Islamilainen kupla Suomessa ja Helsingin seudulla 2050

"Suomessa voi 30 vuoden päästä asua yli 700 000 muslimitaustaista ja pääkaupunkiseudulla yli 350 000. Tämä voi synnyttää islamilaisen kuplan, jonka sisällä muslimit elävät omassa todellisuudessaan ja jonka minareettien kutsu kaikaa kauas. Jotta nämä muslimit saadaan integroitua maahamme, tarvitaan ainakin erilaisia tukia ja työmarkkinoita koskevia radikaaleja poliittisia päätöksiä. Muslimien tulosta johtuva uskonnollisuuden nousu voi aiheuttaa tarpeen käsitellä sanan- ja uskonnonvapautta yhä uudestaan. Maahanmuuton pitäisi olla keskeinen teema kaikissa kuntavaaleissa."

Muslimien määrän kasvusta johtuva heidän rinnakkaisyhteiskuntansa vahvistuminen Suomessa voisi vaikuttaa haitallisesti naisten asemaan maassamme. Aikuisten maahanmuuttajien saapuessa heidän mukanaan saapuvat heidän lähtömaidensa kulttuuri, uskonto, tavat ja käytännöt. Maassamme todennäköisesti keskusteltaisiin jatkuvasti sharia-laista ja kasvohunnun käyttämisestä. Kasvohunnun käyttökieltoa ehkä vaadittaisiin."

Pew Research Center julkaisi 2017 kolme skenaariota muslimien määrän kasvusta Euroopassa, ml. Suomi, vuoteen 2050 mennessä.

Joka tapauksessa ainakin somaleilla on jo oma rinnakkaisyhteiskuntansa, jossa ilman muuta mennään sharialaki edellä.
62421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 62

Vanhimmat

”Suomessa eniten valtaa saa konservatiivinen islamintulkinta ja islamintunneilla kouluissa ei kannusteta kriittiseen ajatteluun eikä panosteta uskontojen väliseen dialogiin.” Kulttuurintuottaja Wisam Elfadl muslimi.

Ääri-islam on saanut paljon valtaa.

Äänestä
  • Jihadismia kannatetaan.

    Äänestä

  • Imaamit pitää moskeijoissa vihapuheita jne.

    Äänestä

  • Vasemmiston ei siis luulisi pitävän tuosta sakista, mutta pitävät kuitenkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Imaamit pitää moskeijoissa vihapuheita jne.

    Mediat ihan hiljaa siitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Imaamit pitää moskeijoissa vihapuheita jne.

    Medioiden pitäisi yrittää sitä selvittää, mutta kun ei.

    Äänestä

  • Muuustat muuunat yhteen hakkaa,
    musiikki ei koskaan lakkaa!

    Äänestä

  • Musiikki ei koskaan lakkaa!

    Äänestä

Jollei näitä kuplia saada hajoitettua tulee suuria ongelmia. Maahanmuuttajille samat velvotteet mitä muille.

Äänestä
  • Punavihreät eivät tunnu haluavan hajoittamista.

    Äänestä

  • Ja kaavut pois mussenaisilta.

    Äänestä

  • Ongelmia on jo.

    Äänestä

  • Vaikea homma on.

    Äänestä

Opiskelkaa mitä kärsimystä saivat aikaan sekä natsisimi , ääri-islamismi ja kommunismi. Kaikki
nämä aatesuunnat periaatteessa samoja.
Onneksi Suomessa ei vielä mikään aatesuunta ole koskaan hallinnut. Kunnia kuuluu heille, jotka pysäyttivät venäjän tukemat punaiset 1918 ja venäjän 1939-1944 ja Saksan 1945. Ääri-islamia ei voi pysäyttää, koska se tulee rajojen sisältä ja aikanaan sen kannattajia on vaaleissa eniten ja suomi on muuttunut syyriaksi.
Stalin, Hitler,Gaddafi,Hussein,Arafat,Mao, Castro,Ortega,Chavez,Franco, Idi Amin, Pinochet,PLO, Hamas,Hizbollah, Punainen prikaati, iran ja syyria hallinto ja monet muut afrikkalaiset johtajat murhasivat, kiduttivat vainoissaan olemattomia salaliittolaisia ja omia kansalaisiaan yhteensä
satoja miljoonia. Sana natsi on yhtä loukkaava kuin rasisti. Ettekö te enää lue kirjoja?
Aloittakaa Timothy Snyder Musta maa
Ja Tappotanner, Antony Beevor tuontanto, David Cesarini Holocaust ja elokuva Claude Lanzmann Shoah (8h)

Äänestä
  • Ääri-islam sen kuin kasvaa vaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ääri-islam sen kuin kasvaa vaan.

    Mutta puuttua siihen pitäs.

    Äänestä

  • Tai Islam - yhdestoista vitsaus, siinä hyvä kirja.

