Orpon hallitus ei ole tasapuolinen perintöveroasiassa!

Orpon hallitus suunnittelee suurituloisilta perintöveron poistoa, sen sijaan jos joku pienituloinen perii vaikka asunto-osakkeen niin hänellä perintövero NOUSEE!
Eli perintöveron poisto koskisi vain rikkaita, ei pienituloisia.
Tämä on väärin ja epätasapuolista:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/perintoverosta-luopuminen-hyodyttaisi-kaikkein-varakkaimpia-pienten-perintojen-verotus-kiristyisi/8752358
18346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

ullatus!

Äänestä
  • 🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

    🍒 ­­N­­y­m­f­­o­m­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17964231B

    🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Äänestä

"Perintövero pois" on hyvä populistinen slogan joka uppoaa lahjattomimpaan kansanosaan helposti, kun ei osaa ajatella mitä se tarkoittaa.

Tavan kansalaiselle joka perii vanhempiensa osakehuoneiston, perintövero on erinomainen ratkaisu. Luovutusvoiton vero olisi usein monta kertaa korkeampi. Toivottavasti ymmärretään, että perintövero on köyhän ystävä.

Lisäksi tulee tilanteita, joissa on esim kaksi lasta joista toiselle on käynyt elämässä hyvin ja toiselle ei. Peritään vanhempien asunto. Rikkaampi lapsista ostaa köyhemmän ulos ja laittaa asunnon vuokralle. Oletetaan, että kämpän arvo on 200.000 ja köyhempi saa 100.000e osuudestaan. Köyhä maksaa perinnöstään n. 33.000 luovutusvoiton veroa ja rikkaampi saa verotta sijoitusasunnon. Reilu meininki?

Perintöveron poisto olisi kokoomuslainen tulonsiirto rikkaille - taas kerran.

Äänestä
  • Olen nääntynyt tämän hallituksen päätöksiin.
    Mihin junaan köyhä hyppää että pääsee kaasukammioon heti?
    En jaksa enää elää tässä maassa.
    Hävettää, väsyttää, vituttaa, kusetettu, hyväksikäytetty, pettynyt, voimaton olo elämää kohtaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Olen nääntynyt tämän hallituksen päätöksiin.
    Mihin junaan köyhä hyppää että pääsee kaasukammioon heti?
    En jaksa enää elää tässä maassa.
    Hävettää, väsyttää, vituttaa, kusetettu, hyväksikäytetty, pettynyt, voimaton olo elämää kohtaan.

    Hyvin sanottu. Vittumaisia ministereitä on ainakin persut ja kokoomuksen.

    Äänestä

Montako kertaa samoista tienatuista tuloista täytyy maksaa veroja. Jotta Vasemmisto on tyytyväinen.

Äänestä
  • Miten liittyy perintöä saavan tiliin 60 % ei maksa ollenkaan ja uudistuksessa ne joilla olisi varaa eivät todellakaan maksa.

    Äänestä

  • Etkö pöljä ymmärrä että rikkaathan tuossa hyötyy, pienituloiset joutuu maksamaan entistä enemmän perintöveroja jos perii vaikka vanhempiensa asunnon! Miksi mollaat vasemmistoa kun oikeistohan tuossa väärin tekee?

    Äänestä

  • Turhaan vasenmistoon viittaat, urpo.

    Äänestä

Moneen kertaan maksettu verot jo lopulta perittäväksi tulevista. Pois vaan.

Tässä stanan verohlvetissä pitäisi laskea reipaasti kaikkea omaisuudesta ahneesti kynittävää veroa.

Äänestä

Idiootit eivät vaan tajua että kokoomus on rikkaiden puolue eli 10% suomalaisten etua ajava mafia porukkaa.

Äänestä
  • Juuri näin.
    Ihmiset eivät kykene ymmärtämään, että sellainen kiltin näköinen sopertelija kuin Orpo olisi niin paha ihminen. Kuitenkin juuri sitä hän on.

    Äänestä

Toivottavasti uusi perintöverolaki tulee voimaan. Se on hyvä juttu ja jopa Ruotsin mallin mukainen. Ei tarvi maksaa perintöveroa, hienoa! Makselet vasta sitten veroa, kun rupeat myymään perimääsi omaisuutta!

Äänestä
  • Ja höpöhöpö, köyhä joutuu jokatapauksessa maksamaan veronsa jos perii vaikka asunnon, rikkaiden EI tarvitse maksaa veroja. JA lisäksi: köyhempien perintöverotus KIRISTYY!

    Onko se sinusta oikein? Minusta tuo EI ole oikein että rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy. Monella köyhällä ei ole edes varaa maksaa perintöveroja!!!

    Äänestä

Koska se on muutettu ? Eikö ne ole lomalla vielä ?

Äänestä

Suomalaiset nielee kaiken. Ranskassa oltaisiin jo barrikadeilla osoittamassa mieltä.
Itse perintöverot maksanut ja nyt purkiremonttia maksellaan kyseisestä perinnöstä. Kalliiksi tulee periminen.
Miten tuota rikkaita suosivaa uudistusta perustellaan? Kyllähän sama pitää olla kaikilla.

Äänestä

Kyllä tarvitaan lisää progressiivisuutta perintöveroonkin.
Reilusti

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Orpon hallitus suunnittelee suurituloisilta perintöveron poistoa, sen sijaan jos joku pienituloinen perii vaikka asunto-osakkeen niin hänellä perintövero NOUSEE!
Eli perintöveron poisto koskisi vain rikkaita, ei pienituloisia.
Tämä on väärin ja epätasapuolista:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/perintoverosta-luopuminen-hyodyttaisi-kaikkein-varakkaimpia-pienten-perintojen-verotus-kiristyisi/8752358

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu