Miksi minut ymmärretään väärin

Anonyymi-ap

Kuinka antaa ihmisille oikeanlaisen kuvan itsestäni?
Saan aina kuulla mm. Negatiivia asioita itsestäni mitkä eivät pidä paikkaansa. Mm. Että olen tyhmä nainen, epävarma tai jonku mielestä ilkeä/ylimielinen.

Minut kauan tunteena muut pitävät minua fiksuna, mukavana, tasapainoisena kaikkea sellaista että ihmettelevät Miksi mulle uudet tekevät näin.

6

659

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkäpä saavut nenä nyrpeänä treffeille tapaamaan komeaa mallimiestä ja haukut kaikki tavismiehet komean mallimiehen edessä.

      Sitten komea mallimies pitää sinua ylimielisenä.

    • Anonyymi

      Kyllä siinä on silloin katsottava peiliin, jokin ulosannissa tai käyttäytymisessä tukee tätä epätoivottua vaikutelmaa, oletko oma itsesi näissä tilanteissa?

    • Anonyymi

      Olen itse valinnut niin että annan muille tilaisuuden tutustua itseeni; he joko käyttävät tilaisuuden hyväkseen ja tutustuvat minuun - tai muodostavat ties minkä aivopierun perusteella sisäisen mielikuvan minusta ja tössivät sen tutustumisen.

      Jälkimmäisiin en tuhlaa aikaani, ensimmäiset paljastaa he että he minimissäänkin sanovat "En oikein saanut sinusta mitään käsitystä mutta voimme jatkaa tutustumista" - eli heille "tuntematon/ei tiedä" on ihan luonteva vaihtoehto eivätkä he pysähdy siihen tai muodosta mielipidettä ellei tietoa ole.

      Voi olla että olet tutustumisissa varautunut etkä paljasta itseäsi herkästi, yhdistettynä vaikkapa selkeisiin ja vahvoihin mielipiteisiin asioissa voi olla että yksinkertaisesti käyt heikkoitsetuntoisten luonteelle jos et heti hehku heidän läsnäolostaan myötämielisenä kaikelle mitä se toinen on.

      Itse törmään jatkuvasti siihen että minua aliarvioidaan henkisesti koska minulla on kierot silmät, assosiaatio lienee että olen sitten varmaan tyhmä. Minkä sille voi - enkä katso asiakseni korjata toisten vääriä johtopäätöksiä vaan jatkan matkaa kunnes tapaan sellaisia ihmisiä jotka ottavat kieron silmäni kierona silmänä eikä sen ihmeellisempänä tai kokonaisvaltaisempana asiana.

    • Anonyymi

      Sitä ihmettelen ja miehiä keitä tapailen niinku uusia. Ovat eka niin täysillä mukana, esitellään mut muille, katotaan työpaikkoja, otetaan yhteyttä oma-aloitteisesti, kunnes muuttuvat yllättäen kylmiksi, käsketään mun katsoa joku toinen ihminen. :O
      Eivät mitään musta halua, jättävät viesteihin vastaamatta, aletaan haukkua ihme jutuista.
      Ja vielä tämä.. Kun en oo mitään tehnyt ilkeetä, ollut ja elänyt normaalia arkea niinku muutkin.

    • Anonyymi

      Oon suuresti ihmetellyt mikä ihme juttu tämä on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe