Ei hemmetti. Ostin ihan mielenkiinnosta kyseisen "lehtiuutuuden", jossa mainostetaan saksalaisissa autoliikkeissä myytäviä autoja suomeksi. Ja petyin pahasti. 95% autoista oli vuosimallia 2000-2002 ja autot suurimmalta osin mersuja, bemuja ja porscheja. Ketä kiinnostavat ostomielessä tuollaiset pelit. Toki niitäkin löytyy mutta väitän, että suurinta osaa suomalaisista taitaa kiinnostaa enemmän 5-10 vuotiaat autot. Ja mikä typerintä, yhdessäkään ilmoituksessa ei ollut mainintaa kuinka paljon autolla on ajettu!!!!! Mitä hiton virkaa tuollaisella lehdellä on? Kerran voi meikäläistäkin kusettaa mutta toista kertaa en astu samaan p..kaan.
Tuontiautopörssi
P.A.
9816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä kai niitä yrittäjiä ilmaantuu jotka yrittää vaan nyhtää suomikehitysmaa-autoilijalta viimeisetkin rahat pois tällaisilla lehdillä joilla ei ole mitään käytännön virkaa.
Pelkkiä mielikuvia yritetään maalailla tuollaisilla porssen kuvilla, ei kai sellaisia elvistelyvehkeitä kukaan olekaan lähdössä saksasta tänne rahtaamaan vaan ihan arkiautoja jotka on uudempia ja paremmassa kunnossa kun nämä suomalaiset kaatopaikkakypsät romut.
ja lisää siihen vielä että saman automallin autot eroavat eri markkinoilla toisistaan. On eroa varusteissa, tekniikassa ( sytytys, poltaoinejärjestelmiä jne jne ). Tuontiauton hankkijalle voi helposti jäädä luu käteen jos autossa on järjestelmiä jotka eivät ole olleet Suomeen virallisesti tuoduissa -> maksaa €€€ ylimääräistä tilata komponentteja maahan .....
Älä nyt viitsi ylireagoida. Jos ne ovat uudesta asti Keski-Euroopan markkinoilla olleita niin tuskin on mitään ongelmia paitsi joitenkin vilkkusäädösten kanssa jolla Suomi myös näköjään pulaa, vaikka käsittääkseni EU-alueella pitäisi olla yhteiset säännöt.
Tosiasia on että eroavat. Kaikkialla on siten että kotimarkkinamallit eroavat vientimalleista, sen lisäksi jokaisen yksittäisen maan säädökset vaikuttavat auton varustukseen. EU tai ei EU, jokaisen maan viranomaiset aiheuttavat tätä.
On nimittäin oman kantapään kautta kokemusta. Muuttoauton kun toin palaessani, niin tulipa aikaa myöten yllätyksiä. H-vetin hauskaa kun auto seisoo verstaalla sen takia että jokin keskeinen osa on tilauksessa ja toimitetaan rahtina viikkojen kuluttua .....Hauskinta mitä osasi odottaa : "Tämä ei ole vientimalli, vaan kotimarkkinoille tarkoitettu, joudumme tilamaan osaat tehtaalta, tulee maksamaan jonkin verran enemmän...."
Muuten Suomeen tuoduista malleista löytyvät järeämpiä sähköjärjestelmiä ( startti jne ) kun keskieurooppalaisissa ( meidän talvet nääs ),keskieurooppaassa myydyistä löytyy "talvivarustus" meidän näkökulmastamme, eri tyyppistä materiaalia vetonivelien suojakumeissa ( lämmönkesto tärkempi kun kylmänkesto ) jne jne
Joten sillä joka hakee auton ulkomailta pitää olla paljon parempaa tietoa kun tuulipukukansalta yleensä löytyy. Ja miten on kuluttajansuojan laita ? You are on your own, kuten anglosaksi sanoisi ....
Joten kokemukseen perustaen, voin väittää ettei itse ulkomailta tuotu auto ole välttämättä kovinkaan ihanteelinen ratkasu.
Itselläni ei ainakaan ole ollut mitään ongelmia. Tosin autokin on hieman vanhempi mersu. Ainakin sähköpuoli (mm.laturi) on samaa kamaa kuin Suomi-mallissakin.MYös lämmityslaite lienee sama, kun ei viime talvena palellut.
Varaosien kanssa ei ole ollut minkäänlaisia ongelmia. Löytyy veholta alustanumeron perusteella varmasti sopivat ja ei tarvitse liiemmin "odotella". Tosin alustapuolelta puuttuu sisälokasuojat ja roiskeläpät, mutta niitähän saa asentaa tarpeen mukaan.
Moottoripyöräpuolella ovat myös pelotelleet noilla tuontimalleilla, mutta ei ole propaganda liiemmin purrut.
Aivan, ja se puuttuva sivuvilkkukin koskee vain ennen -98 rekisteröityjä. Eikä välttämättä jokaista merkkiä / mallia.
Niin, voi tosiaan olla että kannattaa vaihtaa akku isompaan, niin saa autosta 'arktisen mallin'.
Uskon että Saksasta tuotavat autot tulevat olemaan pääasiassa juuri näitä uudenkarheita marsuja ja bemareita.
pitkälti sen takia ei ole kilometrejä ilmoitettu koska siellä on turkkilainen autojobbari vähän säätänyt lukemia ja jos ne ilmoittaa niin silloin sen pitäisi myös pitää paikkansa.
Suomessakin ilmoitellaan "mittari lukema" jos ei ole ihan varmaa tietoa ja "ajettu x km" silloin kun on todistettavat lukemat taulussa.
Kai sentään Saksastakin löytyy edes muutama auto jossa km-lukema pitää todistettavasti paikkansa, ainakin näitä uudempia, joita ko. lehti on pullollaan. En muuten enää yhtään ihmettele, miksi km-lukemia ei ole näkyvissä. Toimituksen nettiosoite on: [email protected] !! Eihän veneissäkään ole tapana ilmoitella km-lukemia. Olisivat edes laittaneet montako merimailia autolla on ajeltu tai vaihtoehtoisesti käyttötuntien määrä niin pääsisi jotenkin jyvälle. Lehti taitaa olla jonkun veneporukan epätoivoinen yritys kasvattaa liikevaihtoa uusilla aluevaltauksilla.
Kyllä esim. Saksan oman "keltaisen pörssin" DAZ:n ilmoituksissa lähes kaikissa on mittarilukema mukana ilmoituksessa.
Ostin itsekkin kyseisen lehden ja täytyy sanoa että sisältö oli karmeaa sontaa. Suurin miinus on km -lukemien puute, mutta samoja ilmoituksia on useaan kertaan, kirjoitusvirheitä on miljoona, kuvat ovat tosi huono laatuisia jne..
En osta enään ikinä ja kyllä käy sääliksi "kippari" lehden epätoivoista rahastus yritystä.
www.mobile.de