Mysteerin koko tarina ollaan paremmin selitetty tässä videossa:
• NAETE | The Most Mysterious Song on The Internet | The Story of "Like The Wind": https://youtu.be/nWqKFgHpjF8
Kyse on "Darius S:n" äänittämästä kasetista vuodelta 1984 jossa on useita lauluja Länsi-Saksan NDR-radiosta. Niistä eräs New Wave -genren kappale erottuu sillä että kukaan ei tiedä mikä bändi sen esittää ja mm. Reddit (jossa ollaan tunnetusti hyvin innostuneita mysteereistä) on yrittänyt vuosikaudet selvittää hitin alkuperäistä bändiä, nimeä joka on ikään kuin kadonnut historian tuuliin.
Vaikka nykyään on paljon teknisiä saavutuksia biisien tunnistusten suhteen ilmeisesti edes Google tai Shazam ei ole pystynyt kysymystä ratkomaan.
Eräs teoria on se että bändi on itse asiassa itä-saksalainen koska laulaja kuulostaa laulavan englanniksi mutta omaa niin paksun saksalais-venäläisen aksentin ettei olla edes varmoja mikä kieli on kyseessä.
Joka tapauksessa vaikka historia näyttäisi unohtaneen artistin, kappale on kuitenkin tarpeeksi hyvä tullakseen mysteerin myötä hitiksi uudelleen.
Tässä koko kasetti:
• MeanDumpsterCat | The Most Mysterious song on the internet (Complete Mixtape): https://youtu.be/u9ntj47WKdY
Ja tässä vain "Like the Wind" -kappale:
• Systemica | THE MOST MYSTERIOUS SONG ON THE INTERNET - FULL VERSION FOUND!: https://youtu.be/zPGf4liO-KQ
Bonuksena samankaltaisia mysteerikappaleita jotka ollaan onnistunnu lopulta selvittämään:
• C. W. Schultz | 5 Mysterious Songs That Were Eventually Identified: https://youtu.be/cDFd83fSXlM
Internetin salaperäisimmäksi lauluksi mielletty "Like the Wind" jne.
6
838
Vastaukset 6
Tässä pari muuta päivitystä siitä miten pitkälle etsintä on mennyt (tai mitä sen eteen ollaan tehty ympäri maailmaa). 😃
• Whang! | The Most Mysterious Song on the Internet UPDATE: https://youtu.be/b-55pGtFL_o
• Decoding the Unknown | The Most Mysterious Song on the Internet: https://youtu.be/LE33x5Ynwx0Joissakin englanninkielisissä kommenteissa YouTubessa ollaan arvuuteltu olisiko kysessä myös Cisse Häkkinen tai Juice Leskinen mutta nekin oletukset ollaan todettu vääräksi.
Jotkut pitävät aksenttia pikemminkin ranskalaisena kuin saksalaisena.
Jotkut pitävät juttua myös huijauksena tai ovelana markkinointitemppuna mutta fakta on se että NDR soitti joskus demonauhoja ja tämä saattoi olla yksi niistä. Vastaus lienee jossakin syvällä heidän arkistossaan mutta kenellä on aikaa kaivella siellä...Tuossa tuo subreddit jossa asiasta keskustellaan:
• r/TheMysteriousSong: https://www.reddit.com/r/TheMysteriousSong/
Vinkiksi vain että siellä ollaan hieman kyllästytty eri sanoituksen tulkintoihin, ja kaivataan ihan oikeaakin vainua asiasta.Etsintä on Like the Wind -kappaleen osalta yhä päällä.
Toinen vastaava tapaus jonka tunnettiin nimikkeellä "Ulterior Motives (Everyone Knows That)" on tosin ratkaistu. Kyseessä on kappale "Ulterior Motives" ja artisti on Chris & Phillip Booth.
• Sully | How "Ulterior Motives" (EKT) was finally found
https://youtu.be/1_vD4q6UpGk
Jokseenkin huvittavaa tapauksessa on se että se on oikeastaan osa 1980-luvun aikuisviihdefilmin soundtrackia. Tyyppi joka kysyi asiasta ja sai suuren osan nettiä jahtaamaan sitä ei vain kehdannut myöntää sellaista katsoneensa joten valehteli siitä miten oli sen löytänyt. Ja sitten hänen oma kiinnostuksensa lopahti.
Koko biisi on siistittynä tässä:
• JackIsGiant | "Everyone Knows That" FOUND! Highest Quality (desc.)
https://youtu.be/VYxRzB6sxhs
Like the Wind -biisin tunnelma tosin viittaa siihen että se ei luultavasti sellaisesta löydy, sehän on sanoitukseltaan katkeransuloinen breakup-biisi.- Anonyymi
Pyh ja pah oikea on: FEX - Subways Of Your Mind https://www.youtube.com/watch?v=S8SsXkcXtXU
- Anonyymi
https://kaaoszine.fi/maailman-mysteerisin-kappale-loydettiin-vuosien-etsinnan-jalkeen-massiivinen-nettijahti-loysi-kadonneeksi-luullun-biisin/ Tässäpä tarkempaa tietoa Suomeksi kyseisen biisin löytymisestä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251838- 126841
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123647- 54588
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89551Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 65531
- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 8446
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31425- 58422
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9419- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27396S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395