Helluntailaiset uskovat, että kuolleet siirtyvät henkinä tai sieluina johonkin välitilaan tai itse taivaaseen, josta sitten tulevat takaisin maan päälle Kristuksen kanssa.
Mitä järkeä on palata maan päälle tai ylipäätään elää maan päällä, jos kerran Jumalan taivas olisi autuaallisin mahdollinen paikka elää?
Ei ole järkeä kristinuskossa, ei sitten alkuunkaan.
Mitä järkeä on palata maan päälle tai ylipäätään elää maan päällä, jos kerran Jumalan taivas olisi autuaallisin mahdollinen paikka elää?
Ei ole järkeä kristinuskossa, ei sitten alkuunkaan.
Vastaukset 15
Vanhimmat
raamatussa kirjoitettu täysin päinvastoin , kuin helluntailaiset sanoo,
"yhtäkkiä, silmänräpäyksessä , viimeisen pasuunan soidessa. Pasuuna soi , ja
kuolleet nousevat katoamattomina ja me muutumme." 1 Kor: 15: 52
kuolleet kyllä nousevat , mutta ei tänne maan päälle,
"sitten meidät , jotka olemme elossa , jotka olemme jääneet tänne , temmataan
yhdessä heidän kanssaan pilvissä Heraa vastaan yläilmoihin" 1 Tess: 4: 17
"heidän kanssaan" > kuolleet nousevat katoamattomina , ja me muutumme, ja me
heidän kanssaan Herraa vastaan yläilmoihin"
Ei sinne pilviin ja yläilmoihin jäädä asumaan vaan sieltä tullaan alas aikanaan, kun Karitsan häät ovat päättyneet.
ei tarvitse mennä asioiden edelle. kun nyt ensin sinne yläilmoihin ja se on vasta
"VIIMEISEN pasuunan soidessa" 1 Kor: 15: 52
Kai sitä periaatteessa henkenä voi palata tai mennä minne vaan. En ainakaan haluasi palata maan päälle 90-vuotiaan näköisenä, tai 5-vuotiaan näköisenä. En itse asiassa itseni näköisenä ollenkaan. Kai siellä välitilassa tai paratiisissa on muistot pyyhitty ihmisen elämän aikaisista ajatuksista, synneistä sun muusta. Eli elävälle ihmiselle kuolema on kaiken loppu. Samanlaista aikaa kuin ennen syntymääkin. En muista ajasta ennen syntymää mitään. En edes pimeyttä.
Voittaneet palaavst yhdessä Jeesuksen kaa maan päälle 1000v ajaksi näyttämään kuinka kristinuskoa nouvattajen maassa on hyvä elää kun pahantekijöistä pahimmat ovat kuolleena jonnekin työnnettynä Helvetin Mahaan tuomijopäivää kärsimässä.
Järkeä on kun Jumalan muutkin suunnitelmjat ja rohvetijat suavath täättymyhksens tuan 1000v aikana, joka on aljaksemisessava pijakkoinj, luultavaisest maan täyttäjessä 6000v.
Siinä kieppeillä kuitenjih.
Kovaakin kovenpaa tykityst:
https://www.youtube.com/watch?v=ptJ682JdHI4
Mitäs tulee jiemeen kesköön?
Se vähän kovempi sankari lihaksikkuuvessa,
Selef Urge
kyllä sen sitten tietää, kun aika on.
eiköhän ensin olisi syytä keskittyä ihan tämän elämän läpikäymiseen.
"Niinkuin me nyt olemme maallisen ihmisen kaltaisia , níin me tulemme kerran
taivaallisen ihmisen kaltaiseksi."
ja se tapahtuu vasta , "Viimeisen pasuunan soidessa"
Hetkinen! Raamattu sanoo, että Uusi maa ON maanpäällä! Ei taivaassa.
Minun Raamatussani ei mainita taivaallista ihmistä.
Raamatun opetus heti kuoleman jälkeen ja siitä eteenpäin on aivan selvä. Samoin opetus antikristuksen ajasta. Vaatisi useamman raamattutuntin. Ei vaan täällä.
Niin on. Mitään ruumiista irtoavaa sielua ei ole olemassakaan.
Jeesus ei koskaan sanonut, että Taivasten valtakunta olisi taivaassa... päin vastoin, hän oletti sen olevan maanpäällä.
Sielu ns. jälleensyntyy maan päälle lukuisia kertoja riippuen sielun kehitystasosta ja tarvittavista oppiläksyistä. Raamatussakin on maininta jälleensyntymästä.
Sielu ns. jälleensyntyy lukuisia kertoja tänne tai muille planeetoille js se riippuu sielun kehitystasosta ja oppiläksyistä. Raamatussakin on maininta jälleensyntymästä
Valehtelet. Levittelet kuulemiasi itämaan epäjumalattomia saatanan keksimiä valheita.
>>>"takaisin maan päälle"<<<
"Minä menen valmistamaan teille sijaa mutta tulen sitten takaisin ja noudan teidät
luokseni , että saisitte olla siellä missä minä olen." Joh: 14:
"Kun minut ylennetään maasta , minä vedän kaikki tyköni" Joh: 12:
joillakin on kova hinku vaan maan päälle takaisin . . .