Kestävä hiilijalanjälki määritellään hiilimääränä, jonka ihminen voi päästellä, jos kaikilla maailman ihmisillä olisi sama jalanjälki. Tällöin ei ilmasto lämpenisi.
Toisin sanottuna, kestävä hiilijalanjälki on kääntäen verrannollinen maailman väkilukuun. Kun väkiluku kasvaa, voimme päästellä aina vaan vähemmän ja vähemmän hiiltä.
Annetaan väkiluvun kasvaa. Aina vaan vaaditaan pienempi ja pienempi henkilökohtainen hiilikiintiö. Lopulta se on niin pieni, että pelkkä eläminenkin tuottaa liian paljon hiiltä.
Väestönvähennys aloitetaan vanhoista, heikoista ja sairaista. Mutta lopulta myös terveet jotka eivät pysty sopeutumaan joutuvat hirttolistalle.
Koska tämä hirvittävä järjestelmä herättää levottomuutta, se tarvitsee itsellensä vahvat johtajat, eli fasistit, ellei peräti suoranaiset natsit. Heihin verrattuna Suomen nykyhallituskin on lapsellisten pyhäkoululaisten joukko.
Ai niin. Miksi puhuimmekaan "henkilökohtaisesta hiilijalanjäljestä"? Eikö eri ihmisillä voi olla eri suuruinen jalanjälki? Joillain sitten liian suuri ja toisilla liian pieni, vaikka tekemästään työstä riippuen. Eikö ilmastonmuutos voisi olla kollektiivinen ongelma, josta jokaisella on jaettu vastuu. Suurimmat päästövähennykset kuitenkin tulevat yhteiskunnalta, eivät yksilöiltä.
"Kestävän" hiilijalanjäljen paradoksi
Anonyymi-ap
1
279
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2971233Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3081166Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50958- 87924
- 106899
- 101879
- 111742
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh13604- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577