Rasismin tuomitseminen on sekin sortamista!

Anonyymi-ap

Pidetään rasismista irtautumis konferensseja sekä diskuteeraus polkka-gris meetinkejä siitä mikä on rasismi. Ihmisellä on oikeus olla tykkäämättä jonkun ällöttävästä naamasta ja käytöksestä, ei se ole sortoa. Ihmisellä on tapana eriytyä kaikesta epämiellyttävästä ja rumasta, sekä myös ilmoittaa siitä. Paras keino on vetäytyä vaivasta eroon tai poistaa vaiva ilmaisemalla tuntemuksensa. Äänekäs , häiritsevä käytös, jopa turvallisuutta uhkaava on katkaistava keinolla jos toisella, siinä pakkotilanteessa joutuu jopa sortamaan häirikön yksilön tunteita. Mutta se ei ole sortamista. Rasismi taas on sortamista rodun vuoksi, harvoin siitä on edes kysymys. Rasistiksi syyttelijöitä tosin tuntuu olevan joka lähtöön. on ikärasismia, sukupuolirasismia, roturasismia, kaikki on muka rasismia! Joten miettikää tarkasti mistä huudatte ja miten pitkälle. Aivan perille kun ei ole pääsyä, jossakin tarvitaan myös sanan ja toiminnanvapauden raja, eikä sitä määritellä didluteerauskerhoissa!

3

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persuin natsi uskonto pittäis hyväksyy uskonnoksi , sit kaik tietäisivätten , et se on vaan ihan normaalia natsiuskovaisten hihhulointia!!

    • Anonyymi

      Oppositio taas uskoo kommunismiin.

    • Ette te persut niin helpolla luikertele ulos saamistanne rasismisyytteistä. Nyt teidän mielestänne ovat rasisteja myos ne, jotka tuomitsevat rasismin. Miten te elätte itsenne kanssa?

      Punainen Risti: ”Rasismi käsitteenä tarkoittaa oletetun ihmisryhmän arvottamista esimerkiksi etnisen alkuperän, ihonvärin, kansalaisuuden, kulttuurin, äidinkielen tai uskonnon perusteella alempiarvoiseksi kuin muut ihmisryhmät. Rasismiin kuuluu usein se, että omaa ryhmää pidetään parempana kuin toisten ryhmiä.”

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe