Jääkaappia penkoessa löytyi rehuosastolta pari vuotta vanhoja uusia perunoita, jotka ovat iloisesti itäneet. Aika pehmeitä tuntuvat olevan. Vaan jos ne peittelisi mullan alle, niin vieläkö uudistuisivat ja tuottaisivat enemmän mitä ovat, tämän syksyn aikana? Siis pikkupottuja, ei mitään isoja tarvitse tietenkään tulla. Sellaisenaan ovat syömäkelvottomia.
Vieläköhän kerkiisi istuttamaan potaatit?
Anonyymi-ap
26337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Vuoden 2021 uudet perunat eivät voi olla enää hengissä, vaikka ne olisi säilytetty jääkaapissa.
Jääkaappi pitää pyyhkiä puhtaaksi kerran viikossa.
Pistä maahan vaan ne perunat. Minä olen kaivanut maasta nyt useamman viikon ajan viime syksynä maahan jäänneistä perunoista kasvaneita uusia perunoita. Juuri eilen kävin kaivamassa sangollisen uusia perunoita sieltä viime vuotiselta perunamaalta.
Oli melkoinen yllätys silloin kesäkuun alussa, kun huomasin viimevuotisten syksyllä maahan jääneiden perunoiden itäneen ja kasvattaneen vartta. Joten et häviä mitään, jos pistät ne perunasi maahan.
Maahan syksyllä jääneet perunat voivat itää seuraavana keväänä, jos pakkanen ei yletä niihin talven aikana.
Jääkaapissa perunat eivät säily samalla tavalla, koska jääkaappi ei vastaa ominaisuuksiltaan maaperän pintakerrosta, valoa, kosteutta jne.
Mitäpä tuossa häviää, jos ne muutamat perunat maahan laittaa. Onhan tässä vielä syksyä kasvaa.
Olen tässä vuosien varrella tehnyt monenlaista koetta eri kasvien kanssa ja yllättynyt. Bataattiakin viljelin kasvimaassa.
Lapsuudessani laitettiin sisareni kanssa aina jotain siemeniä kasvamaan kukkaruukkuun, jos jotain hedelmiä saatiin ja niissä oli siemeniä. Viinirypäleen siemenistä kasvoi melkoinen puska. Ensimmäiset paprikat, mitkä syötiin 70-luvun alussa, niistä siemenet kasvamaan ja kasvoi aika monta paprikaa. Oli meillä appelsiinipuu, se tosin paleltui yhtenä syksynä, kun se oli ruukussa ulkona ja kukaan ei muistanut tuoda sitä sisälle ensimmäisten hallojen aikaan.
Pitää istuttaa melko aurinkoiseen paikkaan, jos meinaa jotakin satoa saada.
Halla voi nimittäin viedä varret alavilla mailla jo syyskuun puolivälissä.
Hallaharsolla sekin on estettävissä.
Ja säilyyhän ne perunat siellä penkissä vaikka halla runteleekin varret.
Ilman varsia uudet perunan mukulat eivät kasva😉
Aloittajalla tuskin on niitä perunoita mahdottomia, etteikö niitä voi suojata halloilta vaikka lakanoilla tai muilla peitteillä. Muistan omasta lapsuudesta, kun lakanoilla peiteltiin kasveja kasvimaalta hallalta suojaan.
Ja perunaakin kerran kylvettiin aika myöhään kesällä, kun sateinen alkukesä oli pilannut perunamaan, joka oli kylvetty 6. kesäkuuta. Meillä oli runsaasti vielä siemenperunaa kellarissa, niin sitä kylvettiin aivan kesäkuun lopussa maahan ja ne perunat kasvoi hyvin, lokakuussa niitä nostettiin maasta ja ihan hyvä sato saatiin.
Tänään on elokuun.9. päivä.
Suomen lyhyt kasvukausi huomioon ottaen on TÄYSIN eri asia istuttaa perunat kesäkuun lopussa kuin 9. elokuuta.
