https://www.kapitalismi.fi/kapitalismin-uhriluku
Siinä jää kommaridiktaattorit sijalle 2.
Mitäs oikeistolaiset tähän?
Siinä jää kommaridiktaattorit sijalle 2.
Mitäs oikeistolaiset tähän?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Eivät luultavasti mitään, se on sitä parempaa murhaamista...
Joo mm. 1800-luvun orjakauppa jne.
Kapitalismin uhriluku 880 miljoonaa
Kapitalismin suoriin ja oheisseurauksiin kuolleet 1800-luvulta tähän päivään.
MIHIN KAPITALISMIN UHRIT OVAT MENEHTYNEET?
Webarkistosta kyseinen juttu löytyy kun ilmeisesti haluttu poistolla piilottaa:
https://web.archive.org/web/20240222052103/https://www.kapitalismi.fi/kapitalismin-uhriluku
Onhan noita :(
Suurin osa tuosta ei liity mitenkään kapitalismiin.
Kapitalismi perustuu ihmiskauppaan jolla kansantalouden kasvu kerätään mahdollisimman suurissa määrin kapitalisteille itsellensä. Kaivosteollisuus kuten muukin plantaasitalous on murhannut miljoonia ja miljoonia ihmisia vain sen takia että kapitalisti saa viinaa juotavakseen ja huumeita suoniinsa. Työläiselle nuo viinat ja huumet ovat rikos vaan kokkaripersulle ne ovat sallittuja viihdekäyttöön soveltuvia nautintoaineta joita ovat lääkäri määrännet respteillä.
Liittyykö sitten kommunismin mustan kirjan jutut kaikki vasemmistoon?
Joka tapauksessa voittajat taitavat löytyä uhrien määrässä oikeistosta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Le_Livre_noir_du_capitalisme
"Kapitalismin mustassa kirjassa kapitalismin uhrimääräksi arvioidaan noin 147 miljoonaa. "
Itse keksimäsi typerä punatarina.
Herää pahvi.
Onko tämänkin itsekeksimä tarina:
" ('Kapitalismin musta kirja', ei suom.) on vuonna 1998 ilmestynyt ranskalaisten tutkijoiden Gilles Perrault'n johdolla tekemä teos, joka käsittelee kapitalistisen politiikan ja talouden yhteydessä tehtyjä kansanmurhia ja muita ihmisoikeusrikoksia 1500-luvulta 1990-luvulle.... uhrimääräksi arvioidaan noin 147 miljoonaa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Le_Livre_noir_du_capitalisme
Hyi hyi oikeisto, olette murhanneet 47 miljoonaa ihmistä enemmän kuin kommunistit.
Ensimmäinen Maailmansota oli kapitalistien sota. Lienöö tuo ihmiskunnan historia olla täynnä kapitalisten sotia. Siirtomaasotina tunnetut tapahtumat taisivat alkaa Irokeesiliiton sotarikoksena leviten sitten käsittämään koko Maailman. Lieneekö tuo ainoa sota mitä ei ole kapitalisti aloittanut.
Ei tuota tarvitse ihmetellä, kun järjellä vertaa kapitalismin ja sosialismin periaatteita. Kapitalismissa vahvemmalla on oikeus tappaa ja riistää niitä, jolla ei ole voimia ja kykyä puolustautua riistäjiään vastaan. Sosialismin periaate on, että kaikki yhdessä huolehtivat kaikista, eikä heikoimpienkaan perusoikeuksia poljeta, eikä näitä riistetä.
Sosialismivaltioita on ja ne ovat kaikki orjavaltioita. Niissä ei todellakaan pidetä huoli kuin omista hyvistä veljistä.
Näin se on, ja jos mukaan lasketaan oikeistoaate kuten uskonnot niin uhrien määrä monikymmenkertaistuu
Jo on uhriutumista, onko tämä elämäntapa vai poliittinen hurmos?
Pata kattilaa soimaa musta kylki kumpaisellakin?🤔🤨🙄
Mutta muuttuuko ihminen ja mihin suuntaan?🤔🤨🙄
Kapitalismi on pelastanut miljardien ihmisten elämän, kommunismin saldo täsmälleen nolla.
Heteroseksi kaikkein eniten!
Vassarit 100 000 000 Stalin kommarin takia.
Mammonan antikristillisen epäarvoistavan ja riistävän epäjumalan Rahan palvonta on itsestään isästään perkeleestä. Pedon kuvatkin on kuin hiilihankoja
---£
---$
---€
Jo on..jo on..
Se on kommareille ihan oikein.
Biisonitkin meinasi kapitalistin ahneuden takia kuolla sukupuuttoon.
880 000 000 ihmisuhria, ja kuinka paljon eläimiä ja luontoa? Ahneus ja riisto tulee kalliiksi.
Luonnon ja ympäristön tuhot päälle, jotka tappavat myös tulevia sukupolvia tehokkaasti. Ahneus on tuhoisaa.
Sosialistit ja kommarit jäi tässäkin toiseksi 🙄
Tappavaa ideologiaa myydään aivopesukoneistolla. Samalla kyseessä on pudotuspeli monilta yhdelle. Tällä hetkellä tätä "The Winner Takes it All" pudotuspeliä johtaa Elon Musk biljoonalla muiden työstä varastetulla dollarilla.