Ystävä kopioi kaveriltani kaiken

Anonyymi-ap

Olen huomannut, että ystäväni matkii kaikessa toista kaveriani, joka voisi olla vaikkapa Kerttu. Aivan kaikessa. Hän on muuttanut tyylinsä täysin erilaiseksi Kertun tyylin mukaiseksi, muokannut puhe- ja viestittelytyylinsä (käyttää samoja sanoja, lauserakenteita, viestittelytapoja, huudahduksia, äänenpainoja ja kaikkea mitä nyt puheessa käytetään), muuttanut omia kiinnostuksen kohteita, jotta hänellä olisi samantyyppiset kiinnostuksen kohteet Kertun kanssa, muuttanut ajattelutapaansa (ainakin ulkopuolisen silmin, koska käyttää niin samoissa kohdissa samanlaisia toimintatapoja) ja jopa karkkimakuaan (suorastaan rakastaa nykyään tiettyjä karkkeja yllättäen, koska Kerttukin tykkää niistä.)

Ja minua ärsyttää Kertun puolesta. Samalla olen vähän huolissani tästä ystävästäni. Olen tuntenut hänet päiväkoti-ikäisestä asti ja hän on kyllä ollut aina mukautuva ja koen, että hän on minuakin matkinut. Mutta nyt se on mennyt kieltämättä överiksi. Itseäni matkiminen hiertää, koska jos tämä Kerttu olisi kirja, niin kaverihan on mennyt ja plagioinut sen. En tiedä onko tässä minun ärsytykseni takana jotakin mustasukkaisuutta, mutta aina kun olen tämän matkijaystäväni kanssa ja hän käyttää jotakin “plagioitua” sitaattia samalla äänenpainolla, niin alkaa ärsyttämään. Olen miettinyt, että uskaltaisinko yrittää keskustella tästä hänen kanssaan, mutta toisaalta olen ajatellut, että miksi minun tähän pitäisi puuttua. Eihän tämä tosiaan ketään muuta vaivaa ilmeisesti, paitsi minua. Mutta harmittaa, kun ihan lapsuudenaikainen ystävä on kadonnut Kerttuidentiteetin alle.

2

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      >> onko tässä minun ärsytykseni takana jotakin mustasukkaisuutta <<

      Se nyt ainakin aika merkillistä olisi, jos itsesi matkimisesta olisit mustasukkainen. 😂 Silloin oma itsetunto ei ole ihan kohdillaan.

      Mutta jos matkiminen ottaa päähän, niin kannattaa muistaa, että se matkijahan on aina se plagioija ja itse on se alkuperäinen. Kunnia ym. ei siis koskaan voi mennä sille plagioijalle. Plagioijilla onkin yleensä huono itsetunto eli he kopioivat tai matkivat siksi, että he kokevat itsensä huonommaksi ja haluavat yltää samaan kuin se toinen.

      Jos olet oikein hyväsydäminen ihminen, annat plagioinnin anteeksi. Moni kuitenkin saa itsetuntonsa jossain vaiheessa kohdilleen ja löytää sen oman identiteettinsä. Plagiointi voi siis auttaa jotakuta saamaan paremman itsetunnon itselleen, joten sitä kannattaa koittaa sietää. Voihan sitä aina vaihtaa omaa tyyliään uudenlaiseksi. Tuskin kukaan loputtomiin sentään muita plagioi.

      Itse matkin ala-asteiässä luokkakaveria huonohkon itsetuntoni takia. Halusin olla kuin tuo toinen. Onneksi hän suhtatui asiaan hyvin lämpi8mästi ja lopetinkin matkimisen lyhyeen. Nuorena aikuisena kuitenkin sorruin taas samaan ja aloin matkia naapurustossa asuvaa kaunista naista. Lopulta noin 35 vuoden iässä löysin itseni ja tyylini. Ja myöhemmin osat ovat vaihtuneet ja on käynyt niin, että minua on joskus matkittu. Vaikka se ärsyttää, koitan muistaa omat huonon itsetunnon vuoteni ja uskoa, että ohi se menee muillakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5420
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1422
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      105
      931
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      831
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      812
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      803
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      789
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      787
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      774
    10. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      773
    Aihe