Olen menossa veljeni kanssa Ruisrockiin. Kummallekin tämä on eka festarikokemus. Kysynkin nyt Ruissalon leirintäalueesta, millainen paikka se on, uskaltaako telttaan jättää mitään (kuten makuupussit ja alustat) vai pitääkö kaikki ottaa mukaan festarialueelle.
Ruisrock ja majoitus
15
10305
Vastaukset
- mois
Itseänikin kiinnostaa tämä asia. Ja jos joku sattuu tietämään myös Turkuhallin leirintäalueesta (millanen paikka, uskaltaako jättää telttaa/tavaroita) olisi mukava kuulla tietosi.
- auttakaas
Kertokaas onko näillä leirintäalueilla ikärajoja?
- ----
Leirintäalue: Maisemien kannalta se on ihan hyvä paikka, mutta ei se oo saannu yhtään tähteä missään arvostelussa... En ole siellä öitäni viettänyt, koska asun tässä lähellä eli en siis varsinaisesti tiedä.
Turkuhallin alue on taas sellanen tasanen nurmikko autoteiden välissä. Käsittääkseni sieltä järjestetään kuljetus festarialueelle, taitaa jopa sisältyä hintaan. Tarkastakaa koska en oo ihan varma.
Muistaakseni myös nuorisokeskus Palatsissa on yöpymismahdollisuus, mikäli sisätilat kiinnostaa. Siellä on ainakin jonkunlainen vartiointi. - Mää
Kyllä sinne tavarat (lue.makuupussit,vaihtovaatteet ja muu kama mitä ei alueella tartte) uskaltaa jättää,ainakaa meiltä ei aikoinaa pöllitty mitää.Se leirintäalueen sijainti on vaa vähintäänkin ahdistava koska siitä on se n.5 kilsaa fessualueelle ja ties kuinka pitkä kaupunkii jossa on lähin automaatti.Itellä ainaki meinas rahat loppua ja viimesillä kolikoilla pääsin just kaupunkii tomaatille.Mutta jos on rahaa eikä välimatkat vituta nii sinne vaa.Noista muista leirintäalueista en tiiä sanoa.
- asbeliski
Turkuhallin teltta-aluetta lähinnä oleva automaatti löytyy Pernosta, n. 1.5km päästä. Sieltä löytyy myös kauppa, josta saa matkakaljaa, jonka avulla joukkovaellus Ruissaloon on aika vaikuttava kokemus :)
- tötterssöni
Tuo Ruissalon leirintäalue on todellakin turvallinen ja mielestäni hyvin vartioitu. Mitä nyt viime vuodesta muistan ni paljon niitä vartioita siellä käppäili ja katteli ympärilleen.. ei kuitenkaan haitaksi asti. Siellä on myös hyvät vessa- ja suihkutilat joita pääsee käyttämään kun on itsensä telttoineen sisälle maksanut ja muutenkin siis erittäin viihtyisällä sijainnilla, hieman kaukana kyllä itse festarialueesta mutta kuitenkin.
Ainoa ongelma ja syy miksi en itse sinne telttaani pystytä on se, että maksaa niin maan perskeleesti. En nyt muista tarkkaa hintaa, mut oiskohan ollut jotain 20e per henkilö.. Ei varmaa tietoa mut paljon se oli. Ainakin allekirjoittaneelle liikaa.- möhkö
Tosta leirintämaksusta vain tietoa, kävin katsomassa ruissin sivuilta, se maksaa leirintäalue 15 e/henkilö ja telttapaikka 5e. Nojos maksat puoliksi kaverin kanssa, ei tule liian kalliiksi.
- AAASssssssssssssss
möhkö kirjoitti:
Tosta leirintämaksusta vain tietoa, kävin katsomassa ruissin sivuilta, se maksaa leirintäalue 15 e/henkilö ja telttapaikka 5e. Nojos maksat puoliksi kaverin kanssa, ei tule liian kalliiksi.
Hauska kattoo ku porukka puhuu välil Ruissalo leirintäalueesta ja toiset puhuu Ruisrock leirintäalueesta mis kummallaki eri hinnat jne. :)
- Anna123v3f
AAASssssssssssssss kirjoitti:
Hauska kattoo ku porukka puhuu välil Ruissalo leirintäalueesta ja toiset puhuu Ruisrock leirintäalueesta mis kummallaki eri hinnat jne. :)
Mun pimpissä on sellanen vihree limapallo joka vaikuttaa ihan räältä. Kummaa ;/ Revin sen äsken pois ja nyt lähti koko kohtu mukana. Mitä teen?
- mullaki
Anna123v3f kirjoitti:
Mun pimpissä on sellanen vihree limapallo joka vaikuttaa ihan räältä. Kummaa ;/ Revin sen äsken pois ja nyt lähti koko kohtu mukana. Mitä teen?
se on kuule iha normaalia että se lähtee sieltä..muuten olisit voinu tulla raskaaksi
- elluuuuuu
Joo ollaan tulossa kans ruissiin ja leirintäalueelle, onks siellä suihkuja?
Ihanaa että joku oli kysyny just samaa asiaa mitä mietin.
Tosin tää keskustelu on aika vanha ja vastaukset myös.
Oisko jollain tuoreempaa tietoo hinnoista ja muista seikoista?
Siis nimenomaan näistä jostain leirintäalueista.- lfdjglkd
onko siellä mitään ikärajaa, kertokaa asiasta paremmin tietävät
- jjhogfddfg
Viime vuonna olin turkuhallin leikkarilla joka oli mielestäni tosi hyvä paikka, vaikka se onki vaan semmonen pelto. Kävely matkan päässä on joku huoltoasema mistä saa ruokaa ja juomaa, turkuhalliin pääsee suihkuun ja bussit vie jatkuvalla syötöllä festarialueelle (tai no niin lähelle ku autolla pääsee). Ja ne bussit on siis ihan ilmasia. Leirintäalueelle saapuminen ekana päivänä oli vaan aika työn takana, kun opasteet puuttu oikeestaan kokonaan.
Tuskin siellä mitään ikärajaa on kun eihän itse festareillakaan ole..
Hinta oli viime vuonna muistaakseni jotain 15-20 euroo, mut tän vuoden hintojahan ei oo vielä julkastu
- lapolla
Ekaa kertaa oon kaverin kanssa lähdössä ruisrockiin ja mulle vieläpä eka festarikokemus. Tarkotuksena majottautua ruissalon leirintäalueelle matkailuautolla, mitä noita hintoja tuli kateltua niin aika suolasta on. Onko kellään tietoa miten ajoissa tuolla pitää olla paikalla että autolle saa sähkötolppa paikan? 3 päivän settiä tässä kovasti suunnitellaan!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241556- 291403
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611269Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!701242- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?751172Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031163- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18962Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per177865