Puhetta James Bondeista

Sain idean tähän tuosta palstalla olevasta ketjusta, jossa kysellään Kumpi parempi elokuvasarja Indiana Jones vai Mission impossible.

Olen nyt kesällä katsonut televisiosta James Bond -elokuvia (Roger Mooren ja Sean Conneryn, Daltonin, Brosnanin ja Graigin ja vuonna 1969 Bondia näytelleen Lazenbyn suorituksia en ole tänä vuonna katsonut, viime vuonna katsoin vain Roger Mooren Bondit, joskus olen katsonut yhden Brosnanin ja yhden tai kaksi Graigin, Daltonilta ehkä joskus yhden).

Kuka on teistä paras Bond? Voi sanoa enemmän kuin yhden, jos haluaa. Musta Sean Connery ja Roger Moore. Mooren Bondeissa on eniten huumoria, mutta on sitä joissain Connerynkin Bondeissa. Graigin Bondit on mielestäni liian synkkiä.

Kuka on paras Bondin vihollisista? Musta varmaan Blofeld. Hyviä Blofeldina ovat musta elokuvassa "Elät vain kahdesti" (You only live twice) esiintynyt Donald Pleasence ja elokuvassa "Timantit ovat ikuisia"(Dimonds are forever) esiintynyt Charles Gray.

Parhaat Bod-tytöt? Tähän en niin osaa sanoa, mutta ainakin olen pitänyt elokuvassa "Live and let die" olleesta Jane Seymourista.

Entä paras Bond-kappale ? Mää tykkään esim. Shirley Basseyn laulamista "Gold finger" ja "Diamonds are forever", Nancy Sinatran tulkitsemasta "You only live twice" ja Paul McCartneyn ja silloisen bändinsä Wingsin "Live and let die".

16

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä katoin aikoinani kaikki Bondit ja ne oli mulla DVDkin kokoelmana. Moore ja Connery en osaa sanoa kumpi parempi. Siitä daltonista en oikein innostunut. casino Royalissa oli paras aloitus kohtaus, mutta noi torninosturit on mua muutenkin aina kiehtonut. Se oli kans kiva se rautahammas Jaws. noita kappaleita mä en oikein muista. Oisko Tina Turnerin golden eye. Siinähän oli monen vuoden väli ennen kuin se tuli noiden kahden daltonin jälkeen.

      • Joo, Rautahammas on hauska ja myös se yli-innokas poliisi, joka on sivuhahmona elokuvissa "Live and let die" ja olikohan myös elokuvassa "Mies ja kultainen ase".

        Tina Turnerin Bond-tulkinta muistuttaa vähän Shirley Basseyn tulkintoja. Ehkä siinä haettiinkin jotain klassisten James Bondien tunnelmaa.


    • En jaksa noin pitkästi alkaa noita miettimään nyt, mutta Daltonin ja Graigin bondit ovat olleet itselleni mieleen ja tietysti Connerykin...

      Musiikeista lemppareita on, Tomorrow Never Dies, Skyfall, Goldeneye, A View to a Kill, Live and Let Die...

    • Pahan heitit Norppanen...

      Mä luulen, että mulle se "ainoa oikea" Bond ehkä kuitenkin on Moore. Conneryllä on huomattavasti parempaa edustustamista muissa leffoissa.

      Bondin vihollisia en nyt nimeä, en muista niitä riittävän hyvin ja valitettavasti ainakin vanhemmissa Bondeissa ne pahikset oli enemmän tai vähemmän huonoja karikatyyrejä arkkipahiksista. Ilmeikkäitä ja muuta, mutta latteita.

      Bond-tytsitkin on vähän niin ja näin, en ulkomuistista osaa nimetä yhtään enkä äkkiseltään edes löydä mielestäni mielikuvia heistä. Varmasti kukin oikein hyvin sen roolin raameissa, kylläkin.

      Mulle ehkä ne parhaat biisit voisivat olla
      Sheryl Crow - 'Tomorrow Never Dies' ja Chris Cornell - 'You Know My Name'
      mutta muitakin kivoja lurituksia on.

    • Anonyymi

      Sean C. Parempi kuin Roger M.

    • En ole kovinkaan kova Bond-fani, mutta Pierce Brosnanin naama jaksaa aina miellyttää noista eniten.

      • En minäkään ole mikään varsinainen Bond-fani, mutta Roger Mooren ja Sean Conneryn Bondeja olen katsonut ja tykännyt niistä.


      • 1 tai 2 Graigin Bondiakin tullut katsottua ja yksi Brosnanin Bond, mutta en tykännyt niitä niin kuin edellä mainituista.


    • Anonyymi

      Connery on paras sitten moore ja conneryn elokuvia kun katselee niin samaistuu aikaan eli kaikki on normaalia eli paras aika ihmisille ja mooren aikakin hyvää kunnon aikaa dalttoninkin aika on vielä hyvää eli conneryn mooren aikaa kaipaa ja haluaa se oli ihmisten aikaa ja ihmiset oli ihmisiä

      • Joskus minäkin kaipaan sitä aikaa, kun oli vielä lankapuhelimia ja puhelinkoppeja eikä netti ja älypuhelimet vielä hallinneet ihmisten elämää. Tosin nykyajassa on hyvää esim. lääketieteen kehitys ja se, että monista asioista tiedetään enemmän ja osataan varoittaa ihmistä paremmin kuten vaikka tupan vaaroista ja raskasmetalleista.

        1960-1980 -luvuilla oli kyllä hyvää musiikkia ja autot oli mielenkiintoisemman näköisiä. Itse en ole elänyt 1960-70 -luvuilla, mutta tykkään ajan huonekaluista, kankaiden kuvioinneista ja vaikka elokuvista ja mainitusta musiikista, jota kuuntelen aika paljon kuten esim. rockia. Olen kuitenkin ehtinyt nähdä jonkun verran aikaa, jolloin kännykät ei ollu vielä yleisiä ja nettikin oli lapsenkengissään.


      • Anonyymi
        Norppa83 kirjoitti:

        Joskus minäkin kaipaan sitä aikaa, kun oli vielä lankapuhelimia ja puhelinkoppeja eikä netti ja älypuhelimet vielä hallinneet ihmisten elämää. Tosin nykyajassa on hyvää esim. lääketieteen kehitys ja se, että monista asioista tiedetään enemmän ja osataan varoittaa ihmistä paremmin kuten vaikka tupan vaaroista ja raskasmetalleista.

        1960-1980 -luvuilla oli kyllä hyvää musiikkia ja autot oli mielenkiintoisemman näköisiä. Itse en ole elänyt 1960-70 -luvuilla, mutta tykkään ajan huonekaluista, kankaiden kuvioinneista ja vaikka elokuvista ja mainitusta musiikista, jota kuuntelen aika paljon kuten esim. rockia. Olen kuitenkin ehtinyt nähdä jonkun verran aikaa, jolloin kännykät ei ollu vielä yleisiä ja nettikin oli lapsenkengissään.

        50-90 luku niin heti astuu kuin kotiin esim lankapuhelin niin heti tulee kotoisa olo silloin kaikki oli ihmisille tehty ja ihmiset tehnyt


      • Anonyymi kirjoitti:

        50-90 luku niin heti astuu kuin kotiin esim lankapuhelin niin heti tulee kotoisa olo silloin kaikki oli ihmisille tehty ja ihmiset tehnyt

        Näinpä. Tosin kun scifielokuvia katsoo tai lukee jotain tiedejuttuja, niin herää joskus mielenkiinto myös tulevaisuutta kohtaan.


      • Anonyymi
        Norppa83 kirjoitti:

        Näinpä. Tosin kun scifielokuvia katsoo tai lukee jotain tiedejuttuja, niin herää joskus mielenkiinto myös tulevaisuutta kohtaan.

        Tulevaisuus ei näytä hyvältä


    • Anonyymi

      Bondeista parhaita ovat Roger Moore sekä Sean Connery - Duran Duranin tunnari A View to a Kill on suosikkini. Muista Duran Duranin biiseistä en tykkääkään..

      - Sheena

      • Duran Duran ei ole mun suosikkeja kasarimusiikin saralla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      225
      3590
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2214
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      41
      1733
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1623
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1377
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1255
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      8
      1159
    8. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      51
      1084
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      199
      1010
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      957
    Aihe