Kallispalkkaiset ay-pomot palailevat kesälomilta ja luulevat aloittavansa sen työn, mistä heille maksetaan. Eloranta ehti jo ennen Teollisuusliiton pomoa yllyttää ihmisiä lakkoiluun. No, Teollisuusliiton pomo tunnusti, että luetaan ensin niitä papereita, mitä niissä lukee. Ukot ovat erehtyneet siitä, mistä heille maksetaan. Kuka haluaa lakkoilla?
Jos niissä lukee, että poliittisia lakkoja ja tukilakkoja suitsitaan, niin se on aivan oikein.
Poliittiset lakot ovat hyökkäys kansanvaltaa, demokratiaa ja perustuslaillista Eduskuntaa vastaan. Se ei ole oikein. Muissa maissa poliittiset lakot on jo sanktioitu.
On ihan oikein, että tukilakkoja rajoitetaan. Ei ole mistään kotoisin, että Pellossa olevan yrityksen työriidan takia pysäytetään koko Suomen vientiteollisuus satamiin. Se on hyökkäys koko kansaa kohtaan. Tukilakkoja pitää suitsia.
TESin voimasaollessa on työrauhavelvollisuus. Silloin ei saa lakkoilla. Pyyhkiikö SAK:n liittopomot työrauhavelvollisuudella persettä järjestämällä poliittisia lakkoja ja tukilakkoja?
Poliittisten lakkojen ja tukilakkojen suitsiminen ei ole lakko-oikeuden rajoittamista. Se on yhteiskuntajärjestystä järkyttävien toiminnan kitkemistä. Oikea toimenpide. Joku raja.
Joku raja kansan kiihottamispuheissakin! Kukaan ei halua lakkoilla. Kiihottamispuheet nostattavat pelkoa ja ahdistusta. Se ei ole oikein. Lehdistö ja Yle voi myös miettiä, mitä uutisoi. Miksi ei kysytä eläkeläisten liitolta mitään? Aina vaan ay-liike ja ay-liike. Se on eripuran lietsomista, mikä ei edistä hyvinvointiyhteiskunnan palvelujen järjestämistä.
Kolmikannan jatkuvuus on riippuvainen SAK:n halusta olla yhteistyökykyinen. SAK:lla ei ole veto-oikeutta. SAK:n jäsenmäärä on laskussa, mikä ei ole ihme. Ihmiset haluavat elää tätä päivää, eikä 1950-lukua.
Poliittisten lakkojen ja tukilakkojen rajoittaminen on laittomuuksien kitkemistä ja oikein.
3
229
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi Suomessa on liittymisen vapaus, ei ole pakko maksaa liiton jäsenmaksuja, jos ei halua tukea yhteiskunnan vastaista toimintaa. Ansiosidonnaisen takia pitää kuulua kassaan. YTK on suurin kassa. Töihinkin voi aina mennä, eikä tarvitse lakkoilla, koska työt eivät ole lakossa. Ei tule tulonmenetyksiä. Rikkuriksi haukkuminen tai uhkailu on maalittamista, rikos, se on sitä tänä päivänä paljon puhuttua rasismia.
- Anonyymi
Kummallista jos kaikki tuo on rikollista ja maalittamista ???
Linnassahan minunkin pitäisi istua ruuttaryhmien johtaja, lakkovahtien avustusryhmien, jotka maanlaajuisesti lakkoporteilla ruiskuttavat rikkurien päälle siankusta sankoruiskuilla ja moottoroiduillakin ruiskuilla. Myöskin sianlietettä käytetty ja käytetään kun yleislakko alkaa myöhemmin ilmoitettavana aikana.
Räikeimmissä tapauksissa on sukuelimetkin rikkurilta voideltu tärpätillä, siitä kenenkään meistä mitään rangaistusta saamatta.
Lakkoporteilla tavataan !!!
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🔞 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4958627Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205892Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2884904Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584645Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s734193Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1643962SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901741
- 991302
- 47899