Kielletty ihastus

Anonyymi-ap

Miten päästä eroon kielletystä ihastuksesta?
Olen onnellisessa parisuhteessa, meillä on lapsia ja niin on tämä mieskin tahollaan. Näemme lähes päivittäin ja tätä on melkein mahdotonta estää, koska lapsemme ovat vielä pieniä ja hyviä kavereita.
Välillämme on selvästi suuria tunteita, mutta enhän voi tietää varmaksi, kuvittelenko vain. Mies flirttailee aika selkeästi, mutta on myös toisaalta luonteeltaan avoin ja aika rohkea. Haluaisin kertoa tunteistani, jotta pääsisin tämän asian yli. Ihastus ei ole itsellään hälventynyt mihinkään. Miten kertoa asia niin, että toinen ei kuitenkaan pelästy ja ahdistu? Kertoisin tästä siis itseni vuoksi.
-ihastunut

7

685

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voit ajatella aivan mitä haluat. Kukaan muu ei pääse aivojesi sisälle.
      Mutta teoistaan ihminen tunnetaan.
      "Mies flirttailee aika selkeästi" - onko tuon tason mies todella mielestäsi ihailun arvoinen?!

    • Anonyymi

      Ihastuksia tulee ja menee, kaikille. Vain typerät "kertovat ihastuksestaan itsensä takia" ja näin saattavat ensinnäkin kummatkin hyvin kiusalliseen tilanteeseen ja toiseksi nolaavat oman parisuhteensa sekä tietenkin viestivät, että viis veisaavat toistenkaan parisuhteista.

      • Anonyymi

        Kiitos tästä kommentista. Olet luultavasti oikeassa. Tuskallista vain odottaa ja odottaa, että ihastus lähtee pois. Ajattelen, että ihastus hälvenisi, kun asian pamauttaisi päin näköä, eikä tarvitsisi miettiä enää, että mitähän toinen ajattelee ja oliko tämä nyt flirttailua ja pohtia näitä samoja juttuja aina vaan. Luulen, että hän sanoisi melko suoraan, mikä on hänen näkemys. Pystymme avoimesti puhumaan kaikesta. Mielessäni näen, että naurettaisiin yhdessä toisillemme ja jatkettaisiin omissa elämissä eteenpäin. Olen varma, että hän flirttailee minulle, mutta en tiedä myöntäisikö hän tunteitaan.


      • Samaa mieltä. Luulen että tuon ihastuksesta kertomisen perimmäinen tarkoitus ei ole ihastuksen poistaminen, vaan selvittäminen, että onko toinenkin ihastunut.

        Sitten jos ihastus saa vastakaikua ollaan vielä pahemmassa tilanteessa.

        Jos haluat kertoa ihastuksestasi jollekin, niin kerro vaikka äidillesi/isällesi/miehellesi. Silloin punnitaan, haluatko oikeasti ihastuksestasi eroon.


    • Anonyymi

      Toimiva keino on puksutella se himo pois. Ei sitä missään ole kielletty.

    • Anonyymi

      Onko tämä mies yksinhuoltaja, missä te sitten näätte?

    • Anonyymi

      Kerro omalle puolisollesi, se voi auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      50
      2662
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      73
      2261
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1651
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      50
      1136
    5. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      281
      986
    6. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      49
      957
    7. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      69
      864
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      15
      854
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      19
      769
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      54
      751
    Aihe