Onko täällä muita Reductilin käyttäjiä? Miten teillä etenee laihtuminen? Onko tullut ikäviä sivuvaikutuksia? Minulla on nyt ikävästi sekä verenpaine että pulssi noussut. Pidin viikon tauon, oireet katosivat ja nyt kun aloitin uudestaan, pumppu taas hakkaa ja on hieman tuskainen olo. Ei tainnut tauko tehdä hyvää, sotkee vaan kemikaaleja päässä. Miten teillä, jotka olette jo pidempään käyttäneet, häipyykö sivuvaikutukset jossain vaiheessa vai?
Redun käyttäjille kysymyksiä
redu-user
3210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
verenpaineesi on kohonnut Reductilin myötä, ET missään tapauksessa saa käyttää sitä jatkossakaan!!!
Viikon tauko osoitti sen ettei lääke sovi sinulle.
Tauko oli pelkästään HYVÄ asia!Ja lääkkeen kokonaan lopettaminen vielä parempi.
Se, miten lääke vaikuttaa keskushermostoon (....sotkee vaan kemikaaleja päässä...), ja se, miten se vaikuttaa verenkiertoon ym., ne ovat aivan ERI asioita.
Etkö todellakaan ole tietoinen, että kyseinen lääke on aiheuttanut kuolemantapauksia?!
Ja nimenomaan sydämen toimintahäiriöiden kautta...sinulla on pulssi JA RR-arvot nousseet lääkityksen myötä.
Lääke EI sovi sinulle, ÄLÄ ihmeessä leiki terveydelläsi/hengelläsi!
T.lääkkeisiin ammatin puolesta perehtynyt
Onpas kova palopuhe Reductilia vastaan. Verenpaineen nousu kuuluu useimmiten kuvaan, siksi seuranta on tarpeen, mutta ei nousu este käytölle ole.
Kuolemantapauksia? Kuoleehan ihmisiä ylipainon aiheuttamiin sairauksiinkin, ja varmaan joku kuolee myös sopimattomaan lääkkeeseen. Reductilia ei taideta Suomessa pitää vaarallisena, kun kerran myynnissä on.
kiitos teille molemmille kommenteista. Olen enemmän kuin hyvin tietoinen lääkkeen riskeistä ja tiedän myös mikä ero on aivojen välittäjäaineilla ja verenkierrolla ja siksi olenkin huolissani. Olin lääkärillä viimeksi reilu viikko sitten ja hänkin oli huolissaan verenpaineen ja sykkeen noususta, mutta ei vielä lääkettä kieltänyt, kehotti tarkkailemaan tilannetta (pävittäiset rr ja pulssimittaukset) ja jos arvot edelleen nousevat, sitten lopettamaan lääkkeen. Ja niin kuin kerroin, tein sitten tämän kokeuilun olla ilman lääkettä viikon ja sillä varmistui, että kyseessä on lääkkeen aiheuttama arvojen nouseminen, ei jostain muusta syystä johtunut poikkeustila (olen ollut myös kipeänä kuumeessa viime viikot, mikä taas ei liity reduun mitenkään). Eli en hölmönä vaan popsi lääkettä ja kysele netissä, mitäs ootte mieltä, vaan olen perehtynyt asiaan ja konsultoinut lääkäriä ja myös apteekista kysyin asiaa. Ja aidosti olen nyt huolissani, sillä en todellakaan halua terveyttäni riskeerata, varsinkin kun suvussamme on paljon sydän ja verisuonitauteja (alttius siis minullakin). Ja hyvin pitkällä olen Käyttäjän kanssa samaa mieltä, että suurin riski terveydelleni tällä hetkellä on huomattava ylipaino. Apteekissa sanottiin, että joillain sivuvaikutukset ovat helpottaneet ajan myötä ja siksi haluaisinkin kuulla, onko jollain tästä kokemuksia? Ja kuinka korkealle teidän verenpaineet ja pulssit on nousseet?
Kommentoikaa edelleen ja kertokaa kokemuksianne ko. lääkkeestä.