eikä Suomen pidä sotkeentua siihen. Suomen tehtävä on puolustaa Suomea ja
varustaa Suomea. Jenkkien nuoleminen on ihan liian
monimutkaista, turhaa, fakiiritouhua. Jenkkien ja sakujen kanssa tulee aina turpaan.
varustaa Suomea. Jenkkien nuoleminen on ihan liian
monimutkaista, turhaa, fakiiritouhua. Jenkkien ja sakujen kanssa tulee aina turpaan.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Totta puhut: Suomen on valmistauduttava aina puolustamaan itseään.
Ainoa taho, joka maahamme hyökkäisi, on Venäjä. Mikään muu maa ei kimppuumme hyökkäisi. Näin ollen, me teemme kaiken tarvittavan valmistautuaksemme siihen mahdollisuuteen.
Totta puhut: Näin ollen, me teemme kaiken tarvittavan valmistautuaksemme siihen mahdollisuuteen.
Teemme kaikkemme, että sota tänne tulee. Se on USA:n tavoite.
Mutta hyökkääjä on kuitenkin aina Venäjä.
Mitkä maat ovat sellaisia, että joku on sinne hyökännyt USA: n takia?
Onko?
Mites saksan osuus euroopan nykyiseen tilanteeseen?
Eu on saksan mielestä saksan ”rauhanprojekti”.
Kuulostaa jotenkin …. palovakuutukselta.
Ylimielinen NATO johto toi sodan Euroopan laidalle, kuolemaa Ukrainaan, kurjuutta ja turvattomuutta Suomen kansalle.
Rauha on kadonnut YYA Suomesta, sota vaanii NATOssa.
USA kylvi napalmia ja AGENT ORANGEA Vietnamin kansan niskaan, tuoko teko ei ollut hyökkäys.
Syyria, Afganistan, Irak, Libya, Jugoslavia vain muutama mainiten Naton pommittamista kohteista.
Rauhoitu nyt NATOtrolli, eihän tarinasi ole totta.
Mitä sinne Pietariin muuta kuuluu? Joko katulapset ovat alkaneet laskeutua talvimajoituksiinsa viemäritunneleihin?
Noiden maiden suhteenko ei ollut mitään syytä toimia?
Kerro toki lisää.
EU perustettiin juuri siksi, ettei Eurooppaan enää syttyisi suursotaa. Venäjä koettaa kaikin tavoin murentaa EU:ta. Mitä se kertoo sinulle Venäjästä?
MIKS?? Venäjä Suomeen hyökkäisi??
Miksi kukaan hyökkäisi minnekään?
Hyökkäyksen motiiveja täytyy kysyä aina hyökkääjältä. Kyllä ne löytyvät yleensä.
Suomi joutuu puolustautumaan agressiivista
venäjää vastaan ja hankkimaan aseita sieltä mistä niitä kulloinkin saa.
Se on realismia, ei nuolemista.
Noh kerrotko meille, miten Venäjä on hyökännyt Suomea vastaan, että joudutaan puolustautumaan sitä vastaan asein.
Typerä kysymys kun kyse on ko. kansan historiasta ja nykyisyydestä.
Tunnetusti aseita on myöhäistä hankkia kun on tilanne päällä.
Mutta totta sikäli että maailma tosiaan olisi paljon parempi paikka ilman venäjää ja venäläisiä.
Luo historiaa nuija.. ai joo teillä siellä Puten lätissä on teidän historiaa
Se on näin..ja nehän on menossa kivikaudelle
Juuri näin.
Suomen kalliilla rahalla ostamat aseet eivät ole muuta kuin hyökkäysaseita, millä NATO Suomi haluaa iskeä Moskovaan.
On turha väittää että niillä Suomea puolustetaan.
Suomi hyökkäsi useasti Neuvostoliittoon 1920 luvun vaihteessa. Koivistolta Englannin ilmavoimien tukemana kesällä 1922 Leningradin alueelle hyökättiin Koivistolta.
Ja Suomessa on vallalla NATOtrollien historia.
Ei ole olemassa syytöntä natsiörkkiä. Ja niitä on rajan takana väijymässä sellainen määrä, että on syytä olla tarkkana. Natsiörkin valtakunnalla ei ole (tällä hetkellä) resursseja Suomeen hyökätä, mutta kannattaa muistaa että natsiörkki tekee mitä natsiörkki kykenee. Jos sille antaa tilaisuuden, niin sen kyllä käyttää.
Tarkoitatko Kokoomuksen NATOnatseja jotka haluaa Moskovaan?
Ukrainan sotaan on vain yksi syyllinen. Venäjä.
Miksi valehtelet?
Kerro lisää.
NATOnatsit elää valheella ja valheessa.
Aseellinen konflikti, johon liittyi myös vallankaappaus, alkoi ennen Krimin valtausta, mutta tätä ei haluta myöntää. Krimin valtaus oli vastaus Ukrainan laittomasta (venäjän näkökulma) vallanvaihdosta. Koska tilanne paheni Ukrainassa, jota pahensi myös muiden länsimaiden osallistuminen konfliktiin, se eskaloitui lopulta suuremmaksi sodaksi. Hyökkäys alkoi sen jälkeen, kun Ukrainan joukot pommittivat raskaasti Donbasin siviilikohteita. Natoniilot yms. yrittää viimeiseen asti kiistää sen faktan, että kyse on kylmän sodan jatkeesta, idän ja lännen valtataistelusta, joka nyt sattuu tapahtumaan natovapaassa polttopisteessä. USA haluaa työntää rajaa aina kauemmas itään ja Venäjä haluaa työntää sitä takaisin Länteen. Sotahan siitä tulee.
Miksi valehtelet?
Kerro lisää.
Siksi koska Putinin ruplat maistuvat.
Jos mies yrittää pahoinpidellä ja raiskata naisen mutta tämä paneekin hanttiin koska on harrastanut puolustuslajeja niin sinun tulkintasi on, että molemmat ovat syyllisiä. Onko sinulla mitään muita psyykkisiä rajoitteita kuin kansalaisuutesi?
Jos natoniilo esittää typeriä vertauksia, joilla ei ole mitään merkitystä toistensa kanssa, on tulkittava natoniilo idiootiksi. Onko sinulla muitakin psyykkisiä rajoitteita?
Sinut on tulkittava rotaksi.
No niin tulihan se sieltä... Puten lätissä trolli. . ..
Kuka sulle jurttarutsa kirjoitti nämä.et sä itse siihen pysty.
Missä USA/Nato siellä konflikti.
Missä Venäjä, siellä pskaläjä.
Hehe hyvin olet oppinut Pietarissa Puten lätissä
Sodan syyt ovat käytännössä aina hyvin moninaiset ja ne usein kumpuavat pitkienkin aikojen takaa, niin tässäkin tapauksessa. Ikävää, että valtaosa suomalaisista on alusta lähtien täydellisesti vajonnut median levittämään puhdas hyvä vs puhdas paha narratiiviin. Tuollaisesta ei koskaan seuraa mitään hyvää. Ja miten ihmiset voivatkin olla niin typeriä, että uskovat tuollaiset sadut.
No Puten lätissä ne sitä uskoo
Kysy itselläsi siellä Pietarissa Puten lätissä...
Murhassakin on kaksi osapuolta mutta vain toinen on murhaaja.
Venäjä aloitti oikeudettoman, laittoman ja sotarikollisen hyökkäyssodan itsenäistä naapurivaltiota vastaan tuhotakseen sen kansan ja liittääkseen sen maat Venäjään. Kuten se on jo monin paikoin tehnytkin, joten tämä on kiistämätön fakta.
Ukraina ei ole hyökännyt mihinkään, vaan se käy oikeutettua puolustustaiselua omassa maassaan sinne tunkeutuneita sotarikollisia terroristeja vastaan.
Ukrainan sodassa on vain yksi syyllinen. Venäjä Venäjä ja Venäjä.
Maailma olisi paljon onnillisempi paikka ilman Putinin Venäjää.
Ilman Putinia liennytys, ja aseriisunta olisi valliseva olotila Euroopassa.
Ilman venäläisiä Euroopassa olisi nyt rauha. Vain venäläiset täällä haluavat tappaa muita kansoja, ryöstää niiden omaisuudet ja maat itselleen. Venäläiset ovat raakalaismaisia barbaareja vailla mitään sivistystä ja moraalia.
onko saksa sinusta euroopan pulmunen?
Joo ja Puten lätti ei kuulu Eurooppaan ja ole Euroopalaisia
Nykyään sitten 1945
Nykyinen Saksa on demokraattinen oikeusvaltio.
Venäjä on sotarikollinen terroristivaltio ja verinen diktatuuri.
https://www.europarl.europa.eu/news/fi/press-room/20221118IPR55707/eu-parlamentti-toteaa-etta-venaja-on-terrorismia-tukeva-valtio
Venäjä on rikkonut itse tekemänsä sopimukset ja toiminut vastoin itse allekirjoittamaansa YK:n peruskirjaa. Venäjällä ei ollut mitään oikeutta tunkeutua Ukrainan alueelle ja se oli luvannut että ei toimi niin. Syyllinen sotaan on yksin Venäjä.
Se onko sodassa tapahtunut sotarikoksia myös ukrainalaisten toimesta on toinen asia, mutta ilman Venäjän laitonta hyökkäystä mitään sotaa ei olisi.
Lyhyesti ja ytimekkäästi asia on juuri näin.
Haagissa on ovet avoimia Putinille.
Presidenttimme viimeinen puhe Venäjästä ja sen uhriutumisesta oli oikein osuva.
Mutta vain yksi osapuoli Venäjä hyökkäsi taas rajan yli puolueettomaan Ukrainaan aivan niin kuin se teki v.1939 ja hyökkäsi sekä Puolaan että Suomeen
Aloittaja on oikeassa!
Ukrainan syytä kaikki!
Ja Ryssille terveisiä Emme suostu pelkäämää! Emme suostu pelkäämää!
Ihan sama jos teillä on ydinpommeja…
Terveisin vihervasemmisto!
Parempi pysäyttää Putin Ukrainaan, kun odottaa, että hän alkaa suunnitella hyökkäystä muihin maihin.
Meidän kannattaa lahjoittaa Ukrainaan kaikki vanha, mutta vielä ihan käypä, puolustuskalusto. Ostetaan tilalle uutta.
Ukrainan sodassa on Ukraina täysin syytön osapuoli. Eihän natsi-Venäjän natsijohto edes hyväksy sanaa hyökkäys!
Siis natsi-Venäjä on HYÖKÄNNYT laittomasti Ukrainaan murhaamaan siviilejä!
Venäjä on shit-valtio ja Putin on shit-murhaaja!
Tuohonko sä käytit aikasi?
Ukrainaa on tuettava niin kauan kuin se apua tarvitsee!
Se on myös meidän turvamme hyökkäävää etnonationalistista venäläisten vihaa vastaan!
Niinkuin Tuppurainen sanoi, oma kansa ensin, ei ole aina se paras vaihtoehto!
Kyllä tuo Venäjä Putinin käsissä on rikollisvaltio. Mafia ja harmaa talous kukoistaa. Kansa kärsii. Niinkuin ennenkin. Niinkuin on aina kärsinyt.
Ei heistä apua ole. Ei tietoa tai taitoa hoitaa maataan.
Jos Putin syrjäytetään, valtaan nousee vahvin rikollispomo ja diktaattori.
Pieni Suomi. vahvistetaan puolustustamme. Koulutetaan koko kansa väestönsuojelutehtäviin!
Näiden vastausten perusteella,
SUOMI ON KEHITYSMAA.