Zenith kokemuksia

Anonyymi-ap

Onko kuinka laadukas, pelaako huolto? Ollut vähän hahmoton minulle mutta körkimerkkejä vähän edullisempi.

11

814

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyviä on ja huolto pelaa.

    • Anonyymi

      On juuri niinkuin sanot: no-nonsense laatukello, joilla on melko hyvä historiakin, mutta hypeä ja hintaa on vähemmän.

    • Anonyymi

      tuolla olis tarjolla zenith 230 s ja näkyy olevan myös omegan seamaster 600: https://www.huuto.net/kohteet/zenith-230-s/586316516

    • Anonyymi

      Hauska juttu, haltuuni oli tullut perintönä sellainen vedettävä miesten Zenith, arvelin sen olevan 50-lukuinen mutta kuulemma 60-luvun alkua. No, vein sen kellosepälle tuohon mannereheimintien varteen uutta ranneketta varten ja kelloseppä tarjoutui samalla vaihtamaan tiivisteen, suostuin kun oli edullinen toimenpide. Osoittautui että tiivisteestä oli jäljellä enää pientä muhua kelloin sisällä. Kelloseppä arveli tiivisteen olleen alkuperäinen ja on mahdollista ettei kelloa ole juuri huollettu,. Silti se tuntui aika tarkastikin pysyvän ajassa. Päättelin että oli kohtuullista suoda näin hyvälle kellolle täysi huolto ja uuden hihnan kanssa se pääsee jatkossa ns pukukelloksi.

    • Anonyymi

      Zenithissä on enemmän tyyliä kuin Omegassa ja Rolexissa

      • Anonyymi

        Zenith kellot mekaaniset (automaatit) ovat arvokkaita keräilyharvinaisuuksia-70 lukuun saakka. Sveitsiläinen Zenith valmisti laadukkaat koneistot itse kelloihin ja ne on juuri niitä keräilykappaleita, 28800 sykkeellä automaatti se arvokkain (monta versiota)!
        Myöhemmin Zenith myi lisenssin USAlle ja käytti myös jalanilaisia tusinakoneistoja, siinä arvokkuus ja laatu pilattiin. Näissä vanhemmissa "aidoissa" Zenith koneistoissa ei käytetty muovia edes päivyrissä, kuten Omega kelloissa (tyyppivika)!
        Zenith on juhlakello jos sellaisen sattuu hyväkuntoisena löytämään, hyvästä kannattaa maksaa (jos saa perinnöksi pidä se).
        Omassa kokoelmassa täysin huollettuja 28800 koneistolla pari kappaletta, eikä vaihtoa mihinkään muuhun kellomerkkiin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Zenith kellot mekaaniset (automaatit) ovat arvokkaita keräilyharvinaisuuksia-70 lukuun saakka. Sveitsiläinen Zenith valmisti laadukkaat koneistot itse kelloihin ja ne on juuri niitä keräilykappaleita, 28800 sykkeellä automaatti se arvokkain (monta versiota)!
        Myöhemmin Zenith myi lisenssin USAlle ja käytti myös jalanilaisia tusinakoneistoja, siinä arvokkuus ja laatu pilattiin. Näissä vanhemmissa "aidoissa" Zenith koneistoissa ei käytetty muovia edes päivyrissä, kuten Omega kelloissa (tyyppivika)!
        Zenith on juhlakello jos sellaisen sattuu hyväkuntoisena löytämään, hyvästä kannattaa maksaa (jos saa perinnöksi pidä se).
        Omassa kokoelmassa täysin huollettuja 28800 koneistolla pari kappaletta, eikä vaihtoa mihinkään muuhun kellomerkkiin!

        Zenith tekee koneistonsa itse ja myy joillekin valmistajille myös. Ei ole mitään USA tai japanilaista kuraa. On ElPrimero ja Elite koneistot ja niiden variaatioita. Mm. Rolex käytti ElPrimeroa Daytonassaan alkuvaiheessa.


    • Anonyymi

      Vaari vainajan perintö kello on zenith. Jätättää niin piristi että kolmesti olen jo viikon aikana myöhästynyt töistä. Pomo ei usko että kellon syy. Syyttää minua välinpitämättömyyttä työtä kohtaan. Nyt lähtee halvalla jos joku tahtoo myöhästellä.

      • Anonyymi

        Teetkö itse kellosepän töitä? Tulet myöhässä työpaikalle, etkä osaa korjata kelloasi?


      • Anonyymi

        On se kovaa jos ei omista mitään muuta kelloa tai laitetta jossa on kello.
        Miten pärjäsit ennen vaarin perintökelloa?


    • Anonyymi00012
      UUSI

      Huippulaatua. Laatukello.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1482
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      183
      1219
    3. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      105
      1147
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      69
      845
    5. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      840
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      781
    7. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      49
      770
    8. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      751
    9. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      681
      704
    10. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      689
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      647
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      632
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      10
      627
    14. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      617
    15. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      593
    16. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      585
    17. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      563
    18. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      561
    19. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      554
    20. On upeaa olla

      PerusSuomalainen 👍 ja tehdä töitä Suomen ja Suomalaisten hyväksi 👍
      Pyhäjärvi
      227
      550
    Aihe