Olettetko käyneet terapiassa tai avioliittoneuvolassa tms. onko niistä ollut apua ?
parisuhdeterapiat
turkulainen
61199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
On käyty parisuhde terapiassa. Oli siitä suuri apu. Mutta sitäkin on monenlaista ja tasoista. Ennenkaikkea avun saamiseksi vaaditaan molemmilta halua ja tahtoa asiaan, myös rehellisyys puheissa olisi avun saamisen edellytys.
Terapiat on kehitetty ihmisten yksityisasioiden tilastoimiseen, ei niinkään heitä auttaakseen.
Mikä on kivampi, kuin kuunnella toisten murheita ja ongelmia, ja tilastoida niitä.
Ei siellä ketään auteta,siellä se "kuuntelija" istuu tuppisuuna ja utelee yksityisasioita. Kun kysyt jotain, se vastaa, että mitäs itse tekisit, tai miten itse voisit ratkaista sen asian? Hemmettti, siksihän sinne mennään, että siltä saa apua, eikä sysää ongelmaien ratkaiusa asiakkaiden kontolle! Ei ne auta, se on vaan psykologista.
Sitten kun menee hyvin, he sanovat, hyvä että tulit, että asiasi saimme kuntoon. Saimme? Eivät he sitä tee, mutta ottavat kunnian itselleen!
Vastuu elämästä on sen eläjällä. Minulla on ollut paljon apua terapiasta, mutta ehkä asenteeni on erilainen. Ilmoista tai politiikasta puhuminen ei ole terapian tarkoitus. Jos ei halua paljastaa yksityiselämästä mitään, terapia on aivan turhaa ajan haaskuuta molemmille. Tilastoinnista tuskin kukaan nauttii.
Kun menee hyvin, siitä nauttii kaikki. Onnettomia ihmisiä kun on joka puolella.
Sinun ei ehkä ole syytä jatkaa terapiassa käyntejä. Joku voi kipeästi tarvita paikkasi!
käynyt parisuhdeterapiassa. Se oli loppujenlopuksi aika traumaattinen kokemus. Ensin juteltiin yleisempiä asioita, että luottamus puolin ja toisin syntyi. Sitten puhuttiin hyvinkin arkoja asioita itsestämme. Kolmannella käyntikerralla terapeutti rupesi yllättäen ...ttuilemaan minulle, mielestäni aiheetta. Hän jatkoi ...ttuilua koko istunnon ajan. Kysyin syytä, mutta vastaus oli vaan ...ttuilua. Kun lähdimme pois, olimme molemmat (siis huom, expuolisonikin) sangen järkyttyneitä. Terapiat jäivät siihen. Erottiin noin vuosi tämän jälkeen.
Tämä on siis yksittäinen tapaus, enkä halua pelotella. Varmasti suurin osa terapeuteista on hyvää väkeä. Mutta pieni varautuminen takapakkeihin on paikallaan.
Mieheni ei ollut sielläkään rehellinen, edes itselleen, joten hyöty jäi vähän pakkasen puolelle. Ainakin se lopulta osoitti ettei avioliittoamme ollut syytä jatkaa. Se minua harmittaakin, kun olisi ollut niin pienestä kiinni kuin rehellisyydestä. Toivon ex-miehelleni sellaista kumppania, jonka kanssa osaisi olla rehellinen. Muutoin aivan ihana mies.
On saatu terapiaa.Eli hoitoa.
On ollu erittäin paljon apua.Nyttemmin annamme puolison kanssa sitä muillekkin tarviseville silloin tällöin.On erittäin palkitsevaa puuhaa.vaikka emme otakkaan siitä mitään maksua, ni on tosi kiva nähdä miten parit alkaa kukoistaa hoidon jälkeen.
Uskomatonta on nähdä se suuri tietämättömyys ja monet harhaluulot, mitä tällä alueella on.
Pelkkä yhden uuden näköalan avaaminen ja samalla siihen sopivan työskentelymenetelmän opettaminen voi antaa parille aivan uuden alun.Vuosien riitely ja lukkiutunut tunnesuhde voi terapian kautta avautua.Jopa aivan uuteen romanttiseen rakastumiseen asti.Toisaalta on vaikeita mielenterveyden häiriöitä ja alkoholismia. Niissä
tulokset on laihempia.Mut sellasta paria ei oo vielä nähty, joka ei saisi suhdetaan toimimaan, jos molemmat puolisot tahtoo yrittää tosissaan.
Sillon nousee usein tuhkasta timantteja.Se on aina ihan uskomatonta katseltavaa.