Höpön höpön, perunaa voi kasvattaa vaikka laatikossa sängyn alla peitettynä niin että varsia ei kasva.
Jopa jouluksi voit kasvattaa uusia perunoita.
Kuka on kieltänyt istuttamasta perunoita elokuussa? Peruna kasvaa uutta perunaa ilman varsiakin lämpimässä.
Olen monta kertaa vienyt vanhoja perunoita elokuussa tutun kaverin metsään ja kyllä siellä on myöhään syksyllä uusia perunoita, pieniä tosin.
Sulla mahtaa olla jätti suuri jääkaappi, kun on jopa rehuosastot sun muut, etkä näe mitä kaappisi sisältää. Varmasti ei kenelläkään ole jääkaapissa parin vuoden takaisia ruokia, kyllä minä ainakin näen mitä kaapissani on, kun sen avaan. Eikä tarvi edes penkoa.
Jääkaapin vihanneslaari on kyllä melkoinen mysteeriboksi. Koskaan ei tiedä mitä yllätyksiä lokeron peräosasta penkomalla löytyy.
Mutta Prisman laari on aina luotettava ja järjestyksessä.
Minulla ei ole koskaan olleet vihanneslaarit käytössä. Aina olen poistanut ne varastoon kun säilytän itsetehtyjä mehuja ja hilloja jääkaapin alaosassa. Sen vähän mitä joskus tuoreita kasviksia on säilyvät sen päivän - pari ilman laarejakin.
Yksi asuvalle liian iso jääkaappi on ongelma myös sähkönkulutuksen suhteen.
Saahan perunoita kaupasta niin mitä järkeä koittaa kasvattaa jostain märätyneistä perunoista.
Maksaa rahaa. Raha on nykyään tiukassa. Perunan istuttamalla saa monistettua monta perunaa ilmaiseksi.
Kannattaa monistaa ne perunat kesäkuun alussa, eli jääkaapin tyhjennys vanhoista perunoista kesäkuun alussa ja perunat maahan kasvamaan. Itäneet perunat vaan useampaan osaan, että jokaisessa lohkossa on ituja. Syksyllä on sitten paljon perunaa taikka on jo kesällä syödä uutta perunaa.
Juupa juu heh hurja summako se mitä ihmisellä menee perunaan kun kaupasta ostaa.Ei eletä mitään 70 luvulla että perunaa perunaa vaan nykypäivänä syödään makaronia ja riisiä.
Mutta kun köyhän ihmisen halvat makaroonit on kaupasta loppu ja niitä saadaan
vasta syyskuussa lisää. Ei kyllä jaksa riisillä niin pitkään kuin Vietnamissa.
Peruna on edullista kaupastakin ostaen. Tosin me kasvatetaan itse perunat, kun on kasvimaa käytössä. Keväällä idätän kaupasta punaisella lapulla ostettuja ruokaperunoita tai hävikkilaatikosta ostettuja, lohkon ne useampaan osaan itujen mukaan ja kylvetään ne kasvimaahan. Syksyllä on perunaa omaan ja naapurin käyttöön.
Syötiin me tänään riisiä ja linssikastiketta intialaiseen tapaan, hyvää oli sekin ja edullinen ruoka.
Saattaa jo usealla perheellä olla matkaa lähimpään kauppaan 15-20 km,
joten on järkevää olla omavarainen myös perunoiden suhteen.
Kasvilampun kanssa voisi kait ämpärissä yrittää kasvatella, jos on vaan sopivan viileä tila käytössä. https://www.kodinkuvalehti.fi/artikkeli/sisusta/puutarha/voit-viela-kasvattaa-uusia-perunoita-joulupoytaan-katso-ohjeet
Suurperheisille löytyy varmaan ämpäreiden sijaan isoja lihalaatikoita, niin
riittää niitä perunoita useampaankin käyttökertaan.