Onko kuinka laadukas, pelaako huolto? Ollut vähän hahmoton minulle mutta körkimerkkejä vähän edullisempi.
Zenith kokemuksia
10
579
Vastaukset
- Anonyymi
Hyviä on ja huolto pelaa.
- Anonyymi
On juuri niinkuin sanot: no-nonsense laatukello, joilla on melko hyvä historiakin, mutta hypeä ja hintaa on vähemmän.
- Anonyymi
tuolla olis tarjolla zenith 230 s ja näkyy olevan myös omegan seamaster 600: https://www.huuto.net/kohteet/zenith-230-s/586316516
- Anonyymi
Hauska juttu, haltuuni oli tullut perintönä sellainen vedettävä miesten Zenith, arvelin sen olevan 50-lukuinen mutta kuulemma 60-luvun alkua. No, vein sen kellosepälle tuohon mannereheimintien varteen uutta ranneketta varten ja kelloseppä tarjoutui samalla vaihtamaan tiivisteen, suostuin kun oli edullinen toimenpide. Osoittautui että tiivisteestä oli jäljellä enää pientä muhua kelloin sisällä. Kelloseppä arveli tiivisteen olleen alkuperäinen ja on mahdollista ettei kelloa ole juuri huollettu,. Silti se tuntui aika tarkastikin pysyvän ajassa. Päättelin että oli kohtuullista suoda näin hyvälle kellolle täysi huolto ja uuden hihnan kanssa se pääsee jatkossa ns pukukelloksi.
- Anonyymi
Zenithissä on enemmän tyyliä kuin Omegassa ja Rolexissa
- Anonyymi
Zenith kellot mekaaniset (automaatit) ovat arvokkaita keräilyharvinaisuuksia-70 lukuun saakka. Sveitsiläinen Zenith valmisti laadukkaat koneistot itse kelloihin ja ne on juuri niitä keräilykappaleita, 28800 sykkeellä automaatti se arvokkain (monta versiota)!
Myöhemmin Zenith myi lisenssin USAlle ja käytti myös jalanilaisia tusinakoneistoja, siinä arvokkuus ja laatu pilattiin. Näissä vanhemmissa "aidoissa" Zenith koneistoissa ei käytetty muovia edes päivyrissä, kuten Omega kelloissa (tyyppivika)!
Zenith on juhlakello jos sellaisen sattuu hyväkuntoisena löytämään, hyvästä kannattaa maksaa (jos saa perinnöksi pidä se).
Omassa kokoelmassa täysin huollettuja 28800 koneistolla pari kappaletta, eikä vaihtoa mihinkään muuhun kellomerkkiin! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Zenith kellot mekaaniset (automaatit) ovat arvokkaita keräilyharvinaisuuksia-70 lukuun saakka. Sveitsiläinen Zenith valmisti laadukkaat koneistot itse kelloihin ja ne on juuri niitä keräilykappaleita, 28800 sykkeellä automaatti se arvokkain (monta versiota)!
Myöhemmin Zenith myi lisenssin USAlle ja käytti myös jalanilaisia tusinakoneistoja, siinä arvokkuus ja laatu pilattiin. Näissä vanhemmissa "aidoissa" Zenith koneistoissa ei käytetty muovia edes päivyrissä, kuten Omega kelloissa (tyyppivika)!
Zenith on juhlakello jos sellaisen sattuu hyväkuntoisena löytämään, hyvästä kannattaa maksaa (jos saa perinnöksi pidä se).
Omassa kokoelmassa täysin huollettuja 28800 koneistolla pari kappaletta, eikä vaihtoa mihinkään muuhun kellomerkkiin!Zenith tekee koneistonsa itse ja myy joillekin valmistajille myös. Ei ole mitään USA tai japanilaista kuraa. On ElPrimero ja Elite koneistot ja niiden variaatioita. Mm. Rolex käytti ElPrimeroa Daytonassaan alkuvaiheessa.
- Anonyymi
Vaari vainajan perintö kello on zenith. Jätättää niin piristi että kolmesti olen jo viikon aikana myöhästynyt töistä. Pomo ei usko että kellon syy. Syyttää minua välinpitämättömyyttä työtä kohtaan. Nyt lähtee halvalla jos joku tahtoo myöhästellä.
- Anonyymi
Teetkö itse kellosepän töitä? Tulet myöhässä työpaikalle, etkä osaa korjata kelloasi?
- Anonyymi
On se kovaa jos ei omista mitään muuta kelloa tai laitetta jossa on kello.
Miten pärjäsit ennen vaarin perintökelloa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4613927Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181672- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991398Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 521286
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441069
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331057