheensa?>>
Seta saa valtiolta tukea propagandaan.
Miten ihmiset ovat propagandaa?
Vaikutat häiriintyneeltä.
Media ajaa kommunismia Suomeen ja kommunisteillä on ateistinen aate,johon homous
kuuluu.Homous on Raamatun synti.
Homous on seksuaalinen suuntaus. Kuten heterous; ovatko heterot yhden poliittisen liikkeen takana?
Minä ja mieheni emme ole koskaan olleet kommunisteja. Olet paha valehtelija.
Leikit heteroa 21 vuotta.
OIet aina elänyt VaIheessa ja jatkat samalla tiellä.
Elän avioliitossa miehen kanssa, siitä huolimatta että pidät sitä valheena.
Kuvittelet vain.
Avioliittoa on vaikea "kuvitella".
Olin avioliitossa naisen kanssa ja nykyään miehen kanssa.
Näköjään ei yhtään.
Homot saatana.
Kuunnelkaa wokeja luennolla pedofiliasta, anarkismista ja transuista:
https://twitter.com/MyLordBebo/status/1674866914311430144
Hyvin ovat aivopesseet USA:n nuorisoa.
Kyllä on paljon wokehomoja liikkeellä.
Suuri valhe on ainoa keino saada maailma sekaisin. Kertoo historia.
Kun valhe on tarpeeksi röyhkeä sitä ei suurin osa uskalla vastustaa.
Vrt keisarin uudet vatteet….
Kuten Hitler osoitti.
Kyllä ja Neuvostoliitto, Kiina ja Venäjä nykyään.
OIet ikuinen kommunisti ja toinen ToIIykka myös.
Venäjällä rakoilee. Kaikki eivät enää usko mitä Putin sanoo.
Kommunisteja ei enää ole. Itse 14- vuotiaana jätin kommunistit omaan oloonsa 1974.
Kyllä on, teidät on nyt paketoitu vain punavihreään pakettiin.
Missä maassa jokainen uskoo mitä presidentti sanoo?
OIet tosiaan ikuinen kommunisti.
Mikset ymmärrä edes hävetä itseäsi🤔
Putinin maassa erittäin hyvin. Vissiin ainoa maa, jossa presidentillä on oma faniporukka.
Missä massa ei ole?
Fanitat Putinia sen toisen Iihavan ToIIon kanssa.
Molemmat nàismaisia.
Suomessa ei ole.
Toivon, että Putin heitetään ikkunasta kuolemaan.
Kahta ToIIoa tosiaan hävetään.
Voi sinua kommunistia!
Myönnät oIevasi naismainen.
Kimität.
Mahdotonta myöntää älyttömiä väitteitä.
Mitään älyllistä en sinulta olekaan lukenut.
Et tietenkään. Kun et usko mihinkään järkevään.
Sano jotain älyllistä ja järkevää.
Osaat kai sen verran lukea.
Nyt esimerkiksi, että tämä Telluksemme on mennyttä muutaman miljardin vuoden päästä.
Putinin kohdalla se ero että valehtelee paljon ja on aivopessyt kansan, koska on diktaattori
Olet siis tyhmä, kun et tiedä perusasioita.
OIet tosiaan Jàmmun näköinen TäysToIIo ja pataIaiska.
Kuutio ei pärjää edes hanttihommissaan siedettävästi.
Kuutio on Soinia paksumpi ja silti ToIIot eilen mässäämässä kun ilmaiseksi saivat jämiä.
🤓
Sait sitten eilen ilmaiset tähteet sen hölmön näköisen Soinia paksumman ToIIon kanssa.
🤓
Tietääkö Jari vieläkään pervoiIuistasi🤔
En minäkään tiedä.
Oli minulla kyllä hyvin maistuva. En kyllä jaksanut syödä kaikkea. Ei kyllä mitään meille maksanut.
Hirveetä paskaa! Vittuuttaan toi ne moskat teille.
Kysyi mitä tilaisimme. Annoimme vastaukset.
Hirveitä käänttyjä. 🤣
Suuri valhe kuten Hitlerillä.
Matti Hytölä, US 15.10.2021 : ”Jos valhe on tarpeeksi iso ja sitä toistetaan riittävän usein, ihmiset alkavat ennen pitää uskoa siihen.” Näinhän sitä väitetään Joseph Goebbelsin sanoneen. ”Suurella valheella on aina tietty uskottavuuden voima, koska kansakunnan suuri enemmistö on helpompi johtaa harhaan syvissä tunteen kerrostumissa kuin tietoisesti tai vapaaehtoisesti. Mieltensä primitiivisessä yksinkertaisuudessa heitä on helpompi huijata suurella kuin pienellä valheella, koska he itse turvautuvat pieniin valheisiin pienissä asioissa, mutta häpeäisivät käyttää suuren mittakaavan valheita. Heidän mieleensä ei koskaan tulisi tuottaa kolossaalisia epätotuuksia, eivätkä he koskaan uskoisi muiden voivan vääristää totuutta niin häikäilemättömästi.” Tämä taasen lienee lainausta Hitlerin Mein Kampfista. Veikkaan että Stalin ja Maokin olivat pitkälti samoilla linjoilla.
