Tutkijat ovat osoittaneet, että teini tarvitsee täsmälleen 5 ystävää

Anonyymi-ap

Kuin sormet nyrkkiin.
Tutkijat ovat osoittaneet, että teini tarvitsee täsmälleen 5 ystävää








Kysymys teini-ikäisten ystävyydestä on erittäin tärkeä. Vanhemmat ovat huolissaan siitä, että heidän ystävänsä ovat positiivisia, lapset itse ovat huolissaan, etteivät menetä kontaktejaan. Myös tutkijat kiinnostuivat tästä aiheesta ja tutkivat, kuinka monta ystävää teini tarvitsee hyvään emotionaaliseen hyvinvointiin ja akateemiseen suoritukseen.

Miksi murrosikä oli mielenkiintoisempaa? Koska tänä aikana lapset alkavat arvostaa ympäristöään enemmän ja enemmän kuin vanhempiaan. Asiantuntijat huomauttavat, että ystävyys on erittäin tärkeää murrosiässä. Uusi eLife-lehdessä julkaistu tutkimus on osoittanut, että teini tarvitsee noin 5 ystävää - tämä on hyväksi henkiselle hyvinvoinnille ja hyvälle akateemiselle suoritukselle.


Kuinka olla ystävä lapsen kanssa. Miksi lapsemme eivät ole omaisuuttamme
Lisää
Jos ystäviä on vähemmän, lapsella ei yksinkertaisesti ole ketään, jonka kanssa kommunikoida, kun joku heistä on kiireinen tai poissa. Jos ystäviä on liikaa, tämä voi tarkoittaa, että heidän väliset siteet eivät ole liian läheisiä. Ja jos teini viettää liian paljon aikaa sosiaaliseen vuorovaikutukseen, se estää häntä oppimasta.

Tutkijat tekivät johtopäätöksensä 7 ja puolen tuhannen nuoren tietojen tutkimuksen perusteella, jossa he tarkastelivat nuorten aivojen kognitiivista kehitystä. Aineistoa tutkittiin aluksi 9-11-vuotiaina, sitten samat lapset 2 vuotta myöhemmin, kun he tulivat varhaiseen murrosikään.

Läheisten ystävien määrän ja mielenterveyden, sosiaalisten ongelmien ja kognitiivisen suorituskyvyn, mukaan lukien muistin, lukemisen ja sanaston, välillä on löydetty yhteyksiä. Kävi ilmi, että 5 ystävästä tulee optimaalinen luku.

Jos tarkastellaan aivojen tilaa, kävi ilmi, että läheisten ystävien lukumäärä liittyy aivokuoren (aivojen ulkokerroksen) pinta-alaan ja tilavuuteen. Erityisesti tämä on havaittu orbitaalisessa etukuoressa, anteriorisessa cingulaattikuoressa ja temporoparietaalisessa liitoksessa, joka on mukana aivojen sosiaalisen vuorovaikutuksen verkostossa. Sosiaalinen side viiden ystävän kanssa liittyy siihen, että näillä aivokuoren alueilla on enemmän volyymia. Nämä aivojen alueet ovat tärkeitä muille kognition muodoille, kuten huomion ja tunteiden säätelylle. Ne, joilla oli 5 ystävää ympäristössä, paransivat myös sosiaalisia toimintojaan.


Ongelmaton lapsi. Onko se hyvä vanhemmille?
Lisää
Vaikuttaa siltä, ​​​​että ihmisen pitäisi menestyä paremmin, jos hän ei vietä paljon aikaa viestintään eikä ruiskuta itseään. Kuitenkin sosiaalisten aivojen hypoteesin mukaan ihmiset ovat kehittyneet hallitsemaan monimutkaisia ​​sosiaalisia suhteita, mikä tarkoittaa, että tällaisten kontaktien tarjoamisesta tulee yksi aivojen päätehtävistä.

Materiaalia valmistettaessa käytettiin seuraavia lähteitä:

MedicalXpress

1

280

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on totta mikä ei?

        Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
        Kuhmo
        25
        1888
      2. Lopetetaanko tämä

        Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
        Ikävä
        127
        860
      3. Just saying

        Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
        Ikävä
        123
        657
      4. Voisin antaa sulle nyt

        Halin❤️
        Ikävä
        54
        598
      5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

        Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
        Kotimaiset julkkisjuorut
        90
        555
      6. Tosi kiva on

        Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
        Ikävä
        65
        541
      7. Jos selviäisi että kaivattusi

        Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
        Ikävä
        88
        540
      8. Tehdään yhdessä itsestämme

        Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
        Ikävä
        42
        525
      9. Päivän aivopieru Trumpilta

        Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
        Maailman menoa
        63
        503
      10. Jokin ei täsmää

        Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
        Ikävä
        267
        480
      11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

        Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
        Tanssii tähtien kanssa
        26
        474
      12. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

        Hyvää apetta teki.
        Suomussalmi
        9
        466
      13. Toivotko vielä viestiä

        Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
        Ikävä
        34
        463
      14. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

        Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
        Tanssii tähtien kanssa
        9
        439
      15. Kuka kaipaa T m?

        Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
        Ikävä
        31
        435
      16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

        Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
        Ikävä
        51
        425
      17. Vaikea on tämän

        Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
        Ikävä
        58
        422
      18. Kerro muuten miksi

        Estit somessa?
        Ikävä
        41
        416
      19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

        Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
        Ikävä
        27
        406
      20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

        Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
        Maailman menoa
        6
        395
      Aihe