Masennus ja ahdistus ihmiskunnan tuhotessa kaiken

Anonyymi-ap

Huonoja uutisia aina vaan:

-sotaa ja sotaa, inflaatiota
-ilmastonmuutos; ruokapulaa, metsäpaloa, lajikatoa
-lintuinfluenssaa
-metsien kiihtyvää hakkuuta ja lajikatoa
-kasvottomien rumien kerrostalojen sijoittelu vieri viereen josta henkinen synkkyys
-ihmisten ahneus, itsekkyys, kaikessa kilpaileminen, ilkeys
-kasvokkain tapaamiset nollassa, somessa vaan

Halu olisi poistua kokonaan, vaan itsarikin on aika kynnyksen takana; uskallus puuttuu -vielä.

8

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri siksi siitä ei ole hyvä kirjoittaa, eikä puhua.
      Et saa ulospäästämällä mitään aikaan.
      Unohda maailma ja keskity omaan itseesi, omaan hyvinvointiin, rakasta itseäsi.
      Unohda maailma, et voi sille mitään.

    • Anonyymi

      Ei maailmaa tarvitse unohtaa, ei vain ole mikään pakko seurata ikäviä uutisia, etenkään jos ne ahdistavat.
      On parempi keskittyä asioihin, jotka tuntuvat hyviltä, joista saa hyvän mielen, jotka ilahduttavat, sellaisiakin kuitenkin on.

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! On tärkeää purkaa mielessä olevia huolia. Vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Ulkopuolisen kanssa keskusteleminen voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Joskus myös ammattimainen keskustelupau voi olla tarpeen. Etenkin itsetuhoisista ajatuksista kannattaa keskustella ammattilaisen kanssa.

      On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän eri tilanteissa. Niistä voi saada vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      En minä ainakaan jaksa päätäni vaivata maailman tilanteella ja ongelmilla. Ja vaikka vaivaisin niin ei se mitään hyödyttäisi. Omakin elämä on yhtä murhetta.

      Madentunut Mies

    • Anonyymi

      Ihminen ei ole vain fyysinen ja psyykkinen olento vaan myos henkinen.Jos keskityt kohentamaan henkista olemuspuoltasi,niin loydat sisaisen ilon, elaman tarkoituksen ja alat tekemaan jotain muuttaaksesi maailman paremmaksi. Ihmiskunnan tulevaisuus on valoisa,ensin on vain kaytava lapi kaikki kauheus, ja tuhottava negatiiviset asiat kuten materialismi ja vaara vallankaytto, jolloin vasta voidaan edeta henksyytta kohti koko ihmiskunta. Rakkauden kieli tulee olemaan valloittava kieli tulevaisuudessa nain ovat sanoneet kehittyneemmat humanoidit kuin myos joogit,jotka eivat enaa pakene Himalajalle, vaan pyrkivat muuttamaan maailmaa. Hiljainen henkinen vallankumous on menossa kaiken kaaoksen takana.Kehita omaa hekisyyttasi,auta muita ja ajattele positiivisesti

      • Anonyymi

        Se on vaan se rakkauden kieli tänä päivänä hyvinkin katoavaista.
        Ihmiset voivat huonommin ja huonommin, väkivalta on lisääntynyt, rikokset ovat muuttuneet raaemmiksi, yhä nuoremmat ajautuvat päihteiden ja rikosten tielle.
        Yritä nyt siinä rakastaa ja tulla rakastetuksi.
        Ajatuksena aivan loistava, mutta miten toimii käytännössä. Kaikkien olisi niin sanotusti puhallettava yhteen hiileen, joka ei varmaan koskaan tule onnistumaan.
        Toki on hyvä olla optimisti ja ajatella positiivisesti, mutta totuus on, että pettymyksiäkin tulee vastaan.


    • Anonyymi

      Media suoltaa toinen toistaan raflaavimpia otsikoita niin että oikein pahaa tekee.Some aiheuttaa myös masennusta.Anonyymina voi kirjoitella ilkeästi.Ihminen saa liikaa informaatiota ja on aina tavoitettavissa,ei ihme että voidaan huonosti. Luonto,metsä,meri,eläimet,kasvit ym.niissä mieli lepää ja ihminen voi hyvin.

    • Anonyymi

      Ja leikkausten takia.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3548
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      103
      3441
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      96
      3028
    4. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      74
      2819
    5. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2723
    6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      96
      2521
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      17
      2212
    8. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      8
      1823
    9. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      45
      1566
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1504
    Aihe