Uutisotskoita HS:n rasismi-kyselystä

Anonyymi-ap

Kyseessä siis yksi ja sama kyselytutkimus josta erilaisia otsikkoja

Demokraatti: "HS-kysely: Suomalaisille ei ole selvää mitä rasismilla tarkoitetaan"
SSS: "Helsingin Sanomien kysely: Lähes puolet suomalaisista on täysin samaa mieltä siitä, ettei rasismi ole missään tapauksessa hyväksyttävää"

Uutisen voisi otsikoida näinkin: Yli puolet suomalaisista on vamis hyväksymään eriatrvoisen kohtelun. Ei niin että ihmisiä sorrettaisiin rasismin nimissä, vaan niin että kaikki oikeudet eivät kuulu kaikille.

Rasismi on erialisten määritelmien loputon ja upottava määrittelyjen suo, joka kääntyy itseään vastaan. Rikoslaissa on määritelty rangaistavaksi syrjinnäksi toisen asettaminen eriarvoiseen asemaan esimerkiksi työ- tai virkatehtävissä muun muassa etnisen alkuperän, ihonvärin tai kielen perusteella. Niinpä niin. Paitsi että Suomessa on kielikiintiöitä mm ruotsinkielisille ja maaahanmuuttajille, jotka siis ovat rikoslain vastaisia.

Helsingin kaupunki on työllistänyt satoja maahanmuuttajia tehtäviin, joita maahanmuuttajalla ei ole mitään edellytyksiä hoitaa. Esimerkkinä taloushallintoon palkatut suomenkieltä taitamattomat. Kyseessä ei ole positiivinen erityiskohtelu, koska kuka tahansa suomenkielinen, Suomessa asianomaiset koulut ja kokemusta hankkinut henkilö valintatilanteessa päihittää jokaisen suomenkieltä taitamattoman yksilön. Helsingin kaupunki on toiminut *rasistisesti*.

0

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        67
        2395
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1367
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        72
        1160
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        4
        1107
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        78
        822
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        780
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        43
        668
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        82
        660
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        23
        635
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        29
        608
      Aihe