Omena???

Vicky Pollard

Eli, voiko omenaa syoda niin paljon kuin huvittaa? Nykysin menee ainakin viis-kuus granny smithia per vuorokausi.

8

2601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eeva

      Melko vaikea sitä on itseään omenalla lihottaa. Viisi kuusi lienee vielä normaali määrä. Laihtuminen riippuu sitten siitä, mitä niiden lisäksi vuorokauden mittaan syöt.

    • paljon

      syöt omenaa. etkö muuta syö??

    • VarmaTieto

      Yhdessä omenassa (n. 150 g) on energiaa about 50 kcal. Käytännössä omena koostuu vedestä ja sokerista, joten kannattaa pitää huoli, että päivän aikana syö myös riittävästi proteiinia.

      -VT

    • Leidi

      Tämä kypsä leidi syö yhden tai kaksi omenaa päivässä. Vatsahapot kun meillä kypsän iän leideillä meinaa tulla ruokatorveen, ei pysty heti aamusta alkaa syömään mandariineja tai appelsiineja.

      Syön töissä aamupäivän välipalana makean omenan, joka ei aiheuta närästystä. Iltapäivällä ja illalla voin jo syödä pari mandariinia. Monesti omenan tilalla on aamupäivällä banaanikin, mutta yritän niitä vähentää nyt. Kahvileipää en osta töihin koskaan.

      Omenan sokerithan on hedelmäsokeria (?), joten ei kai sen pitäisi nostaa verensokeria nopeasti. Mutta en pystyisi syömään 4-5 omenaa päivässä, ellei kyseessä ole pienet kotimaiset syysomenat!

      • GI on

        Siinä 30:n paikkeilla, sanoi kerran eräs ravitsemusterapeutti, joka johtuu hedelmäsokerin hitaudesta! Minulla oli kerran (lievästi) diabeetikko esimiehenä, ja kaikki kahvileivät ja keksit piti olla hedelmäsokerilla makeutettuja hänelle. Hedelmäsokeria on myytävänä sellaisenaankin. Laitan sitä puuron tai viilin päälle.


      • englanniksi

        Löytyi haulla "low-carb diets"!
        http://www.weightlossresources.co.uk/diet/gi_diet/glycaemic_index_tables.htm

        Omenalle on annettu indeksi 38, ja banaani on lähes samaa luokkaa kuin keitetty peruna, jotain 50-60. Samalta webbisivulta voi muuten lukea myös Atkinsin dieetistä. Helppotajuista englantia. On huomattava, että ulkomaiset leivät voi olla erilaisia kuin meidän. Ettei vaan ois ruisleivässä siirappiakin...


    • plopplopplop

      eikö liiallinen omenan syönti ole haitta hampaille? hapattaako se kiillettä?

    • Anonyymi

      Niinkuin sanonta menee "kaikki lihottaa jos syö liikaa" mutta nykytiede "demonisoi" kaiken!
      "Hedelmäsokerit lihottaa..." Valeuutinen jos mikä!
      1-3 omenaa päivässä ei tee pahaa kenellekään.
      Päinvastoin, omenat on mitä terveellisin välipala. Huoletta saa syödä, vatsa ja kroppa kiittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3508
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1526
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe