elatusmaksu ja lomautus

Anonyymi-ap

Hei, sain just tietää, että mulla lomauttaminen alkaa pian. Haluaisin kysyä, satutteko tietämään, että pitääkö minun maksaa elatusmaksua normaalisti, vaikka rahat eivät silloin riitä.mulla ei ole mitään säästöä.... Siitä ei saa vapautusta?????, Kelalta voi näemmä vain lainata rahaa vai kuinka? Joudun siis edelleen maksumieheksi joka tapauksessa?

5

963

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä pitää.

      • Anonyymi

        Ei pidä


    • Anonyymi

      Juu ei se vastuu lapsista mihinkään häviä. Ota yhteyttä lastenvalvojaan, tosin toisen osapuolen ei tarvitse muuttaa voimassa olevaa sopimusta.

    • Samaa mieltä edellisen kanssa. Sinulla on edelleen sama vastuu lapsista ja lapsilla on samat tarpeet.

      Jos eksäsi ei suostu neuvottelemaan elatusmaksusta, niin ainoa keino saada siihen muutosta on oikeusteitse ja ei ole sanottua, että sitä muutosta saa. Kannattaa lähestyä eksää rakentavasti ja kertoa, että nyt sinulla on aikaa ottaa lapsista enemmän vastuuta, mutta vähemmän rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1346
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      131
      1002
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      33
      907
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      708
    6. 32
      665
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      19
      606
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      23
      600
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      543
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      508
    Aihe