Onko Saaren Taika huijaus?

Anonyymi-ap

Saaren Taiassa on kultin piirteitä. Ihmiset etsivät jälleenmyyjiltä hullun kiilto silmissä ylihintaisia saippuoita.

Onko tuotteet oikeasti toimivia? Onko raaka-aineet oikeasti laadukkaita? Ovatko raaka-aineet sitä, mitä niiden sanotaan olevan? Onko tuotteet valmistettu oikesti Suomessa? Onko tuotanto oikeasti zero waste? Onko tuotteet oikeasti laadukkaampia kuin kilpailijoiden? Toimivatko tuotteet akneen, kaikilla ihoilla? Toimivatko tuotteet psoriaatikoilla? Entä muihin iho-ongelmiin?

Vai onko Saaren Taika 7 miljoonan euron liikevaihdon arvoinen huijaus? Onhan omistaja kertonut avoimesti olleensa rikollinen...

19

8622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osa Saaren Taika tehdään Suomessa, mutta suurin osa kasvotuotteistahan tulee Englannista! Ja ne hinnat on törkeitä!
      Tiedä sitten sopisko muks herkälle ja allergiselle iholle, jotenkin en oo uskaltanut edes testata.

      • Anonyymi00021

        Mä hölmö tilasin,mut ei käy.Aiheuttaa allergiaa.Eikä muka hyvitetä mitään?


    • Anonyymi

      Ai 7 miljoonan vuositulot, aika hyvän markkinaraon ovat löytäneet!
      Pitäisköhän alkaa markkinoida jotain ” luonnontuotetta”, heh heh.
      Ei jaksa vaivautua, saa jokainen tehdä mitä haluaa, ja ne jotka ostaa niin ittehän päättävät mihin rahansa laittavat ! Joskus kun tarpeeksi kovaa uskoo johonkin niin se voi auttaa!

      • Anonyymi

        Liikevaihto on täysin eri asia kuin vuositulo


    • Anonyymi

      Suurin osa tuotteista tulee Puolasta. Konsepti on sellainen että Puolan tehtaalta lähtee samaa tuotettakohdemaan myyjä lätkäisee niihin oman etiketin.

      • Anonyymi

        Samaa itsekin ajatellut että noin toimii!


    • Anonyymi

      Iltalehdessä oikein mainostetaan, että piri-päästä toimitusjohtajaksi. Eipä olisi onnistunut, jos äippä ei olisi palkannut. Kyllä tuotteet jää ostamatta!

      • Anonyymi

        Sitä hienompi tarina, jos yrittäjällä ollut henkilökohtaisia vaikeuksia ja päässyt tuollaiseen tilanteeseen, että on menestyvä yritys.
        Liikevaihtoa ei kannata katsoa, se on ihan eri juttu kuin yrityksen tulos, joka näkyy olleen jotakin 150 000 euron luokkaa v. 2022. Julkisista tiedoista ihan nettihaulla ja yrityksen nimellä löytyy, ettei tartte arvailla.
        Näin se on kotitaloudessakin: voi olla suuret tulot, mutta jos on suuret menotkin, jää vähän säästöön.


    • Anonyymi

      Minulla hyviä kokemuksia. Hieno vain jos joku pystyy tekemään henkilökohtaisen kasvutarinan elämän aikana. Ei ole multa pois.

    • Anonyymi

      Eiväthän he edes väitä, että kaikki tulisi Suomesta. Verkkosivuilla kerrotaan selvästi, mikä tulee kotimaasta ja mitkä tuotteet ulkomailta.
      Raaka-aineista ja muista tuotteista en pysty kommentoimaan, mutta heidän siivoussaippua on aivan huipputuote. Vaikka on hintava, kestää ja kestää loputtomiin ja on tehokas esimerkiksi suihkunurkan seinien kalkkisaippuakerrostumiin. Millään haisevalla myrkyllä en saanut lasiovesta tahroja pois, mutta tällä lähti.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kovin yrittävät pestä brändiään radio mainoksin…

    • Anonyymi

      Katsoin heidän tuotteidensa ainesosaluetteloita ja voin todeta, että ihan tavallista teollisuustuotetta on. Monet heidän väittämistään ovat vähintäänkin harhaanjohtavia.

    • Anonyymi

      "Suoraan Bulgarian halpatuotannosta Saaren taika nimellä. Ostakaa tyhmät ihmeessä ja kasvattakaa narsistisen rikollisen omaisuutta.Vai pitääkö sanoa ex rikollinen ettei tule kunnianloukkaus syytettä😀" ja tämä oli lainaus vauva.fi -sivustolta.

    • Anonyymi

      Tää Saaren taika on kyllä kusettanut asiakkaita melko railakkaasti 😅. Markkinointi kyllä on ollut melkoisen harhaanjohtavaa, toki ei ole ainoa alallaan. Tuota viherpesua harrastaa monet muutkin taviskosmetiikan brändit todella ovelalla tavalla, ja kuluttaja menee lankaan.

      Kuluttajan todella täytyy tuntea alaa, jotta voisi olla varma luonnonkosmetiikan aitoudesta. Joko osata tulkita ainesosalistoja tai etsiä pakkauksista luonnonkosmetiikka -sertifikaatit. Tosin pienillä luonnonkosmetiikan yrittäjillä ei ole varsinkaan alkuvaiheessa rahkeita/rahaa viedä läpi sertifiointiprosesseja, jotta olisi oikeutettu käyttämään sertifikaattia.

    • Anonyymi

      Saaren Taika jatkaa Karkkipäiväblogin julkaisun jälkeen samaa linjaa. Kertovat blogissa tuoneensa Bulgariasta valmista ruusuvettä Suomeen, missä se on pullotettu ja siihen on lisätty kolmea säilöntäainetta. Tämän jälkeen tuotetta myydään kotimaisena avainlipputuotteena. Kaiken huipuksi blogissa valehdellaan, että ruusuvesi on edellyttänyt jonkinlaista tuotekehitystyötä ja että ruusuvesi tarvitsee säilyäkseen säilöntäaineita, mikä ei ole totta. :D Lisäksi juhlistivat hiljattain suomalaisen työn päivää, vaikka Karkkipäivän laskelmien mukaan tuotteet 80%:sti ulkomailla valmistettuja.

    • Anonyymi

      Ilmeisesti on? Eivät ota vastaan palautteita anonyymisti. Pitäisi laittaa sähköpostiosoite ja he lähettävät jotain kyselyä, aivan älytöntä, enpä lähde siihen leikkiin mukaan. Firmoilla olisi hyvä olla normaali lomake kaikille. Astianpesukonetablettipakkaus muistuttaa liikaa elintarvikepakkausta joku voi epähuomiossa laittaa siitä suuhun, samoja pussimalleja missä on luomuteetä, marjoja tai ruokia. Yhdessä verkkokaupassa oli.

    • Anonyymi

      Kuka uskaltaa noilta huumehörhöiltä ostaa enää yhtään mitään, kaikki on ollut järjestelmällistä kusetusta.

      Eivät osaa edes hävetä😡

    • Anonyymi00020

      On huijausta ja rahat meni hukkaan. Ei luvattuja tehoa ja tuloksia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      630
      2408
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      29
      1187
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1138
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      10
      1036
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      935
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      885
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      93
      795
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      29
      673
    Aihe