Oon värjäilly hiuksiani jonkin aikaa mustalla kestovärillä, kun muutama sentti kasvaa hiuksia ja näkyy juurikasvu laitan mustaa koko päähän.. Eli nyt mä haluaisin blondata.. Oon tehny muutaman värinpoiston yhteen hiussortuvaan ja päältä se on sen vaaleat kun ne haluankin, mutta latvoissa varinpoisto/blondaus näyttää ihan sellaselta kuparin väriseltä.. Miten saan latvat saman vaaleiksi ku päältä? Käykää katsomassa kuvia www.irc-galleria.net nick Sonja_89
Antakaa vinkkejä blondaukseen mahdollsimman nopeesti.. En uskalla laittaa värinpoistoa ite koko päähän... Oon suunnitellu jos menisin kampaajalle ja ne siellä tekisin sen värinpoiston blondauksen niin tuleeko tuloksesta hyvä vai huono? Hiukseni ei ole kovinkaan pitkät kun melkein puoliselkään asti, eli en halua että niitä leikattaisiin kovin lyhyeksi.. Mua pelottaa tässä kaikista eniten se, että mun hiukset menee tosi ruman näkösiksi enkä kehtaa liikkua missään..
Antakaa vinkkejä blondaukseen mahdollsimman nopeesti.. En uskalla laittaa värinpoistoa ite koko päähän... Oon suunnitellu jos menisin kampaajalle ja ne siellä tekisin sen värinpoiston blondauksen niin tuleeko tuloksesta hyvä vai huono? Hiukseni ei ole kovinkaan pitkät kun melkein puoliselkään asti, eli en halua että niitä leikattaisiin kovin lyhyeksi.. Mua pelottaa tässä kaikista eniten se, että mun hiukset menee tosi ruman näkösiksi enkä kehtaa liikkua missään..
Vastaukset 2
Vanhimmat
älä missään nimessä ala itse laittamaan vaalennusaineita päähäsi. tuloksena olisi vain oranssinkeltaiset hiukset. musta on voimakas väri, jossa on kaikki pigmentit. hiusta kun aletaan vaalentamaan mustasta, ensiksi niistä tulee punaiset jonka kautta oranssit, sitten keltaiset ja sitten vasta vaaleat. sun kannattais varmaanki laittaa päälliosaan paljon ohuita raitoja, jotta yleisilme vaalenee. hius kärsii aina vaalennuksesta, joten hyvät shampoot ja hoitoaineet on ehdottomia. mene kampaajalle! kampaajat osaa kyllä neuvoa parhaansa mukaan.
Muista on melko tiukastipysyvä väri eli yksi hankalimmin poistettava. Ja varsinkin kun olet värjännyt aina myös pituudet etkä tyytynyt tyvivärjäykseen.
Mene kampaajalle ja pyydä paljon valkoisia raitoja, kerro hänelle että latvoissa on monta kerrosta mustaa, hän tietää aineet ja levitystavan. Saat vaalean yleisilmeen kerralla kaikkia hiuksia tappamatta. Käy raidoittamassa uudelleen kuukauden kuluttua, tässä vaiheessa hiukset ovat elävänsävyiset vaaleat.
Osta myös kampaajalta keskihintaista (älä katsele alle 15 euroa maksavia purkkeja, hinta vastaa tehoa) rakennekorjaavaa ja kosteuttavaa tehohoitoainetta ja käytä sitä 30 min vaikutusajalla joka pesun jälkeen, tai ainakin pari kertaa viikossa. Koko raidoitusprosessin ajan ja vielä sen jälkeenkin.
Tai sitten voit riskeerata ja tehdä noin neljä kotivärinpoistoa ja platinavärjäyksen. Normaalihiukset kestävät noin kaksi värinpoistoa ennen kuin niistä tulee venyvää purkkamaista höttöä jota ei pelasta mikään. Ja kahdella värinpoistolla pääset vaaleaan kultakupariseen sävyyn hyvällä tuurilla.
Ei oikeasti kannata noin pitkää hiusta itse vaalentaa mustasta, kampaamo tulee halvemmaksi ja hiuksetkin pysyy päässä varmemmin.