Sitä minä tässä olen miettinyt usean vuoden, että voiko nainen rakastua sokeaan mieheen, vai kuvitellaanko sokeus yleensä sellaiseksi asiaksi, ettei ole mahdollista aloittaa mitään parisuhdetta. Tämän asian kanssa on pitänyt itse syntymäsokeana käyttää energiaa.
Olen kovasti yrittänyt löytää itselleni suhdetta ihmisen ei todellakaan ole hyvä elää yksin, ja olen saanut yksin elämisestä jokseenkin tarpeekseni. Muut kyllä tuntuvat löytävän itselleen parisuhdetta, ja monet naiset sanovat, että kyllä sinä joskus sellaisen sitten löydät, että kyllä joku haluaa sinut. Kukaan vaan ei ole tarjoutunut vielä tähän mennessä olemaan se joku.
Usein tunnutaan ajattelevan, että sokeatkin ovat sellaisia vammaisia, että he löytäkööt niitä suhteita omista piireistään tai muista vammaryhmistä, vaikka näin ei ole. Olen älyllisesti ja psyykkisesti ihan yhtä fiksu kuin kuka tahansa normaali ihminen, opiskelen ammattikorkeakoulussa, olen käynyt tavallisen peruskoulun ja lukionkin. Se vain tekee minusta erilaisen, etten näe, enkä voi tehdä kaikkia asioita, joita näkevät voivat tehdä. Mutta en minä mielestäni ole vammainen tämä on vain tällainen rajoite tai erityispiirre, joka minulla on, etten näe.
Ja jos sitä naista etsii esimerkiksi deittipalveluista, kertoako siellä olevansa sokea rehellisesti profiilissa, vai pitäisikö odottaa, kunnes alkaa viestinvaihto, ja sitten möläyttää jossain vaiheessa, että öö muuten sellainen pieni juttu, että olen sokea toivottavasti ei muuten haittaa. Jotkut sokeat sanovat, että pitää kertoa, ja jotkut sanovat, että ei missään tapauksessa silloin potentiaalisten kiinnostuneiden määrä on olematon.
Voiko nainen rakastua sokeaan mieheen?
5
394
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi ei voisi rakastua? Totta kai voi!
- Anonyymi
Tietenkin voi rakastua ja kannattaa kyllä olla alusta saakka rehellinen asian suhteen.
- Anonyymi
Voisin rakastua jos ulkonäkö ja luonne kohdallaan.
- Anonyymi
Totta kai voi. Varsinkin jos muuten on normaali ja työssä käyvä. Kannattaa kertoa heti profiilissa. Kyllä miehen täytyy tehdä aloite. Herrasmies tekee aloitteen ja maksaa ekoilla treffeillä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen192537Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään331510Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.581223Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2981172- 41936
- 42907
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175743- 58733
Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup90702Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh59666