    Äänestä

Suomessa riittää kyllä tilaa. Täällä on puhdas ja kaunis luonto, hyvä elintaso ja hyvä terveydenhuolto. Täällä on hyvä asua niin Muslimien kuin kristittyidenkin.

Äänestä
  • Katsos kun muslimit haluaa elää isoissa kaupungeissa, ja siitä niitä ongelmia syntyy.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Katsos kun muslimit haluaa elää isoissa kaupungeissa, ja siitä niitä ongelmia syntyy.

    Muslimit kun tulevat pääosin maaseudulta niin he haluavat vaihtaa kaupunkiin. Itse kun olen kaupunkilainen niin haaveilen omasta pienestä tai keskisuuresta farmista maaseudun rauhassa. Pieni perunapelto ja ehkä oma metsästysmaa ja 7 lasta.

    Äänestä

  • Eihän ole ilmaston kannalta hyvä kun ihmiset lisääntyy länsimaissa. Kun tulija tulee kehitysmaasta länteen hänen hiilijalanjälki monikymmenkertaistuu kun hän alkaa kuluttamaan länsimaisittain.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Eihän ole ilmaston kannalta hyvä kun ihmiset lisääntyy länsimaissa. Kun tulija tulee kehitysmaasta länteen hänen hiilijalanjälki monikymmenkertaistuu kun hän alkaa kuluttamaan länsimaisittain.

    Tämän totuuden vihervassut unohtaa tietoisesti.

    Äänestä

  • Mene idiootti musumaihin katsomaan sitä ympäristöä.
    Hyvin menee kunnes kupla romahtaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Muslimit kun tulevat pääosin maaseudulta niin he haluavat vaihtaa kaupunkiin. Itse kun olen kaupunkilainen niin haaveilen omasta pienestä tai keskisuuresta farmista maaseudun rauhassa. Pieni perunapelto ja ehkä oma metsästysmaa ja 7 lasta.

    Et näytä tajuavan todellisuutta.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Tämän totuuden vihervassut unohtaa tietoisesti.

    Ilmasto säästyisi parhaiten jos länsimaalaisia kerskakuluttajia alettaisiin pakkosiirtämään kehittyviin maihin. Ei ole mitään syntymäoikeutta suomeen edes kantiksilla.

    Äänestä

  • Niin, ilmainen raha kyllä houkuttaa muslimeita tänne.

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Ilmasto säästyisi parhaiten jos länsimaalaisia kerskakuluttajia alettaisiin pakkosiirtämään kehittyviin maihin. Ei ole mitään syntymäoikeutta suomeen edes kantiksilla.

    Muslimeilla ei ole oikeutta tulla tänne.

    Äänestä

Höpö höpö juttuja muslimeista. Suomi kuten muut länsimaat pysyvät kristityssä Luterilais Katollisessa uskontomaailmassa. Muslimi maailma ei ole mikään uhka, jota äärioikeisto maalailee näköjään uskontojen sodaksi. Äärioikeisto ja äärimuslimit ovat samanlaisia funtamentalisteja joita uskonto ohjailee.

Äänestä
  • 30 vuotta no sehän on about sama aika kuin teillä suoli 24:lla hengaavilla rasisti pelleillä kestää löytää se elämänne ensimmäinen työpaikka.

    Äänestä

  • Juuri imaamit vihapuhuu moskeijoissa länsimaalaisia vastaan.

    Olet selvästi todella naiivi.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    30 vuotta no sehän on about sama aika kuin teillä suoli 24:lla hengaavilla rasisti pelleillä kestää löytää se elämänne ensimmäinen työpaikka.

    Koita nyt reppana itte löytää se työpaikka joskus.

    Äänestä

  • aivan näin, rauhan uskonnon edustajista ei ikinä ole ollut eikä tule olemaan vaaraa kellekään. ovat kaikin puolin hienoa porukkaa, jota tarvitaan tänne mahdollisimman paljon

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Koita nyt reppana itte löytää se työpaikka joskus.

    Joku paperiloinen on taas haukkumassa työttömiä....jos meidän firmaan palkataan noita niin pistän papruloiset juoksemaan kunnolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    30 vuotta no sehän on about sama aika kuin teillä suoli 24:lla hengaavilla rasisti pelleillä kestää löytää se elämänne ensimmäinen työpaikka.

    Täällä on paljon samoja tyyppejä kuin 2000-luvun alussa vieläkin kirjoittelemassa. Silloinhan Mr. Lothar spämmäsi jippiin foorumin nurin ja pellet siirtyivät sujuvasti tänne postailemaan kuonaansa.

    Äänestä

  • Ei todellakaan pysy kristinusko länsimaissa. Se on tuhoon tuomittu. Raamattu ennustaa asian myös.