Näissä asioissa molemmat herrat ovat osuneet oikeaan ja ovat ajan hermolla tämänkin päivän maailmassa. Eikä vain Venäjällä, Kiinassa tai Pohjois-Koreassa vaan myös EU:ssa sekä meillä Suomessa. Meillähän onkin tähän YYA-ajan perua olevat vahvat perinteet."
Jätän kommentoimatta, etten pilaisi tekstin painoarvoa ja sisältöä.
Valheet ruokkivat valheita.
Sanojen uudelleen sisällyttäminen ja uhriutuminen ovat suuret syyt.
Eräs 🦆 tällä levittää niitä.
Miksi juutalaiset ovat saaneet niin paljon ihmisiä uskomaan valheeseensa. Jeesus on muka joku "jumalanpoika". Se on roomalaisen sotilaan äpäräpoika jonka isää ei Maria koskaan paljostanut. Huuhaahuuhaa !!!
Valheen toisto, toisto, toisto, toisto……
Seta on joillekin kuin Jumalan asemassa
Deokraattinen oikeus vetää puoleensa https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/outo-ulostulo-pauliine-koskelo-lahetteli-itse-opastusviesteja-kansanedustajille/
Vasemmisto valehtelee.
Pelko. Ihmiset pelkäävät joutuvansa Setalaisten pilkkaamaksi ja maalittamaksi.
Tuo on niin totta.
Tuo kyllä hirvittää
Pelottelemalla!
Härskeillä valheilla.
Kaikki eivät enää tohdi kertoa omaan mielipidettään julkisesti, koska voi joutua poliisikuulusteluihin. Pääse helpommalla kun myötäilee "yleistä" mielipidettä. Sateenkaariväki on todella aggressiivisia, kuten palstan kommenteistakin voi päätellä.
Ja mustamaalatuksi monella tapaa.
On syötetty valheita siitä mitä mieltä tulisi asioista olla ollakseen nykyaikainen, hyväksyttävä, kunnon ihminen. Ihmisille on tärkeää kokea olevansa hyväksyttyjä ja menevät helposti paineen alla massan mukana ja ainakin hiljenevät omista ajatuksistaan, elleivät kaikkea heille syötettyä niele.
Ei kaikkea tule huväksyä.
”Jopa niin hyvin, että jos et usko heidän valheitaan vaan pysyt biologisissa totuuksia sinut vaiennetaan ja eristetään yhteiskunnasta.”
Perustelet siis valheella väitettäsi :D
Seta perustelee aika hyvillä faktoilla, joita ei ole kyetty kumoamaan asiallisilla perusteilla. Samaan ovat useimmat tutkijat päätyneet.
Sen sijaan tästä on tehty poliittinen asia, jopa joidenkin uskovien taholta. Perusteet eivät siis ole faktoja vaan lähinnä tunnepitoisia hokemia, kuten politiikassa usein on tapana. Tämä on siis yksi osa heidän nostattamaansa kulttuurisotaa.
Ketään ei ole vaiennettu eikä eristetty. Mielipaha on syntynyt siitä, ettei monikaan kannata heitä tai heidän mielikseen mielistele heitä.
Yksinkertaisesti propagandan ja aivopesun keinoin.
:D No, joillekin se todellisuus sekä faktat näyttävät olevan tuollaisia.
Sinäkö uskot SETAN valheet?
voisitko kertoa minulle setalaisten valheista. Kirjoitan kirjaa, kuten yleisesti tiedetään ja tekstisi kiinniostaisi minua..
Keisarin uudet vatteet.
Setan emävale on että muka useita sukupuolia. Ja kaikki muut valheet sen lisäksi...
Kaikki luonnollinen toimii sisäisesti. Otetaan esim. puolison murhista. Jos mm ja nn on luonnollisia, niin puolison murhat eivät olisi yksi mm ja nn suhteiden 'heikoista lenkeistä'. Eikö niin.
Heteropareja on Suomessa n. 1,48 milj eli 1 580 000 ja mm + nn pareja 4 000. Kun mm tai nn murhaa puolisonsa niin kuinka monta puolisomurhaa mn-parien keskuudessa pitäisi tehdä, että murha% olisi sama? Vastaus on 370 murhaa.
Tämä suhde jo kertoo kuinka puolisomurhaavaa, väkivalta altista ja vaarallista ovat mm ja nn suhteet.
Eli suvaitsevaisuus mm ja nn arvoja kohtaan on aikansa elänyt sanonta. Sillä ei suvaitsevaisuus toimi edes mm ja nn suhteissakaan.
V. 20, 23,24 on joko lesbo tai homo murhannut Suomessa puolisonsa. Jos heteroparit olisi tehneet murhia yhtä paljon suhteessa niin silloin MN puolisomurhia olisi pitänyt tehdä yhteensä 1110.
Eli mm ja nn on murhatilastoissakin osoitettu 100% mädäksi.
Sukupuolia on kommenttisi mukaan vain kaksi; hedelmöittävä (mies) ja hedelmöittyvä (nainen).
Lisääntymiskyvyttömät ovat sitten kaiketi sukupuolettomia, tai pissaamiseen käytettävän kehonosan perusteella mies-/naisoletettuja, joiden sukupuolella ei ole merkitystä lisääntymisen näkökulmasta.