Kuinkahan yleistä on asua paperittoman kanssa? Meillä on 1 yhteinen lapsi ja emme ole naimisissa. Ei kannata mennä, koska mies saanut jo 2 kielteistä turvapaikkapäätöstä. Lapsesta ei myöskään ole isyyttä tunnustettu, joten olen virallisesti yh ja kela tuet pyörii. Eikä maahanmuuttopoliisi voi yhdistää häntä minuun.
Mies on siis paperiton ja täysipäiväisesti työssä maamiehensä yrityksessä, jos saa rahansa elämiseemme. Ei maksa tulosta veroa. Perheemme on ulospäin kuin mikä tahansa normaali perhe.
Paperittoman kanssa eläminen
6
584
Vastaukset
- Anonyymi
Maailmallahan tuo on aika yleinen tilanne. Kovin olet kuitenkin hataralla pohjalla 'yh-äitinä' lapsen tulevaisuutta ajatellen, mies pimeissä töissä, saattaa häipyä toisen matkaan tai saada karkotuksen. Kun molemmat jäätte lopulta kiinni tästä, kuten Suomessa arvatenkin käy, et tietenkään ole syyntakeeton, koska tiedät miehesi olevan maassa luvatta ja pimeissä töissä, joilla elätte.
- Anonyymi
Höpö höpö
- Anonyymi
Ei ole mikään höpö höpö! Nainen tietää asian ja on olevinaan lain yläpuolella. Voi ripsahtaa aika isot sakot tosta. Ilmotusta poliisille. Kyllä ne tän haarukoi.
- Nettipoliisi - - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole mikään höpö höpö! Nainen tietää asian ja on olevinaan lain yläpuolella. Voi ripsahtaa aika isot sakot tosta. Ilmotusta poliisille. Kyllä ne tän haarukoi.
- Nettipoliisi -No voivoi, jos on saanut kielteisen päätöksen, niin eihän silloin ole mitään muuta mahdollisuutta toimeentuloon, kuin tehdä töitä pimeästi. Ei ole työlupaa ja jos ei ole joku valitus tai hakemus sisällä, niin on jo karkoitus päällä eli laittomasti maassa, tosin kaikki ilman asiakirjoja tulleet ovat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No voivoi, jos on saanut kielteisen päätöksen, niin eihän silloin ole mitään muuta mahdollisuutta toimeentuloon, kuin tehdä töitä pimeästi. Ei ole työlupaa ja jos ei ole joku valitus tai hakemus sisällä, niin on jo karkoitus päällä eli laittomasti maassa, tosin kaikki ilman asiakirjoja tulleet ovat.
Perhesyistä vois hakea, esim. huoltajuus. Omilla rahoilla eläminen on helpompaa, ei kannata mennä naimisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943869Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512752Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741310Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu171256Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101159Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020941- 46934
- 42856
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt213822Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua56690