    Äänestä

  • "Ei ole olemassa ääri-islamia, on vain islam"
    (Turkin Erdogan)
    Revi tuosta suvakki!

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    "Ei ole olemassa ääri-islamia, on vain islam"
    (Turkin Erdogan)
    Revi tuosta suvakki!

    Niin muuten sanoi, "on vain yksi islam".

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    aivan näin, rauhan uskonnon edustajista ei ikinä ole ollut eikä tule olemaan vaaraa kellekään. ovat kaikin puolin hienoa porukkaa, jota tarvitaan tänne mahdollisimman paljon

    Sarkasmia....

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Juuri imaamit vihapuhuu moskeijoissa länsimaalaisia vastaan.

    Olet selvästi todella naiivi.

    No onneksi Putin ja Zelensky ja Nato johtaja he eivät imaami koska joka päivä he puhuvat vihapuhuu hhhhhhhhhhhhh

    Äänestä

Siinnä on suvakeilla kovat ajat, jos hesassa 200 - 300 000 muslimia 2050.

Äänestä
  • Itse ovat soppansa keittäneet.

    Äänestä

  • Suvakkinaiset käyttää silloin huiveja.

    Äänestä

hyvä näin laittavat homot, naiset ja juutalaiset kuriin

Äänestä

Dalai Lama 2019:

Tiibetin hengellinen johtaja Dalai-lama varoittaa Eurooppaa muslimien ja afrikkalaisten invaasiosta. Hänen mukaansa Euroopasta tulee muslimimaanosa, jos se ei lähetä tänne otettuja pakolaisia takaisin kotimaihinsa.


Dalai-lama toisti BBC:lle antamassaan haastattelussa viime syksynä Malmössä antamansa lausunnon, jonka mukaan Eurooppa kestää vain tietyn määrän Lähi-idästä ja Afrikasta tulevia maahanmuuttajia

– Pieni määrä on ok, mutta se, että koko Euroopasta tulee muslimivaltio ei käy. Myöskään Afrikka ei sovi Eurooppaan.

– Tulijat sopivat paremmin omiin kotimaihinsa.

Äänestä
  • Fiksu mies.

    Äänestä

Ylipäätään ottaen uskonnollisten perustelujen käyttämiseen nykyaikaisessa maailmassa pitäisi suhtautua kriittisesti.

Tämä koskee kaikenlaista manipulointia uskontojen nimissä. Islamilaisten kohdalla tilanne ratkeaisi hyvin helposti sillä, että kaikki maahan muuttavat joutuisivat allekirjoittamaan sitoumuksen siitä, miten maassa on toimittava. Jos se ei sovi, maahan ei tarvitse tulla. Ainakin pysyvän oleskeluluvan ja kansalaisuuden saamisen ehto se voisi olla, samoin kuin myös riittävä kielitaito. Poikkeuksia voitaisiin sallia erilaisissa asiantuntijatehtävissä toimiville kielitaidon suhteen.

Äänestä
  • Kerrankin samaa mieltä. Mutta meneekö jakeluun vihreille pölvästeille?

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Kerrankin samaa mieltä. Mutta meneekö jakeluun vihreille pölvästeille?

    Ongelma taitaa olla enemmänkin lainsäädännön ja erilaisten kansainvälisten sopimusten tasolla.

    Äänestä

  • TruthStillHurts kirjoitti:

    Ongelma taitaa olla enemmänkin lainsäädännön ja erilaisten kansainvälisten sopimusten tasolla.

    Ja muut maat viis veisaa näistä soppareista toki suomi uunot maksaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Ja muut maat viis veisaa näistä soppareista toki suomi uunot maksaa.

    Sinulla tuskin on tietoa eri maiden reaktioista? Aika monissa maissa on Suomea enemmän maahanmuuttajia.

    Äänestä

  • TruthStillHurts kirjoitti:

    Sinulla tuskin on tietoa eri maiden reaktioista? Aika monissa maissa on Suomea enemmän maahanmuuttajia.

    Turvapaikkaturismi Tanskaan on loppunut lähes täysin, eli siellä on tehty jotain oikein.

    Äänestä

  • Anonyymi00050 kirjoitti:

    Turvapaikkaturismi Tanskaan on loppunut lähes täysin, eli siellä on tehty jotain oikein.

    Niinkö? Kuinka paljon Tanskassa muuten on muualta tulleita?

    Äänestä

Vieraslajit valtaavat paikat. Peli on ilmeisesti menetetty. Puhun nyt kasveista mutta sama suunta on kaksjalkasilla. Tätähän ei ääneen saisi kaiketi sanoa koska tässä kontekstissa joidenkin mielestä puhutaan rikkaudesta. Kyseessä on jokin outo itse hyväksytty oman kulttuurin hidas alasajo. Estämisen yritelmät menevät tietysti r kirjaimella alkavaan kategoriaan joka on kai osa selitystä. No onhan sitä ennenkin sahattu oksaa väärältä puolelta mutta tämä sahaus on lopullista.

