Olen ollut surullinen ja ihmeissäni siitä ,miten on mahdollista viedä Äidiltä lapset ja jättää ilman omaisuutta erossa.
Pitäisi edes ajatella hetki niitä lapsia jotka tulevat ikuisesti muistamaan tapahtuman .
Äiti heidät on hoitanut pienestä lähtien ja yhtäkkiä kaikki häviää ,mitä ennen oli.
Todelliset vaikeudet ovat edessä päin kaikilla osallisilla.
Ihminen ei ole kone .Aikuisten pitäisi pystyä nousemaan ,vihan yläpuolelle ja tekemään päätökset jotka kaikille osapuolille ovat kohtuulliset.
Miettikää ,kuinka paljon helpompaa on kun pysyy puheväleissä läheisten kanssa.Niitä hetkiä tulee jolloin lapset haluavat Äitinsä mukaan esm.lakkiaisiin ,rippijuhliin,häihin.
Avioero ja lapset.
8
857
Vastaukset
- Anonyymi
"Olen ollut surullinen ja ihmeissäni siitä ,miten on mahdollista viedä Äidiltä lapset ja jättää ilman omaisuutta erossa."
Ei se ole mahdollista muuten kuin jos äiti on vaarallinen lapsilleen.- Anonyymi
Kyllä se on mahdollista. Jos sillä isälä on se iso talo, lasten kasvaa. Ja vakaa työelämä. Äidin eteen tungetaan sopimuspaperi. Hänet valkopestään isän suvun yhteydestä täysin.
Hassua näin vuosikymmenten jälkeen että jälkikasvu näyttää osittain äidiltään. En ollut vaarallinen lapsilleni. Ihan tavallinen äiti, pullataikinoineen, pihatöineen kasvimaalla.
En tiedä lopullista syytä vieläkään, miksi näin halusi toimia. Sitten aina lapset minun luo toimitti kun itsellään oli reissua. Muutoin ei millään oikein olisi antanut.
- Anonyymi
Vieläkin siis näitä tapahtuu!? Ikuisesti olet leimattu nainen!
- Anonyymi
Jos et ole kykeneväinen toimimaan sellaisella tasolla että edes pidät kiinni oikeuksistasi jotka laki takaa kunhan vain valitset toimia - niin miksi sinut pitäisi käsittää kyvykkääksi huolehtia lapsistasi?
Mielestäni se että ihmiseltä jolla on täydet ja tasa-arvoiset oikeudet voidaan viedä lapset on merkki siitä että tämä ihminen ei pysty huolehtimaan asioistaan saati sitten toisten ihmisten (lastensa) asioista.
Samoin jos ihmisen elämä romahtaa täysin kumppanin lähtiessä ei sellainen ihminen ole kyvykäs toimimaan tässä maailmassa. Kyky käsitellä surua ja menetyksiä lamaantumatta täysin on aivan perusasia elämässä.
Jos sinulla on ollut ongelmia silloin on mahdollisuus alkaa rakentamaan asioita jälleen, vanhemmuuttasi ei ole peruttu missään vaiheessa ja voit milloin tahansa alkaa lähteä hakemaan tapaamisoikeuttasi prosessina joka tähtää siihen että vanhemmuutesi toteutuu - mutta tilanteesta riippuen tämä saattaa vaatia erilaisia sitoutumisia mielenterveys, päihde tai vastaaviin että asia voi edetä. Jos näitä sitoutumisia ei tapahdu niin eikö se ole merkki että et yritä kohti lapsiasi?- Anonyymi
Tai sitten se on vain kilpailu kumpi voittaa. No, ns. isä voitti ja hävisi kuvioista. Vanhemmiltaan perimänsä omaisuudenkin pisti menemään, ettei lapsille jäisi mitään. Ns. äiti ei ottanut vastuuta ja lapset saivat kasvaa, lastensuojelun avustuksella, muuten ihan itsekseen. Näin jo 60-70-lukujen taitteessa.
- Anonyymi
No kyllä tuohon tilaan on varmasti omat syynsä.
Samaa mieltä muiden vastaajien kanssa.
Suomessa lasten oikeus vanhempiinsa on niin vahva, että jopa elinkautisvangit saavat tavata lapsiaan.
Se, että isästä on tehty lähivanhempi ei tarkoita, että äidiltä olisi lapset viety.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1953924Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t532799Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per801370Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101199Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020991- 46964
- 48911
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt225907Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107696