Nettinarraaja, ei kyse rahasta

Anonyymi-ap

Mies iski suhdepalstalla kynänsä minuun. Viihdyimme hyvin ja riensimme yhdessä mielenkiintoisissa kohteissa, vähän matkustelimme, kiinnosti samat asiat. Ihmettelin omituista salailua kun tuli puhe iästä. En kiinnitä kovin paljon ulkonäköön huomiota mutta muistan tavatessamme miettineeni, onpa syntynyt vanhoihin nahkoihin, mutta unohdin asian kun tykästyin häneen. Osa mielipiteistäkin oli muilta vuosikymmeniltä, mutta ajattelin että saa sitä olla omaa mieltään.
Hotellin respassa huomasin hänen syntymäaikansa, todellisuudessa runsaasti vanhempi kuin mitä oli kertonut ja paljon minua vanhempi. Oli antanut ymmärtää että on minua nuorempi. Menin täysin tilttiin, tykkääminen tipahti sekunnussa ja lopetin suhteen. Kaverina voisin jatkaa ja tavata silloin tällöin yhteisillä riennoilla.
En niinkään mieti ikäeroa mutta narraaminen loukkasi ja vähän pelästyttikin. Jos on yhdessä epärehellinen, on luultavasti toisessakin, mitä muuta on narrannut.
Miten olisit toiminut, vähän vertaistukea tarvitsisin.

2

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No miten tarina olisi kirjoitettu jos mies olisi kertonut ikänsä oikeaoppisesti?

      Rehellisyyden dilemma on se että rehellisyyden tehtävä on toimia arvioijan eduksi, ei sen rehellisen. Jos taas pelaat peitetyin kortein niin toinen epäilee jokatapauksessa. Kuten tarinasi paljastaa - hyvin valikoitu valhe voi toimia, ellei siitä jää kiinni. Kuten kävi.

      Itse olen ratkaissut dilemman toisten ihmisten suhteen yksinkertaiesesti ajattelemalla että täysi rehellisyys on luonnotonta. Valheet joilla ihminen pyrkii tekemään itsestään pidetyn ovat sosiaalisia valheita, niiden luonne ei ole tuhoava vaan se että joku haluaa tulla kohdatuksi ja meikkaa totuutta paremmaksi. Epävarmuus on inhimillistä ja kohtuullinen totuuden muokkaaminen on ymmärrettävää jos se ei varsinaisesti ole tarkoitettu toisen tappioksi. On varmasti ihmisiä joilla ei ole mitään mitä tarvisi pimittää tai valehdella, sellaisia luonnottoman hyviä joiden virheetkin ovat lähinnä luonnetta korostavia. Tässä suhteessa siis rehellisyys on mahdollista - mutta vain tietyllä tavoilla vauraille.

      Itse mietin aina että kannattaako olla rehellinen jos siitä tulee pataan kuitenkin, joka typistyy pelkkään kysymykseen "kannattaako edes...". Rehellisyys on arvostettava luonteenpiirre, mutta onko se ... hyödyllinen?

      Terveisin, 48v kynäsankari

    • Anonyymi

      Kysyit, No miten tarina olisi kirjoitettu jos mies olisi kertonut ikänsä oikeaoppisesti?
      Tätä tarinaa ei olisi. Suhdepalstalla on useita jotka eivät suostu lukemaan ikävaadettani ja viestittävät haluavansa tavata. Ilmeisesti profiilini on houkutteleva. Jos on yli-ikäinen, vastaan yhdellä meilillä että etsin nuorempaa, enkä sen jälkeen mitään vaikka viestejä tulisi kuinka paljon, en plokkaakaan.
      Sanoit rehellisten olevan ´luonnottoman hyviä´. En kai sentään luonnottoman, mutta on valtavan helppo tehdä oikein, se vain tulee luonnostaan. Ilmankos rehellisiä on vähän, ovatko siis suorastaan yhteiskuntaan sopeutumattomia. Hyvin olen tällä pelillä pärjännyt. On sentään tuttavissa rehtejäkin.
      Mitä tarkoittaa tuo ´tietyllä tavalla vauras´. Kun en tiedä, en tiedä olenko. Henkinen elämäni on rikas, paljon mielenkiintoisia kohteita, köörejä ja yksittäsiä tuttavia. Tuskin taloudellista puolta tarkoitat tässä tapauksessa vauraudella, mutta tulen toimeen kohtalaisesti, vaurautta ei missään nimessä.
      Et kertonut, miten sinä olet toiminut tai toimisit tällaisessa tapauksessa tai vastaavassa. Etsinhän vertaistukea. Kiitos vastauksestasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe