Odottamaton käänne treffien jälkeen

Anonyymi-ap

Ensitreffeillä miehen kanssa jonka jollain lailla tiesin ennestään joidenkin vuosien takaa. Lasten harrastuksen parissa useasti silloin juteltu. Nyt törmäsimme toisiimme deittisivustolla.
Juttu alkoi heti luistaa viestien muodossa ja niitten perusteella tuntui olevan molemminpuolista kiinnostusta. Paljon samoja kokemuksia ja kiinnostuksen kohteita asioista.
Ensitreffeillä mieheltä lämmin vastaanotto halauksin. Kahvilassa mukavaa keskustelua ja nauruakin riitti.
Lopuksi mieheltä jälleen halaus ja suudelma suulle ja sanoi että nähdään uudelleen.
Myöhemmin kysyin minkälainen fiilis hänelle jäi treffeistä. Hän kertoi että ihan hyvä, mutta vähän hän jäi miettimään, että onko meistä pariksi.
Vaisto kuulemma sanoi ettei meistä olisi. Ei osannut selittää. Sanoin hänelle , että miksi hän sitten suuteli suulle ja sanoi vielä perään että nähdään uudelleen. Ei kuulemma osannut sanoa, mutta ei ollut ihan kuulemma ollut varma pois lähtiessä ja suudellessa. Samana iltana sitten yhtäkkiä olikin sitä mieltä ettei meistä ole pariksi.
Hämmennys on suuri. Ristiriitaiset tunteet jäi. Miksi mennä suutelemaan ja sanoa että nähdään uudelleen, jos ei sitten kuitenkaan. Siihen en usko että hänellä olisi sillä hetkellä ollut toisia ehdokkaita kumppaniksi. Oli todella kiinnostusta molemmin puolin. Pettymys suuri. Mikä ihme sai käyttäytymään noin.

4

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ollut sitä kuuluisaa kemiaa/kipinää.

    • Anonyymi

      Olen myös saanut suudelman ja ehdoituksen nähdä uudestaan. Myöhemmin on muuttunut mieli. Ehkä kuuluit niihin ehkä ihmisiin, joita minulla tuntuu olevan aika paljon. Siis annan lopulta pakit, kun sitä syvempää kiinnostusta ei ole. Itse olen sen verran rationaalinen, että minulle riittää alussa miehen mielenkiintoisuus. Luotan siihen, että seksi yms. muu tulee toimimaan. Jos ei toimi, niin ainakin olen löytänyt henkisesti mukavan miehen. Jatkoa voi miettiä myöhemmin.

    • Anonyymi

      Ja vielä se, että jos on ollut mukavaa, niin helposti tulee sanottua, että nähdään uudestaan... Haluaisitko itse tyhjänlupailijan? Itse en ehdota mitään ellen ole ihan varma. Jos olen epävarma, niin en sano mitään.

    • Anonyymi

      Mies tajusi että hän oli lankeamassa samaan miellyttämisenhalu-ansaan jolla oli saateltu matkaan edellisetkin epäonnistumiset. Hän tajusi onnistuneensa treffeillä erittäin hyvin, mutta dynamiikka joilla asiat etenivät oli hänelle kalliimpi kuin sinulle.

      Tästä hän näki suoraan että suhde kanssasi ei tulisi toimimaan. Sinä kaipaat mieheltä hehkutusta ja siksi sinä pidit treffeistä ja niille saatiin positiivinen sävy. Mies - kokemustensa summana - tietää että pystyy tähän hehkutukseen yksien treffien ajan, tapailun alkupuolella, parisuhteen ensimmäisinä vuosina.... mutta ei kumppanina. Hän tunnisti jäävänsä lopulta huomiotta, vaille energiaa tuottavaa kumppania ja kun hänen energiansa olisi käytetty loppuun mitä jäisi jäljelle? Ei mitään, sinä tulisit tyytymättömäksi, kemia katoaisi ja etsisit uuden hehkuttajan.

      Tämän kaiken mies luki treffien dynamiikasta. Sellaisten treffien jotka olivat sinulle miellyttävä kokemus, koska sellaiseksi treffit tulevat kun mies kantaa sinut maaliin. Toki mieskin piti niistä treffeistä, mutta näki että mitään suhdetta siitä ei tulisi näillä eväillä.

      Meissä miehissä on aina vain enemmän ja enemmän yksilöitä jotka emme enää kanna naisia maaliin. Koska se ei toimi suhteessa, oikeassa parisuhteessa.

      Suudelmassa ja kehoituksessa "nähdään uudelleen" hän kuitenkin jätti oven auki, sinun tahdollesi, sinun energiallesi, sinun toiminnallesi. Jos valitset tehdä osasi niinkuin kuuluukin niin suhde voi olla mahdollinen. Jos jäät odottamaan miehen kantavan sinut maaliin niin hän ei sitä tule tekemään.

      Tämä on tasa-arvoisen ja molemminpuolisesti kunnioittavan ja huomioivan suhteen teesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      144
      5800
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3586
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      122
      2815
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2498
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      29
      1939
    6. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      263
      1851
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      49
      1800
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1626
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1587
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1540
    Aihe