Kyykkykuolema

Anonyymi-ap

Ei osunut silmään että täällä olisi keskustelu.

Justyn Vicky, nuori kehonrakentaja kyykätä 210 kiloa, ilman varmistusrautoja ja vain yhdellä varmistajalla. Ylös ei kuitenkaan päästy ja sanomattakin selvää että takana oleva varmistaja ei tuollaisia nostajan takaa nosta. Nostaja kaatui taakse ja kippasi
tangon eteen, tanko luiskahti niskaan ja mursi niskan ja vaaransi hermoja jotka liittyvät sydämen ja keuhkojen toimintaan.

En laita linkkiä koska se poistetaan kuitenkin.

Mutta vika on siinä että yritti kyykätä aivan liikaa. Sen huomaa jo kun hän ottaa tangon telineestä. Bodarin ei tarvitse tuollaisia painoja (maksimia) koskaan edes harkita. Sitten ei ole varmistusrautoja, ne pitää olla aina kun nostetaan, edes joukko varmistajia ei välttämättä ehdi reagoida. Tässä tapauksessa kaverit tangon molemmissa päissä olisi pelastanut.
Suurin syy on mielestäni some. Jos ei olisi tarvetta leveillä muille niin ei olisi tarvetta asettaa itseään täysin turhan asian vuoksi hengenvaaraan.

Ottakaa nuoret oppia. Ja miksei vanhemmatkin jotka edelleen haluaa machoilla.

5

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Merkillinen suoritus!
      Kaatui taakse ja kippasi tangon eteen?! Mielenkiintoista!
      Jokainen tosissaan kyykännyt osaa, joutuessaan tiukalle ilman varmistusta, pitää tangon ja painopisteen sen verran takana, että pystyy kippaamaan sen taakseen turvallisesti.
      Kuka epäröi niin tehköön etukyykkyä.
      Tosin aloittaja varmaan sanoisi, että silloin kyykkääjä kaatuisi taaksepäin ja ruhjoisi tangolla kurkkunsa!

      • Anonyymi

        eli kaatui perseelleen ja nojautui eteen vitun tampio


    • Anonyymi

      Yksi isoimmista virheistä, että ei huolehdita riittävästä turvallisuudesta, kun ollaan nostamassa rautoja, joita ei täydellä varmuudella olla saamassa ylös. Sometreenareilla on riittävästi intoa, riittävästi horkkaa, riittävästi itsevarmuutta, mutta taito ja kokemus puuttuu.

      • Anonyymi

        tuossa oli jopa useampi kymmenen kiloa liikaa. ego oli kova.


    • Anonyymi

      Epäkkäiden/niskan treenaaminen ei ole turhaa. Vahvalla niskalla säästyttäisiin juuri tällaisilta tilanteilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      166
      2149
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2092
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1542
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      122
      1461
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      467
      1293
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      76
      1068
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      52
      898
    8. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      891
    9. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      229
      809
    10. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      356
      795
    Aihe