Minkä biisin laulaisit karaokessa?

Anonyymi-ap

Onko sinulla jotain bravuuria? Laulatko usein karaokessa? Oletko hyvä laulaja?

28

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Love's been good to me" sopii äänialalle ja mielentilalle. Se on yksinäisen mutta ei kovin katkeran miehen laulelma.

    • Ei oo bravuuria, en laula usein karaokessa(itsekseen kyllä joskus lauleskelen), en todellakaan vaan aivan surkea.😀. En nyt osaa heti sanoo mitä laulaisin. Jonkun helpon ja minkä muistaa. Rappiolla olis ehkä sellanen minkä vois laulaa kun on helppo ja tuttu.🙂.

    • Olen aikanaan yläasteella laulanut kuorossa (kakkos- eli matalampaa ääntä). Laulu oli kyllä todistuksessa ysi tai kymppi, mutta inhoan esiintymistä. Karaoke ei koskaan ole ollut mun juttu. Pari kertaa olen varmaan ollut karaokeen pakotettu, yhteislaulussa.

      Mut joo, jos joskus innostun karaokeen laulamaan, niin se on sitten Popedaa.
      Ukkometso, kakskytä centtiä, Onhan päivä vielä huomennakin, Sukset. Siinä ne, mitä voisin laulaa, jalka nostettuna kaiuttimelle, tietenkin:)

    • Anonyymi

      Älkää kyselikö toimikaa!!!




      • yksinkertainen.blondi kirjoitti:

        Khyl :) Ja Sukset, mikä nerokas biisi!

        https://www.youtube.com/watch?v=EV64AGP7Qvg

        Ja Mikä on kun taidot ei riitä, oman elämän tunnusbiisi:

        https://www.youtube.com/watch?v=KofosWccOBg

        Molemmat ihan loisto valintoja.🙂. Pitäisköhän sitä näin aamutuimaan rallatella hieman itekseen?😊. Niin ja tosiaan tuo jälkimmäinen tuntuu niin kovin tutulta myös omassa elämässä ajoittain.😄.


    • Anonyymi

      Laulut on laulettu

    • Anonyymi

      Olen hyvä laulaja. Karaokea ei kuitenkaan ole tullut vedettyä vuosikausiin. En mä tiedä onko mulla mitään bravuuria. Aikanaan kun karaokea useammin samassa paikassa lauloin, niin porukka usein pyyteli tiettyjä biisejä. Periaatteessa mikä vaan menee, kun vaan ääniala mätsää

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Laulan päivittäin. Kaikki kotimainen käy.

    • Anonyymi

      En ole hyvä laulaja mutta nuotilleen osaan ja pyydän aina alentamaan ettei kurkku kiristy liikaa.
      Laulan Chisun Miehistä viis
      Kotiviiniä en enää kehtaa, mutta se on hyvä ja sopii äänelleni.
      Olen opetellut valmiiksi muutamia lauluja, mm. Dannyn, Sitten kun kaikki rakastavat minua.

    • Joskus oli tango sellainen mistä pidin. Ja lauloin, Rannalla. Siihen ääneni taipui mainiosti ja sitä minulta usein toivottiinkin karaoken vetäjänä esittämään. Toinen sellainen oli Lapin tango.


      https://youtu.be/CQBMIU9K6hM?si=2ZkZITlt9T9gACqV


      • Mikkojuhan kirjoitti:

        Tässä sitten se Ganes ja I will stay. Tän mä olisinkin muistanut sun bravuuriksi tai ainakin yhdeksi lemppareista.🙂. https://youtu.be/aoOxhecquGg?si=OPM_rQUUAqZIVCKh

        Voi kiitos Mj 🤗
        Ja kyllä, tämän esittämisestä olen saanut jopa kiitoksia.😊


    • Anonyymi

      "Aikuinen nainen mä oon", laulaisin. Olen keski-ikänen mies. Ja olen sen laulanutkin karaokessa!

    • Anonyymi

      En mitään. On laulajia ja on karaokelaulajia.

      • Anonyymi

        Ei ole eroja. Karaokelaulaa kyllä tasokkaatkin laulajat. Eri asia on humalassa esiintyvät äijäporukat, jotka voisi heittää ulos lavalta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole eroja. Karaokelaulaa kyllä tasokkaatkin laulajat. Eri asia on humalassa esiintyvät äijäporukat, jotka voisi heittää ulos lavalta.

        Karaokelaulanta jättää hyvin vähän, jos ollenkaan tilaa tulkinnalle ja luovuudelle. Siinä joutuu seuraamaan valmista kaavaa mitä sieltä levyltä tulee. Jokainen voi tulla hyväksi karaokelaulajaksi kun treenaa tarpeeksi karaokelaulantaa. Tullakseen hyväksi tulkitsevaksi laulajaksi vaaditaan taas enemmän. Sama pätee soittamiseen.


      • Kumpaakin voi harrastaa. Karaokessa en laula ihan samalla tekniikalla kuin laulutunneilla 🤭


      • Anonyymi
        Xena-183 kirjoitti:

        Kumpaakin voi harrastaa. Karaokessa en laula ihan samalla tekniikalla kuin laulutunneilla 🤭

        Tekniikoissa suurin hyöty on siinä kun unohtaa ne oppimansa tekniikat ja vaan hengittää sen laulun ulos. Siitä syntyy parhaat tulkinnat. Karaokelaulanta estää sen laulun ulos hengittämisen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tekniikoissa suurin hyöty on siinä kun unohtaa ne oppimansa tekniikat ja vaan hengittää sen laulun ulos. Siitä syntyy parhaat tulkinnat. Karaokelaulanta estää sen laulun ulos hengittämisen.

        No, minä olen vielä sillä tasolla, että yritän muistaa kuhunkin äänteeseen kuuluvan tekniikan sekä erilaisen hengityksen, mutta oppia ikä kaikki. 😁

        Pidän enemmän tavallisesta lauluäänestäni kuin tekniikkalauluäänestä, mutta ei minun silti karaokessa tule laulettua kuin pari kertaa vuodessa. Käyhän se myös kurkun päälle.


      • Anonyymi
        Xena-183 kirjoitti:

        No, minä olen vielä sillä tasolla, että yritän muistaa kuhunkin äänteeseen kuuluvan tekniikan sekä erilaisen hengityksen, mutta oppia ikä kaikki. 😁

        Pidän enemmän tavallisesta lauluäänestäni kuin tekniikkalauluäänestä, mutta ei minun silti karaokessa tule laulettua kuin pari kertaa vuodessa. Käyhän se myös kurkun päälle.

        Tätä minä tarkoitin kun sanoin että on karaokelaulajia ja on laulajia. Karaokessa on raamit, mitkä voi oppia. Tulkitseva laulanta taas vaatii syvempää ymmärrystä ja paneutumista musiikkiin.


    • Anonyymi

      Kotimaisia iskelmiä tulee laulettua. Joskus naistenkin kappaleita. Karaokemies kuittaa.

    • Anonyymi

      Laulaisin Rakkauslaulun ja Puhu hiljaa rakkaudesta.

    • Olen huono laulamaan, mutta äänellään se variskin laulaa.
      Muutaman kerran olen rohkaissut mieleni ja vetäissyt Kotiviini-biisin karaokessa.

      Lasinen laulukirja on auttanut rohkaisussa ja ystävien kannustus.
      Siitä edellisestäkin kerrasta on jo kauan.

      Joka vanhoja muistelee, sitä tuopilla takaraivoon... vai miten se nyt meni? 😃

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe