Teollisuusliitto aloitti pullistelun ja uhkailun. Ansiosidonnainen ei edes kuulu liitoille. Se maksetaan kassasta ja kassan rahat tulee valtion budjetista.
Teollisuusliiton johto teki Sipilän hallituksen aikana saman asian. Teki tikusta asiaa ja pakotti jäseniä lakkoilemaan Eduskuntaa vastaan. Se oli hyökkäys kansanvaltaa vastaan. Trumpismia. Teollisuusliiton johtaja tuli lakkojen jälkeen elvistelemään television haastatteluun, että näytettiin joukkovoimaa. Se oli ryhmätyhmyyttä. Se oli demokratian häpäisy ja italialaista mafiahommaa. Televisiointi oli pakko olla Ylen tukea vastemmistolle. MTV ei ole nytkään uutisoinut mitään ay-liikkeen uhkailusta. Miksi uutisoisi? Uhkailuja ja lakkoja ei edes olisi ilman Yleä!
Miksi minun pitää maksaa yle-vero, joka tukee vasemmistoliikettä. En halua. Liitoista voin erota, mutta en ylestä. YTK kasvaa ja mielipaha Yleä kohtaan.
Ansiosidonnainen ei edes kuulu ammattiliitoille. Teollisuusliitto aloitti uhkailun. Häpeä!!!
8
305
Vastaukset
- Anonyymi
Aloittaako Tehyn johtaja taas kehoitukset sanoa ammattipätevyydet irti?
- Anonyymi
Sanna Marin julkaisi rajun viestin: ”Helvetissä on erityinen paikka niille...”
Sinne tuo Purran haukkuja kuuluukin! - Anonyymi
Yt:t ylelle ja Anttila vaihtoon!
- Anonyymi
Ihmettelin kun espoo ja vantaa keskustelut ei olleet pinnalla siksi kirjoitin helsinkiinkin
- Anonyymi
Työrauhan parantaminen kuuluu kaikille. Erityisesti naisvaltaisilla aloilla se on ikävä epäkohta.
Ammattiliittojen toimintatavat ovat syrjiviä. Työkaluina on uhkailu, kiristys, pakottaminen ja maalittaminen haukkumalla. Lakkoon pakottaminen on törkeä loukkaus, vapauden riisto. Ammattiliittojen syrjivät toimintatavat ovat kesän aikana tulleet tutuksi termillä rasismi.
Kaikkien naisten pitäisi olla rasismia vastaan. Myös Tehyn puheenjohtajan. Naiset rasismia vastaan!
Mitä se Marin sanoikaan naisista, jotka eivät tue naisia?- Anonyymi
Aamun laskuhumalassa ei pitäisi......
- Anonyymi
Totta. Vaikka ammattiliittojen työttömyyskassat toimivat saman "logon" alla, ovat ne kaksi eri yksikköä tai yhtiötä. Jos ne haluaa mielenosoituksia pitäisi työttömyyskassojen järjestää mielenosoitus.
Lakkoon osallistuvat ne jotka ovat lakon järjestävän ammattiliiton jäseniä. Ammattiliittojen ja niiden jäsenten ajatusmaailmaa on että, myös ei-ammattiliittojen jäsenten pitäisi olla lakossa aina kuin hekin ovat. Mutta tämä ei suoraan perustu mihinkään lainsäädäntöö, kun eiväthän ei-ammattiliiton jäsenet saa mitään lakko-avustuksiakaan mistään joten tietysti menee töihin ja hänelle maksetaan palkka niiltäkin työpäiviltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524377S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1114209Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu434120Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693958- 853384
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673279IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523251Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291140