Ajan näyttämisen lisäksi? Digikelloissahan noita on valtavasti mutta eniten oikeastaan kiinnostaisi että mistä toiminnosta tai "komplikaatiosta" olisit valmis maksamaan automaattikellossa?
Itselleni tulee mieleen muutamakin: viikonpäivä ja päiväys on kätevä, erityisesti autonaattikellossa on kiva seurata käyntivaraa ja toisaalta mielestäni kuunkierto on aika kiehtova. Mutta toisaalta jos haluaa nämä kaikki, maksaa viisinumeroisen hinnan ja kellotaulusta tulee aika teknisen näköinen.
Mitä toimintoja pidät tärkeänä kellossa
9
391
Vastaukset
- Anonyymi
Kuun vaiheet olisi aika kiva.
Tuntiosoitin mallintaa maan pyörimisliikettä oman akselinsa ympäri ja vuodenkierto on maan kierros Auringon ympäri, vähän pyöristettynä. Kuukausi on kuun kierto maan ympäri, aika paljon pyöristettynä. Aja laskumme on kuitenkin vain taivaankappaleiden tanssia
Siksi kuu on hyvä pitää mielessä. Käytännössä nuo kuukellot on aika kalliita. - Anonyymi
Runollinen ajatus. Astronomia toki kiinnostaa mutta minusta vain tunnit ja minuutit on tärkeitä ranteessa. Itse asiassa tulisin toimeen pelkillä tunneilla mutta ärsyttää kun meistersinger on tehnyt siitä "jutun". Niin että tunnit ja minuutit kiitos!
- Anonyymi
Kalenteri on kiva lisä ja usein tarpeen, jos sen myöntää.
- Anonyymi
Kalenteria harvemmin tarvii töissä kun edessä on aina kone jonka alanurkassa on pvm. Kännykkä toimii kalenterina. Jos pelaa kynällä ja paperilla päiväys on ok.
Minullekin aika on tärkeä enkä muista koskaan ottaneeni aikaa kellolla vaikka siinä on aja ottomahdollisuus. Päiväys on nii. Pieni että harvoin muistan sen tarkistaa. Lähes joka kuunvaihteessa se heittää. Koristeitahan nuo on kellotaulussa, näyttää tehokkaalta ja dynaamiselta kun on urheilukello!
- Anonyymi
Yksi asia mitä EI ole tietsikan ruudulta (kuten pvm töissä) tai kännykällä (kuten esim hälytys tai kuun vaihe) on automaattikellon viritysaste.
Olen miettinyt että tuollainen olisi
kiva pikku aktiivisuusmittari ja varsinkin jos on vähän tyyriimpi kello, kuten automaatit usein ovat ja jota ei sen takia koko aikaa pidä, olisi kiva yhdellä vilkaisulla nähdä käyttöön otettaessa että riittääkö viritys vai pitääkö vetää nupista pari vetoa. - Anonyymi
Soiva mekaaninen kello olisi kiva.
- Anonyymi
Ne on aika tyyristä, riippuu tosin riittääkö pelkkä herätystoiminto vai haluaako ns. kuurojen kellon joka kertoo äänellä kellon ajan.
Erityisesti matkustavaiselle on GMT mukava lisä. Siinä voi pitää esimerkiksi virallista paikkakunnan aikaa varsinaisessa ajannäytössä, GMT -viisarin näyttäessä kotiaikaa sekä GMT -kelloissa yleensä olevaa 24 H -kehää kiertämällä saa näytille vielä vaikka välilaskupaikan ajan.
Kotioloissa ja töissä on myös toisinaan hyvä nähdä yhdellä vilkaisulla, mikä UTC -aika on tai vaikka Tokion tahi New Yorkin paikallinen aika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233071Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122169Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.702013Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001853Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761583Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥401366Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141292Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001275- 1111095
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151076