Laitetaan kaikki yli 23-vuotiaat joilla ei ole vakituista kokopäivätyötä, eläkkeelle suoraan.
18=lukio on käyty, 23-vuotta yliopisto on käyty ja on työelämässä täysillä siis siitä tämä realistinen ikä 23 vuotta.
Jää vain vähän työttömiä enää työllistettäviksi, ja mikä säästö tulee yhteiskunnalle, työllisyyspalveluja voidaan karsia PALJON pois.
Työpolitiikkaa työttömyys helposti kuriin.
7
315
Vastaukset
Yhteiskunnan töistä huomattava osa tehdään ei-vakituisten työntekijöiden toimesta ja he tekevät niitä töitä huomionarvoisen pienellä palkalla vaikka ovatkin usein yli 23 vuotiaita.
Missään yhteiskunnassa ei pitäisi olla mitään syytä maksaa kansalaisille joutenolosta ja kotona makaamisesta ilman mittavaa työhistoriaa ja ansaittua eläkettä, varsinkaan jos ovat parhaassa työiässä.- Anonyymi
Mittava työhistoria syntyy kun ihminen on ollut 70 vuotta vakituisesti työelämässä.
Ei ennen sitä pysty syntymään mittavaa.
Eli eläkeikä olisi siis nostettava 95-vuoteen.
- Anonyymi
pitkäaikaistyöttömät ovat oma joukkonsa.
Iso osa täysin kelpaamattomia työmarkkinoille.
Heidän kepittämisensä ja nöyryyttämisensä ei
tuo valtion kassaan yhtään lisää verotuloja.
Kepittäminen näkyy varmasti kuolintilastoissa.
Aikana ennen "hyvinvointivaltiota" heikoimmat
jotka eivät työmarkkinoille kelvanneet tai kyenneet
työntekoon kuolivat alta 50 ikävuottansa.
Itse en ainakaan halua että siirrymme takaisin
sellaiseen kylmään yhteiskuntaan.Kuinka ihmisestä tulee pitkäaikaistyötön?
Työtön lienee pitkäaikaistyötön, kun hän on ollut pari vuotta työttömänä? Mitä sen jälkeen, eläke ilman mitään vaatimuksia?
Toisin sanoen, että Suomen kansalainen taikka täällä vakituisesti asuva olisi oikeutettu eläkkeeseen maleksittuaan työttömänä pari vuotta.
Miksi ihmeessä kukaan menisi enää töihin?
Mistä ihmeestä on lähtenyt käsitys, että veronmaksajien pitäisi elättää kaikki, jotka eivät viitsi tehdä edes itsensä eteen mitään?
Jos joku on sairas, annettakoon hänelle hoito, jos joku rikollinen, annettakoon hänelle koppihoito, jos joku on laiska, annettakoon hänelle keppihoito.- Anonyymi
rytmimunat kirjoitti:
Kuinka ihmisestä tulee pitkäaikaistyötön?
Työtön lienee pitkäaikaistyötön, kun hän on ollut pari vuotta työttömänä? Mitä sen jälkeen, eläke ilman mitään vaatimuksia?
Toisin sanoen, että Suomen kansalainen taikka täällä vakituisesti asuva olisi oikeutettu eläkkeeseen maleksittuaan työttömänä pari vuotta.
Miksi ihmeessä kukaan menisi enää töihin?
Mistä ihmeestä on lähtenyt käsitys, että veronmaksajien pitäisi elättää kaikki, jotka eivät viitsi tehdä edes itsensä eteen mitään?
Jos joku on sairas, annettakoon hänelle hoito, jos joku rikollinen, annettakoon hänelle koppihoito, jos joku on laiska, annettakoon hänelle keppihoito."Kuinka ihmisestä tulee pitkäaikaistyötön?"
Munchausen-by-proxy-vanhemmat ja psykopaatit pitävät huolen, että osa työikäisistä jää haluamattaan pitkäaikaistyöttömäksi, joten pitkäaikaistyötön on eri kuin idealistityötön.
"Jos joku on sairas, annettakoon hänelle hoito, jos joku rikollinen, annettakoon hänelle koppihoito, jos joku on laiska, annettakoon hänelle keppihoito."
Nämä munchausen-by-proxy-vanhemmat ja psykopaatit tarvitsevat sekä koppihoitoa että hoitoa. Laiskureita ovat TE-toimistojen virkailijat, joten he tarvitsevat keppihoitoa.
- Anonyymi
Säästömiljardeja jos etsitään niin on hallitus nyt oikealla tiellä
https://www.verkkouutiset.fi/a/karu-laskelma-tulot-nousevat-1000-eurolla-kateen-jaa-32-euroa/#b1e30be6
Kaikille niin itsestäänselvää että taikaseinästä tulee rahaa, että voi kyllä kirpaista kun rahantulo lakkaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,692522Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242217Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052157Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992121Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod92062Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1071993MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141895Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5971889Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas401447