Vassujen mukaan rahan jakaminen mm. loisille pelastaa talouden kun tulee ostovoimaa. Kas kun eivät ehdota että joka suomalaiselle ja matullekin jaetaan miljoona euroa niin vau! kyllä lisääntyy ostovoima ja talous pelastuu.
Voi pyhä yksinkertaisuus miten typeriä vassut ovat. Neljä vuotta jakelivat rahaa loisille ja ulkomaille mutta mitään eivät oppineet vaikka talous sukelsi nopeammin ja jyrkemmin kuin koskaan.
Leikkaukset ovat oikea keino, ainakin loisilta leikkaaminen
Se aiheuttaa intoa tehdä töitä jopa kaikkein työtävieroksuvissammakin vihervassussa.
Loiset töihin tai kärsiköön nälkää jos työ ei kelpaa.
Voi pyhä yksinkertaisuus miten typeriä vassut ovat. Neljä vuotta jakelivat rahaa loisille ja ulkomaille mutta mitään eivät oppineet vaikka talous sukelsi nopeammin ja jyrkemmin kuin koskaan.
Leikkaukset ovat oikea keino, ainakin loisilta leikkaaminen
Se aiheuttaa intoa tehdä töitä jopa kaikkein työtävieroksuvissammakin vihervassussa.
Loiset töihin tai kärsiköön nälkää jos työ ei kelpaa.
Vastaukset 28
Vanhimmat
tyhmähän sinä olet.
Kansalaispalkka on vain riittävä minimitulo jolla pärjää- ja kansa on hyvinvoinnissa.
Suuremmat summat ei enää toimisi samalla tavalla eli palautuisi heti käytön myötä veroina valtiolle.
Suomessa äärioikeisto tuhoaa kansaa köyhyyteen nykyään.
Urpotar ja oikeisto jakaakin tuota väärää rahotusta eli isot tuet rikkaille joka ei hyödytä kansaa eikä suomea vaan menee suoraan ulkomaille.
Sanna Marin jakeli rahaa sinne tänne eikä jäänyt kuin velkaa kirstun pohjalle.
Porvarien velkaa pohjalla 106 400 000 000 euroa.
Aiemmat hallitukset velkaa 1mrd/v, Sanna 12,5mrd/v.
Ok.
Toivon että itse kuolet nälkään ja köyhyyteen! Pidä typerät perustulosi. Ei niitä kaipaa kukaan!
Missähän kuplassa sinäkin rassukka elelet. Mikään ei ole mihinkään sukeltanut kuin vain teidän mielessänne, jotka on aivopesty.
No ainakin vienti romahti, talous taantumaan jne. Tämä siitä huolimatta että Sanna otti 50mrd uutta velkaa!! Kukaan muu ei ikinä ole pystynyt mihinkään vastaavaan!
Ei ihme että Sanna otti jalat alle.
Aika hauska kun otit tuon loisimisasian esille. Persuja äänestäneistä 30% on työttömiä. SDP:n kannattajista työttömiä on vain 7%. Maahantulijoistakin työttömiä on vain 27% eli aika vähän kun miettii ettei lukumääräkään ole suuri.
Mitähän perseestä noita lukuja oikein vetelet? Keksit niitä itse ja sitten uskot niihin.
Ei ole ihme että talous tuhoutui kun demarien taloudenpito on tuollaista.
Nämä 30% persujen äänestäjistä vaihtavat vasempaan kun kauhukabinetin leikkaustalkoot saadaan käyntiin.
Tuskin mielikuvitustyöttömät mihinkään vaihtaa.
Pienituloisilla rahoja ei kerrytetä säästötileille, vaan kaikki menevät käyttöön eli palautuu.
Niin palautuvat. Rahaa on turha kierrättää ylimääräistä, sen verran vaan että varmuudella kaikki palautuu.
Jos rahaa jää yli, kuten rikkaille, eikä kaikki palaudukaan niin sehän on huono juttu. Siksi vassut haluavat verottaa rikkaita lujasti että kaikki raha palautuisi.
Rahaa ei saa jakaa liikaa vaan pitää varmistaa että se kaikki palautuu. Siksi on syytä leikata.
Olen aina ihmetellyt tuota ideologiaa että raha palautuu täysmääräisenä.
Otetaan esimerkki.
Citymarketin eteen pystytetään koju jossa annetaan rahaa sillä edellytyksellä että sillä ostetaan kaupasta jotakin.
Kun päivän päätteeksi aletaan laskea niin joo raha palasi kassaan mutta hyllyistä hävisi tuotteita, osa oli ulkomailta tuotuja.
Eli palasiko se raha ihan oikeasti takaisin?
Pelataan vähän matematiikalla.
Rahaa jaettiin 100 000€ ja asiakkaat ostivat 100 000€ tavaraa.
Verottaja vie ensin päältä vajaa 20 000€.
80 000€ karkeasti puolet menee tavaroiden ostoon joten 40 000€ jää kaupalle josta maksetaan kiinteistökulut (itse rakennus, sähköt yms.) sitten palkat ja ta maksut.
Kaupalle jää ehkä 5000€
Eli palasiko raha oikeasti takaisin kaupalle?
Sama juttu valtion rahalla, se karkaa kiinaan, muualle maailmalle ja jopa venäjälle.
Aika vähän palaa takaisin antajalle.
Eikö Riikka paran sanoihin voikaan luottaa?
Riikka itse sanoi ennen vaaleja että "se ei meille käy"...
Kovalla ärrällä kuin rrrasismi. Painottaen. Harjoitelkaa.
Sinä olet loisista pahin! Mene itseesi.
Siis vieläkö heitellään tuota lois ym. tematiikkaa, jot olis isompikin ihmisryhmä, joka ei työllistymään halua?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17973612/kurjistuksia-perustellaan-uurbanilla-legendalla
Talousoikeisto syrjii, leimaa ja vihapuhuu kansanryhmiä vastaan, eikö pitänyt olla 0-toleranssi???
Sinä olet nyt tainnut nielaista syötin koukkuineen päivineen.
Kyllä me voimme ottaa lisää velkaa ja verottaa hyvätuloisia niin paljon ettei hyvätuloisia ole enää olemassakaan.
Paremåi tämä Purran malli viedään köyhiltä ja jaetaan rikkaille.
Ja rahat jaetaan kavereille mitä saadaan leikkauksilla säästettyä.
Kerropa missä ne työpaikat ovat? Oletan että ne ovat suurimmaksi osaksi helsingin ympäristössä olevia alipalkattuja töitä. jos sieltä sattuu asunnon löytämään niin niillä palkoilla ei vuokria makseta. Muualta suomesta ajetaan teollisuus alas vihreiden idealistien toimesta. Koulut suljetaan. Terveyskeskukset menivät jo. Näin niitä työttömiä tulee kuin runsauden sarvesta jatkuvalla syötöllä.
Asiat eivät ole niin yksinkertaisia. Ensinnäkin valtion budjetissa on myös tulo puoli. Leikkausten vaihtoehtona ovat verojen korotukset.
Toiseksi Suomessa on ihmisiä, jotka eivät kykene tekemään työtä tai elättämään itseään. Näitä ”loisivia” ryhmiä ovat mm. lapset, eläkeläiset ja pahasti vammaiset. Myös monet opiskelijat nostavat ilmaisia tukia ja valtio maksaa koulutuksen heidän puolestaan.
No joku tässä yksinkertainen on
"Loiset töihin tai kärsiköön nälkää jos työ ei kelpaa"
"Näitä ”loisivia” ryhmiä ovat mm. lapset, eläkeläiset ja pahasti vammaiset. Myös monet opiskelijat"
Niin kärsikööt sitten
Ihan voivat Sannaa kiittää tilanteesta. Neljä vuotta oli Sannalla aikaa korjata tilanne, mutta ei häntä Suomen köyhät kiinnostaneet. Rahat jaettiin ulkomaille ja -maalaisille sekä ilmastohumppaan.
On todella fariseuslaista tekopyhyyttä demarien huuto köyhien puolesta tässä vaiheessa.
Vihreän puolueen puoluetuen voisi lakkauttaa. Sillä ruokkisi jo monta pummia.