Äänestä

Muslimikiintiö eu-alueelle, muuta mahdollisuutta ei ole. Ehkä on jo liian myöhäistä, todella surullista.

Äänestä

Muslimit aiheuttavat ylivoimaisesti eniten häiriötä Euroopassa. Puola ei ota niitä yhtään, eikä ole häiriöitä, kuten ei Unkarissakaan

Äänestä
  • Ainot järkevät maat.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Ainot järkevät maat.

    ovat tyhmiä junttimaita.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    ovat tyhmiä junttimaita.

    Laadukkaita ja parhaita lomailuun juuri turvallisuutensa puolesta, ei kaapusakkia ja katujengejä.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    ovat tyhmiä junttimaita.

    Toivottavasti mussejengi käy sun päälles.

    Äänestä

Hyvällä lykyllä sitä on kuollut tuota ennen. Pitää ruveta viinaamaan ja tupakoimaan niin löhtö tulee nopeammin ja on hauskempi.

Äänestä

"Yhdestoista vitsaus" on norjalaistoimittajan painavaa tekstiä Islamin pimeistä puolista, ja muslimiväestön tuomista ongelmista Euroopassa.
Hege Storhaug on asunut muslimimaissa, ja tutustunut moniin maihin, joissa elämä on muuttunut, ja asukkaiden on ollut pakko mukautua maahanmuuton tuomiin ongelmiin.
Suosittelen lukemistoksi. Muutama vuosi sitten julkaistu kirja aiheutti suurta kohua, mutta faktoja eivät arvostelijatkaan pystyneet tyrmäämään.

Äänestä

Onnea vaan lähitulevaisuuteen, sitä tarvitaan.
Suomalaisnuoret viisaina hankkivat kissoja ja koiria lasten sijaan.

Ei kukaan tervepäinen tee lapsia nykymaailmaan ikiköyhyyteen, matuhelvettiin, ryöstettäviksi, raiskattaviksi, lapsia femakkojen aivopesulle ja kaiken maksajana riistoverolle.
----------------------------------------------

Tulee näin raskaan työn tekijänä oksennusrefleksi tampereella.
On rikos/joutomatua täynnä, romania, narkomaania, parhaaseen työaikaan.
Miksi piti suomikin pilata....?

poliisi ei tee mitään, köröttelee saman kierroksen tarkistamatta romaneja ja matuja koskaan. pelkäävät ressukat.

Koko suomi on kuin itäkeskusta lähivuosikymmenien kuluttua

Ruotsalaisetkin ovat vähemmistönä omassa maassaan 2050 luvulla.
Suomalaiset 2090 luvulla.

Meikäläinen kuori kermat päältä 60-90 luvuilla kun vielä maailma oli terve ja ei mädätetty.Sain elää normaalia hyvää aikaa!!

Onneksi olkoon tulevat sukupolvet ja nykynuoret..lähiaikojen massiiviseen matuhelvettiin ja femakkojen aivovopesulle.poikalapset kuohitaan korvien välistä homokkaiksi pehmoleluiksi joista ei ole edes työhön saati lisääntymään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Suomessa voi 30 vuoden päästä asua yli 700 000 muslimitaustaista ja pääkaupunkiseudulla yli 350 000. Tämä voi synnyttää islamilaisen kuplan, jonka sisällä muslimit elävät omassa todellisuudessaan ja jonka minareettien kutsu kaikaa kauas. Jotta nämä muslimit saadaan integroitua maahamme, tarvitaan ainakin erilaisia tukia ja työmarkkinoita koskevia radikaaleja poliittisia päätöksiä. Muslimien tulosta johtuva uskonnollisuuden nousu voi aiheuttaa tarpeen käsitellä sanan- ja uskonnonvapautta yhä uudestaan. Maahanmuuton pitäisi olla keskeinen teema kaikissa kuntavaaleissa."

Muslimien määrän kasvusta johtuva heidän rinnakkaisyhteiskuntansa vahvistuminen Suomessa voisi vaikuttaa haitallisesti naisten asemaan maassamme. Aikuisten maahanmuuttajien saapuessa heidän mukanaan saapuvat heidän lähtömaidensa kulttuuri, uskonto, tavat ja käytännöt. Maassamme todennäköisesti keskusteltaisiin jatkuvasti sharia-laista ja kasvohunnun käyttämisestä. Kasvohunnun käyttökieltoa ehkä vaadittaisiin."

Pew Research Center julkaisi 2017 kolme skenaariota muslimien määrän kasvusta Euroopassa, ml. Suomi, vuoteen 2050 mennessä.

Joka tapauksessa ainakin somaleilla on jo oma rinnakkaisyhteiskuntansa, jossa ilman muuta mennään sharialaki edellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu