Menen kesällä nykyisen työni ohella hetkeksi myös toiseen duuniin, niin minun pitää ilmeisesti hankkia sitä varten uusi verokortti? Täytyykö verokortteja olla aina siis työpaikkoja vastaava määrä? Kun haen uutta korttia, pitääkö minun tietää sekä nykyisen työni että tämän tulevan lisätyön tulot? Lasketaanko veroprosentti siis ottaen huomioon kaikki työpaikat vai jotenkin "työpaikkakohtasesti"? Osaisko joku kertoa?
verokorteista
ekstra
4914
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
verokortissasi lukee että se annetaan työnantajalle joka palauttaa sen työsuhteen päättyessä mikäli siinä on ns vuosiansio ja merkitsee ko tulon siihen. muuten riittää että työnantaja on kortin nähnyt vaikka tapana on sitä pantata. sivutulon korttia ei anneta työnantajalle koskaan vain vilautetaan.
toisaalta kortistasi on jäänyt se toinen irti repäisty paperi jonka tietysti nakkasit roskiin? siinä selitettäisiin kaikki kysymyksesi ja monta muutakin asiaa..
Meet siis verotoimistoon ja otat mukaas viimeisimmän tilinauhan josta näkyy sulle maksetut palkat ja sun maksamat verot. Mieti etukäteen myös miten paljon suunnilleen tienaat kummassakin työssä loppuvuoden aikana/onko jotain muita tuloja (opintotuki tms.) Kerrot sitten nuo verotoimiston tädille niin se laskee sulle niitten perusteella veroprosentin ja antaa verokortin.
Veroja maksetaan sen mukaan, kuinka paljon tienaa, työpaikkojen lukumäärällä ei oo merkitystä. Jos työpaikkoja useampi kerralla, tarvii niihin jokaiseen oma verokortti.
Voit hommata freelancer-verokortin, eli saat useemman verokortin, niin monta kun on työpaikkojakin. Laske siis kuinka paljon olet tienannut tähän mennessä tänä vuonna ja kuinka paljon arviolta tienaat yhteensä koko vuoden aikana. Sitten ilmoitat nämä luvut verotoimistossa ja saat verokorttisi.
Minulla oli sellainen tilanne viime kesällä/syksyllä, että olin kesätyössä ja sitten minulla oli myös syksymmällä eräs toinen pieni työ, josta sain melko vähän palkkaa (työ oli lyhyt). Sain verotoimistosta sitä työtä varten sivutuloverokortin, johon oli muistaakseni määritelty jokin eri veroprosenttikin (en muista enää tarkasti). Käy kysymässä verotoimistosta, ne tietää nämä asiat parhaiten.